banner406
banner396
31 Mart 2013 Pazar 12:03
TAŞRA YÖNETİCİLERİNE MAKAM TAZMİNATI ÖDENMELİDİR
  657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ekinde yer alan IV sayılı Makam Tazminatı Cetveli ile bazı kadro unvanları için Makam Tazminatı göstergeleri belirlenmiş, bu kadro unvanlarının sayısı zaman içerisinde de artmıştır. IV sayılı cetvele yeni unvanların eklenmesinden sonra kamu görevlilerine bütçe imkânları doğrultusunda iyileştirme yapılacağı vaat edilmiştir. Ancak zaman içerisinde bu vaatler unutulmuştur. Hangi gerekçeye dayanılarak tam olarak bilinmeden bazı unvanlar bu tazminatlardan yararlandırılmamaktadır. Makam tazminatı alanlar ile almayanlar arasında maaşlarda bir uçurum oluşmuştur. MEB’te il milli eğitim müdürüne bu tazminat ödenmektedir. IV sayılı Makam Tazminatı Cetveline il milli eğitim müdür yardımcıları, ilçe milli eğitim müdürleri, il/ilçe milli eğitim şube müdürleri unvanı da eklenmelidir.
İşin bir başka tarafı ise temsil tazminatı ve görev tazminatından sadece makam tazminatı almakta olanlar yararlanabilmektedir. Makam tazminatı düzenlemesi dışında tutulan personel görev tazminatı da alamamaktadır. İl ve ilçelerde yönetici olarak MEB’i temsil eden taşra eğitim yöneticileri mağdur edilmektedir. Bu kadrolar için makul bir tazminat gösterge rakamı belirlenmelidir.
657 sayılı DMK nın ilgili maddesi;
Ek Madde 26
              a) (Değişik: 4/9/1990 - KHK - 418/9 md.; iptal Ana. Mah.'nin 5/2/1992 tarih ve E. 1990/22, K. 1992/6 sayılı Kararı ile;Yeniden düzenleme: 18/5/1994 - KHK - 527/10 md.) Bu Kanuna ekli IV sayılı cetvelde unvanları yazılı görevlerde bulunanlara hizalarında gösterilen gösterge rakamlarının memur aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpımı sonucu bulunan miktarda makam tazminatı ödenir. Makam tazminatı damga vergisi hariç herhangi bir vergiye tabi tutulmaz ve ödemelerde aylıklara ilişkin hükümler uygulanır. Bu tazminattan yararlananlara ayrıca yüksek hakimlik tazminatı ödenmez.
             b) (Değişik: 18/5/1987 - KHK-281/4 md.) Bu görevlerde (...) (1) makam tazminatını almaya müstehak oldukları tarihten itibaren toplam iki yıl süre ile çalıştıktan sonra emekliye ayrılanlara yukarıdaki fıkraya göre bulunacak miktarın tamamı (926 sayılı Kanuna tabi profesörlere yarısı) hayatta bulundukları sürece her ay  T.C. Emekli Sandığınca ödenir. T.C. Emekli Sandığı bu ödemeleri üç aylık devreler halinde faturası karşılığında Hazine'den tahsil eder.(2)
              926 sayılı Kanuna tabi bulunan profesörlere bu maddenin (a) ve (b) fıkralarına göre ödenecek tazminatın, rütbelerinin karşılığı makam tazminatından az olması halinde, rütbelerinin karşılığı makam tazminatı ödenir.
 
Davut ÇALIŞKAN
Ueyder Başkan Yardımcısı


Son Güncelleme: 31.03.2013 12:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.