banner406
banner396
27 Eylül 2012 Perşembe 03:45
TDK görevini yapmıyor, Türkçemiz kirleniyor
 
 

 

Türk Dil Kurumu 1932 'de Atatürk'ün girişimiyle kurulmuş önemli bir kurumdur. Türkçemizin korunmasında en büyük görev Türk Dil Kurmuna düşer. Geçmişte dilimizin sadeleştirilmesi ve zenginleştirilmesine yönelik çalışmaları etkin şekilde yürütmüş, zaman zaman çalışmaları nedeniyle eleştirilmiş bir kurumumuzdur TDK.

 

Günümüze gelindiğinde özellikle, bilişim teknolojilerinin hızla gelişmesi sonucunda hergün yeni birşeyler icat edilmekte ve yeni adlar ortaya çıkmaktadır. Bu icatlar gelişmiş ülkelerle eş zamanlı olarak ülkemizde de piyasaya sürülmektedir. Bu araçların Türkçe isimleri konulmadığı için yabancı isimleriyle pazarlanmaktadırlar. Bunların isimlerinin yazılışı ile okunuşları genelde farklıdır. Örneğin müzik dinleme aracı "ipot" "aypod" diye okunmaktadır. Bazılarının yazılışlarında yer alan harfler ise bizim alfabemizde yer almamaktadır. Örneğin "wireless" kelimsendeki "w" harfi alfabemizde yer almamaktadır.

 

Türk dil kurumu teknoloji ve bilim alanındaki gelişmeleri çok iyi takip edip yeni bir buluş olduğunda daha ülkemize girmeden Türkçe adını koymalı, bunu ilgili reklam ve basın-yayın kuruluşlarına bildirmelidir. Yeni ürünler halkımızın karşısına Türkçe isimleriyle çıkmalıdır.

 

Türk Dil Kurumu çalışanlarının kadrosu elbette böyle bir çalışma yapmaya yeterli değildir. Kurum genelde akademisyenlerden oluşan çeşitli komisyonlar kurarak çalışmalarını yürütmektedir. Bu komisyonların çalışmaları yeterli değildir. Dilimizin korunmasında meslek kuruluşlarından ve halktan yararlanıldığında başarı elde edilebilir. Örneğin tıp alannındaki gelişmeleri takip etme ve kelime üretme çalışmalarını sadece bu alandaki komisyona bırakmak yerine dilimizi korumaya duyarlı değişik illerde görev yapan akademisyen, sağlık personeli ve çeşitli örgütlerin katılımıyla yapılması sağlamalıdır. Bu alanda icat edilen bir alete veya tekniğe hemen Türkçe karşılık bulma çalışması geniş katılımla daha iyi sonuçlar verecektir. Farklı illerde çalışan doktor ve bilim adamlarının genel ağ (internet) ortamında çalışma ekiplerine katkı sağlamasına olanak sağlanmalıdır.

 

Yine özellikle bilişim teknolojileri alanında yeni icat edilecek araçlar için bu alanın uzmanlarından, akademisyenlerden, bilgisayar öğretmenlerinden ve ilgisi olan vatandaşlardan genel ağ ortamında gönüllü çalışma ekipleri oluşturulmalı, bu çalışmalar ilgili komisyonca takip edilmelidir. 

 

Daha önce Türk dil kurumu Başkanlığı görevini yürüten Sayın Akalın'a bu konuda mesaj göndererek TDK sitesinde halkın yabancı kelimelere Türkçe karşılık önerebileceği, derleme kelimeler hakkında bilgi vereceği bir alan oluşturmasını istemiştim. Aradan fazla zaman geçmeden Türkçe Tartışma Toplulukları çalışmasını başlattılar.

Bu çalışma benim hayallerimden de öte bir çalışmaya benziyordu. Zaman zaman burada Güncel Türkçe Sözlükle ilgili değerlendirmeler yapıp, yabancı kelimelere Türkçe karşılıklar önerdim. Forumun daha işlevsel hale gelmesi için de öneriler sundum. TDK'nın bu çalışmasına benim gibi katılan insanların sayısı bir elin parmaklarını geçmedi.  

 

Neden mi? 

Kullanılan forumun tanıtılmasına yönelik çalışma yapmaları konusunda uyarıda bulunmama rağmen hiç tanıtım yapılmadı.

Yazımda bahsettiğim özel çalışma grupları oluşturulmadı.

Yazılan öneriler dikkate alınmadı.

Kullanılan forum geliştirillmedi (Yazılar o kadar küçük ki yazdığınızı okuyamıyorsunuz)

 

Türkçemize yeni kelimeler kazandırılması, yabancı kelimelere karşılık bulunması konusunda öncü olması gereken yani işin mutfağında olması gereken TDK bu öncülüğü yapamıyor. 

 

Peki ne yapıyor?

Bu öncülüğü yapamadığı için dilimize giren onlarca kelimeye sonradan Türkçe karşılık bulmaya yönelik geç kalmış çalışmalar yapıyor.

 

TDK'nın yabancı kelimeler daha dilimize girmeden karşılıklarını bulmak yerine bu konuda geç kalarak kelime dilimize yerleştikten sonra kelimeye Türkçe karşılık bulmaya ve dilimizi temizlemeye çalışmasını yanlış buluyorum. Bu yaklaşımıyla TDK yemek yapmak yerine bulaşık yıkıyor diyebiliriz.

 

TDK'daki bu zihniyetin yeni başkanla değişmesini ümit ediyoruz. 

 


Doğan CEYLAN

Müfettişler Derneği Başkanı
Son Güncelleme: 27.09.2012 03:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.