banner406
banner396
26 Ağustos 2013 Pazartesi 14:56
Taşra Rotasyonu İptali ve Düşündürdükleri
 Türkiye'de hiçbir bakanlıkta üst düzey kadro sabit kalırken alt kadro değişmez. Fakat Milli Eğitim Bakanlığında tam tersi uygulama mevcuttur. Alt düzey kadrolarda yer alan okul/kurummüdür ve müdür yardımcılarına rotasyon uygulanırken üst düzey kadrolarda yer alan görevlilere uygulanmamaktadır. Taşra rotasyonunun seneye uygulanacağının garantisi de bulunmamaktadır. Geçen gece eğitim camiasının içinde yer alan çok yakın bir arkadaşım, yaptığımız telefon görüşmesinde “Görevde Yükselme Genel Yönetmeliğinin” değişeceğini belirterek “bu hayırlı olabilir” dedi. Bende çok iyi niyetli olduğunu belirttikten sonra, bir yıldır bu yönetmeliğin değişeceğinin söylendiğini(özellikle maliye bakanlığı personeli tarafından) fakat burada amaçlardan birinin Milli Eğitim Bakanlığı Şube Müdürlüğü kadrosuna sınavsız atamanın önünü açma planlarının yattığını belirttim. Kamuoyuna yansıyan haberlere göre bu öngörümüzde de haklı çıkacağız. Ucube yönetici atama yönetmeliğine açılan davaları incelediğimizde sendikaların, genel haksızlıklar üzerine değil kendi üyelerinin çıkarlarına yönelik davalar açtıklarını görmekteyiz. Genel yaklaşım bu olduğu sürece değil sadece Milli Eğitim Bakanlığında değil, Türkiye'de işlerin hakkaniyet ölçüsünde yürümesi beklenemez. Ucube yönetici atama yönetmeliğinin Ek-1 Formunda yer alan “Bakanlık tarafından düzenlenen sertifikalı eğitimlere” puan verilmesi Anayasa Mahkemesi kararıyla iptal edilmiştir. Bu puanlamaya dava açılması %100 iptalle sonuçlanacaktır. Maalesef bu puanlamaya dava açan sendikaya da rastlamadık. Yine bazı illerin, müdür atamaları için ön başvuru toplamaları yönetmeliğe aykırıdır. Biz şimdiden belirtelim; hukuki bir iptal kararı, mülakatla atanan müdürlerin atamalarının iptali anlamına gelecektir.
 
 
          Gelelim taşra rotasyonunun iptal sonuçlarına. Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı simülasyon sonucunda taşra da ücra yerlerin boş kaldığını, merkezlerin ise dolduğunu görmüş bunun da eğitime zarar vereceğini düşünerek tüm iyi niyetiyle(!) rotasyonu mayıs ayına kadar ertelemiştir. Milli Eğitim Bakanlığı bürokratları merkezlerin dolup ücra yerlerin boş kalacağını tahmin edemeyip simülasyon sonucuyla gördülerse bu bürokratların; değil eğitimden, personel yönetiminden anlamadıkları da ortaya çıkmaktadır. Binlerce kadrosu vekâleten ve geçişi görevlendirme olarak doldurulan kadrolar varken, kadrolu çalışanlarında bu yerlere tayin isteyebileceği ayrıca insanın doğası gereği iyi yerleri isteyeceği bilinirken ne olması bekleniyordu ki? Görüldüğü gibi eğitim kimsenin umurunda değil. Ama söze gelince tüm duygusal argümanlar kullanılarak her şey ve her görev öğretmenden beklenir. Ne diyebiliriz…
 
 
          Taşra rotasyonuna uğrayacakların birçoğu torpille o kadrolara atanmışlardır. Bu insanların bu kadrolara atanmalarında; kariyer, liyakat, sınav gibi hiçbir objektif veri kullanılmamıştır. Bu insanların torpilleri olduğuna göre, karar vericilere ulaşmaları daha kolay olacaktır ve olmuştur da. Görüldüğü gibi gece yarısı yönetmelik değişikliğine gidilmiş ve rotasyon iptal edilmiştir. Şimdi yaşanacakları belirtelim. Bir, rotasyon hiç uygulanmaya bilir ki kamuoyunun genel kanısı bu yöndedir. İki, rotasyon seneye uygulanacaksa bile rotasyona uğrayacak personele bir yıl süre kazandırılmıştır. Bu süre içinde torpili olanlar(torpiller yarışacaktır) iyi yerlere tayinle atamalarını yaptıracaklar böylelikle istedikleri yerlerde yıllarca çalışma imkânını bulabileceklerdir. Hatta iki müdür beraber becayiş şeklinde tayin bile yaptırabilecektir. Bu işler için biraz emek harcayacakları hatta birbirleriyle yarışacakları muhakkaktır. Yani biraz yorulacaklardır.
 
          O zaman, yarış başlasın… 
          
 
Manas Kağan
Son Güncelleme: 26.08.2013 14:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
reis 2013-08-26 16:38:03

yarış yapılırken el etek öpülecek, yağcılık ve yalakalık tavan yapacak, kişilikler yerde sürünecek...

Avatar
ali veşi 2013-08-26 18:24:39

çok yazık.bari tercih yaptırmasaydınız.güven kalmadı

Avatar
madur madur 2013-08-27 08:16:13

sayın yöneticiler beni neden şaşırtmadınız. bir kerede şaşırtın yalın tuorpilsiz bir işyapın busefer oldu demiştim ama ????????