banner406
banner396
12 Şubat 2017 Pazar 19:22
Tekin KORKU: MEB Alan Değişikliği Yapmalıdır

"Öğretmenlerin bir kısmı üniversiteden lisans düzeyinde mezun oldukları ve atamaya esas alanları farklı olmasına rağmen, ihtiyaç, norm durumu vb nedenlerle mezuniyet alanları dışındaki branşlarda görev yapmaktadırlar. Bilindiği gibi bir meslek alanında uzman kişi yetiştirmek hem zaman hem de maliyet demektir. Gelişmiş müreffeh toplumlar arasında yerimizi almak istiyorsak, herkesin bildiği işi yapması gerekir. Kim hangi alanda yetişmişse elbette o alanda verimli çalışabilir, başarılı olabilir. Öğretmenlerin haklı beklentisi ‘diplomaya dayalı alan değişikliği’ mağduriyeti derhal giderilmelidir. 2014 yılından sonra uygulanmasından vazgeçilen alan değişikliği uygulamasının öğretmen açığının giderilmesi ve norm fazlası öğretmen sayılarının da azalmasına sebep olacaktır. Bilinmelidir ki, alanı dışında çalışan eğitimciler, moral ve motivasyon açısından ciddi güçlükler yaşamaktadırlar. Verimli olma potansiyelleri atıl bir halde beklemektedir. Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 60. Maddesinde; “(1) Bakanlıkça uygun görülmesi hâlinde; öğrenimine uygun alanı dışında bir başka alana atanan öğretmenler, öğrenimleri birden fazla alana atanmaya kaynak olan öğretmenler ile başka bir alanda yükseköğretimi bitiren öğretmenler, adaylıklarının kaldırılmış olması ve yükseköğrenimlerinin atanacakları alana uygun olması kaydıyla, Bakanlığın kararına göre mezuniyetleri itibarıyla atanabilecekleri alanlara alanlarının değiştirilmesini isteyebilir. ​(2) Alan değişikliği isteyen öğretmenlerin alan değişiklikleri, il içinde tercihleri de dikkate alınmak suretiyle alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumları olacak şekilde hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Hizmet puanlarının eşit olması durumunda öğretmenlikteki hizmet süresi daha fazla olana öncelik verilir. ​(3) Alan değişikliği işlemleri Bakanlıkça belirlenecek takvim çerçevesinde yapılır.” denilmektedir. ​Bakanlık, bu konuda somut bir adım atmalı; bir planlama dahilinde alan değişikliği takvimini hazırlayarak yeni öğretim-öğretim yılı başlamadan evvel alan değişikliğinden faydalanacak öğretmenlerimizin görev yerleri belli olacak şekilde alan değişikliğini gerçekleştirmelidir. Öğretmenlerimizin daha verimli çalışabilmeleri için Bakanlık kendi personelinin bu durumuna duyarsız kalmamalı, konu hakkında adım atmalıdır "

Son Güncelleme: 12.02.2017 19:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet 2017-02-13 17:51:31

yasal mevzuat herkese eşit ve adil bir şekilde uygulanmalı, kimsenin keyfiyetine bırakılmamalıdır. bu sendikalar ne işe yarar güzel ülkemde; milli eğitim bakanlığı da, kraldan fazla kralcı olan idarecilerin insafına bırakmamalı çalışanlarını, öğretmenine kendini değerli hissettirmeli... hissettirmeli ki, o öğretmenleri de canlarını dişlerine takarak "mutlu" bir şekilde çalışsınlar. bunları yapmak çok mu zor ? zaten sendika başkanlarımızın müspet twitlerinden sonraki süreçte, var olan samimiyetimizi kaybettik. hiç olmazsa inancımızı da kaybettirmeyin...

Avatar
Mehmet 2017-02-12 20:09:04

alan değişikliği hemen yapılmalıdır.bitsin artık bu zulüm

Avatar
Demir 2017-02-12 20:09:40

yetti artık.canımıza tak etti.alan değişikliği derhal yapılmalıdır.

Avatar
Tülin 2017-02-12 20:14:22

Alan değişikliği yapılmalıdır. .biz ikinci Ünv. Bitirdik sevdiğimız alanda daha verimli ve daha mutlu şekilde çalışmak istiyoruz. .

Avatar
Murat 2017-02-12 21:16:30

yönetmeliğe bağlı diplomaya yönelik alan değişikliği yapılmasını istiyoruz. meb 3 senedir suçsuz yere bize işkence yapıyor, mağdur ediyor. yetkili bir kişi duruma son vermelidir. eğitimini aldığımız verimli olduğumuz alanda görev yapmak en doğal hakkımızdır.

Avatar
Leyla 2017-02-12 21:38:00

Biz de siz bitti duyması gerekenler bir hakkı yok etmekte.Allah a havale eder yazılarınız için teşekkür ederiz

Avatar
Ahmet 2017-02-12 23:55:14

başkan ağzına sağlık; duymayan kulaklar duyar inşAllah.

Avatar
Selvi 2017-02-12 20:23:40

Öğrenim gördüğümüz alanda çalışmak hakkımız. Anayasal hakkımız 4 yıldır uygulanmıyor . Alan değişikliği derhâl yapılmalı