banner383
03 Ağustos 2012 Cuma 17:35
Teknik Lise ve Alana Geçiş Açıklaması
 
 
EK-1

TEKNİK LİSE VE ALANA GEÇİŞLER İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

1.  Teknik liselere ve alana geçiş yapacak öğrencilerin velileri, e-Okul sisteminde yayımlanacak alanlar ve okulları gösteren listelerden yararlanarak tercihlerini belirleyecek Form Dilekçenin ilgili bölümlerini yazarak 3 Ağustos 2012 tarihinden itibaren öğrencinin kayıtlı olduğu okul müdürlüğüne teslim edeceklerdir,

 

2.  Sınıf tekrarı durumuna düşenler hariç, 2011-2012 öğretim yılında 9'uncu sınıfta öğrenim gören tüm öğrenciler alan tercihi yapacaktır.

 

3. Alan Tercih Formunda en fazla 15 tercih yapılabilecek ve tercihler, sisteme okul müdürlüğünce işlenecektir.

 

4.  Öğrencilerin sağlık durumlarının, öğrenim görmek istedikleri mesleğin öğrenimine elverişli olması gerekir. Okul müdürlüklerince, gerektiğinde, öğrencinin sağlık durumunun yerleştirildiği alanda öğrenim görmesine elverişli olup olmadığının raporla belgelendirilmesi istenebilecektir.

 

5.  Alana Yerleştirme Puanı, öğrencinin 9'uncu sınıf yıl sonu başarı puanının % 60'ı ile ilköğretim diploma puanının % 40'ı toplanarak hesaplanacaktır.

 

6.  Öğrenci tercihleri, ilgili okul müdürlüklerince belirlenen kontenjanlar ve Alana Yerleştirme Puanı çerçevesinde puan üstünlüğüne göre e-Okul sistemi üzerinden gerçekleştirilecektir.

 

7. Yerleştirme sonunda açık kontenjanı bulunan alan ve okullar e-Okul sisteminde duyurulacaktır.

 

8.   Başvuru süresi içinde alan tercihi yapamayan öğrenciler ile tercih ettikleri herhangi bir alana yerleştirilemeyen öğrenciler, okul müdürlüklerince açık kontenjanı bulunan bir alana, Alana Yerleştirme Puanları göz önünde bulundurularak yerleştirilecektir.

 

9.  Tercih başvurusu ve tercih değişikliği, teknik liseler için 16 Ağustos 2012, alana geçişler için ise 27 Ağustos 2012 tarihine kadar yapılabilecektir.

 

10. Yerleştirme sonuçları teknik liselerde 17 Ağustos 2012, alana geçişlerde ise 28 Ağustos 2012 tarihlerinde açıklanacaktır.

 

11.  Tercihleri doğrultusunda teknik liseye yerleştirilen öğrencilerin velileri 22-27 Ağustos 2012 tarihleri arasında öğrencinin yerleştirildiği okul müdürlüğünde e-Okul sistemi üzerinden okula devam edeceğine ilişkin onay işlemi yaptıracaktır. Bu onay işlemini yaptıran öğrencilerin varsa meslek liseleri için alana geçiş tercihleri iptal olacaktır. Bu onay işlemini yaptırmayan öğrenciler, meslek liseleri için daha önce alan tercihi yapmamışlar ise 27 Ağustos 2012 tarihi mesai bitimine kadar alan tercihi yapabileceklerdir.

 

12. Tercihleri doğrultusunda alana yerleştirilen öğrencilerin velileri 29 Ağustos-5 Eylül 2012 tarihleri arasında öğrencinin yerleştirildiği okul müdürlüğünde e-Okul sistemi üzerinden alana devam edeceğine ilişkin onay işlemi yaptıracaktır. Bu onay işlemini yaptırmayan öğrenciler, Alana Yerleştirme Puanlan göz önünde bulundurularak 6-14 Eylül 2012 tarihleri arasında, 9'uncu sınıfı okuduğu okulda açık kontenjanı bulunan bir alana okul müdürlüklerince yerleştirilecektir.

 

13.  Tercih listesini doldurmadan önce öğrencinin, mesleki rehberlik amacıyla hazırlanan Mesleki Bilgi Sistemi portalına (http://hbs.meb.gov.tr) girerek mesleki gelişim, kendini tanımaya destek olabilecek ölçme araçları, eğitim ve iş piyasasına ilişkin bilgi ve kaynaklan incelemesi, gerçek ilgi ve yeteneklerine ilişkin bilgi edinmesinde yarar görülmektedir.

 

14. Teknik liselerin 10'uncu sınıflarında boş kalan kontenjanlara şartlan tutan öğrencilerin kayıtları 27 Ağustos-14 Eylül 2012 tarihleri arasında okul müdürlüklerince yapılacaktır.

 

15.   Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliğinin 52'nci maddesine göre; anne ve/veya babasına

ait çalışır durumda bir iş yeri olup anne veya baba mesleği ile ilgili alana kayıl yaptırmak

isteyenler kontenjana bakılmaksızın 6-14 Eylül 2012 tarihleri arasında kayıt

yaptırabilecekleridir.

 

Son Güncelleme: 03.08.2012 17:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ECE YAZ 4 yıl önce

bu haber gerçekten bilgilenmeme çok yardımcı oldu.bu haberi yazanlara ve yayımlayanlara teşekkür ederim.

Avatar
ece yaz 4 yıl önce

bu haber bilgilenmeme çok yardımcı oldu.

Avatar
ece yaz 4 yıl önce

bu haber bilgilenmeme çok yardımcı oldu.

Avatar
berfin yaz @ECE YAZ 4 yıl önce

bence de

Avatar
Ahmet bozkuş 4 yıl önce

teşekkürler