banner406
banner396
12 Haziran 2013 Çarşamba 08:39
Testi Kırılmadan Uyarıyoruz
 Sivas Milli Eğitim Müdürlüğü bugün okullara gönderdiği yazısında eğitim çalışanlarının banka promosyonlarının 6 ayda bir taksitle 3 yılda ödeyeceğini, bununla ilgili şartname oluşturup bankalara gönderdiğini belirtmiştir.sizlere soruyoruz

- Paranızın pul olmasına razı mısınız?.........................................................................HAYIR!

- 3 Yıl sonra 6.taksitte birkaç pul almaya razı mısınız?.............................................HAYIR!

- Hakkımızın gasp edilip bankalara peşkeş çekilmesine razı mısınız?.......................HAYIR!

- Bu duruma izin verecek misiniz?.................................................................................HAYIR!

 

İlimiz merkez ve köylerinde görev yapan tüm eğitim çalışanlarının maaş, ek ders ücreti, diğer tüm özlük haklarının hangi banka aracılığıyla ödenmesi ve sağlanacak promosyonlarla ilgili protokol 12.06.2013 Çarşamba günü Milli Eğitim Müdürlüğü’nde yapılacaktır. Yapılacak protokolle anlaşma üç yılı ve yaklaşık altı bin eğitim çalışanını kapsayacaktır.

Milli Eğitimin bugünkü yazısına göre, Milli Eğitim Müdürü banka promosyonlarının taksitler halinde ödenmesini tercih edeceği belirtilmektedir. Eğer alınacak promosyon taksitlerle ödenirse eğitim çalışanlarına hiçbir faydası olmayacaktır. Eğitim çalışanlarının hiçbir derdine derman olmayacaktır, 6 ayda bir ödeme yapılacaktır.

 

Geçen yıl 666 SKHK ile birtakım memurlara ödenen ek ödemenin dışında tutulan eğitim çalışanları T.C. Devletinde kamuda çalışıp en az maaşı olan ve mağdur olan kesimdir. Ne yazık ki ülkemizde eğitim çalışanları hak ettiği ücreti alamamakta, hak ettiği maddi ve manevi saygınlığı görememektedir. Oldukça sıkıntılı ve zor günler geçiren eğitim çalışanları alacakları banka promosyonuyla çocuğunun dershane ücretini, üniversitede okuyan çocuğunun ödemeleri için bir nebze de olsun rahat nefes almasını sağlayacaktır.

Durum böyle iken, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün banka promosyonlarını taksitlendirmesi eğitim çalışanlarının asla kabul etmeyeceği bir durumdur. Çünkü ortada yaşanmış gerçekler ve tecrübeler mevcuttur. 

- Sağlık çalışanları tek sefer de peşin 1000 TL almışlardır.

- Defterdarlık-maliye çalışanları tek seferde peşin 1300 TL almışlardır.

- Geçlik Spor İl Müdürlüğü tek sefer de peşin 1350 TL almıştır.

- Tüdemsaş tek sefer de peşin 1537 TL almıştır.

- 3 yıl önce Sivas Eğitim çalışanları (Sivas Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı) 700 TL tek seferde peşin almışlardır.

- Sivas’taki okulların doluluk oranı % 92 dir. Gelecek 3 yılda yer değiştirme büyük oranda olmayacaktır.

Sağlık İl Müdürlüğü kendi sitelerine anket formu koyarak tüm sağlık çalışanlarının katıldığı bir anket uygulaması yapmıştır. Çalışanların peşin ödemesi isteğine uyarak, her çalışana 1000 TL peşin ödeme yapmıştır. Belli bir miktarı bloke ederek gelecek yıllarda atanacak memurlara ödemelerini yapmayı planlamıştır. 

Bütün bu yaşanmış tecrübeler ve örnekler varken Milli Eğitim Müdürü ülkemizin başka bir ilindeki davaları gerekçe göstererek peşin ödemeye karşı çıkmaktadır. Oysa üç yıl önce ilimizde bunu başarıyla gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Milli Eğitim Müdürü “Tek seferde ödersem, daha sonra Sivas’a gelecek öğretmenlere ne yapacağız?”  kaygısındadır. 

Halbuki 3 yıl önce yapılan uygulamayla ilimizde sonradan göreve başlayan tüm eğitim çalışanları hak ettiği ücreti almışlardır.

BİZİM TEKLİFİMİZ ŞUDUR;

BANKALARLA YAPILACAK PROTOKOLLE ALINACAK PROMOSYONUN % 95’İ BİR DEFADA NAKİT OLARAK TÜM EĞİTİM ÇALIŞANLARININ HESABINA 1 EKİM İTİBARİYLE YATIRILMASI - ÖDENMESİDİR. NİÇİN 1 EKİM DENİRSE EYLÜL AYINDA İL DIŞINA GİDECEK EĞİTİM ÇALIŞANLARINA HAKSIZ ÖDEME YAPILMAMIŞ, KALACAK EĞİTİM ÇALIŞANLARININ HAKKI KORUNMUŞ OLACAKTIR. BLOKE EDİLECEK %5 İLE DE 3 YIL BOYUNCA İLİMİZE ATANACAK (GELECEK) EĞİTİM ÇALIŞANLARINA HAKLARI OLAN PROMOSYON ÖDEMELERİ YAPILMASI SAĞLANACAKTIR. 

Eğer üç yıl sonra bu % 5 ten artan bir miktar olursa kalan bu miktarın tüm eğitim çalışanlarının hesabına eşit şekilde aktarılabilecektir.

Ortada yaşanmış, denenmiş, başarıyla uygulanmış bunca tecrübe varken Milli Eğitim Müdürü’nün peşin ödemeye yanaşmaması dikkat çekicidir. Ayrıca yetkili sendikanın bu görüşmelerden bir tutanakla çekilmesi de oldukça düşündürücüdür.

Çünkü MASADA İMZA YETKİSİ OLAN SADECE YETKİLİ MALUM SENDİKA, DOSTLAR ALIŞVERİŞTE GÖRSÜN MANTIĞI VE KANDIRMACASIYLA MASADAN KAÇARAK ASLINDA MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ’NE GİZLİ BİR DESTEK SAĞLAMIŞ OLMAKTADIR.

 

Bütün bu yaşananlardan sonra; 

Türk Eğitim Sen olarak şunları soruyoruz. 

Yetkili sendikaya:

- Yetkili malum sendika sen olabilirsin ama etkili olamadığını bir kez daha göstermiş olmadın mı? 

- Geçen yıl hükümetle sendikaların görüşmelerinde masadan çekilen KESK’e yaptığınız eleştirileri şimdi de biz size yapalım mı?

- Sizin sendikanızı siz mi, yoksa Milli Eğitim Müdürü mü yönetiyor?Milli Eğitim Müdürü’ne soruyoruz;

· Yönetici, yönettiği kurumda iyi örnekler var iken ( üç yıl önceki peşin ödeme) kötüden örnek (davaları göstermesi) olur mu? 

· Taksitli ödeme yapılırsa eğitim çalışanlarının hakkını pula çevirerek eğitim çalışanlarına zulmetmiş olmuyor musun? 

· Taksitli ödeme yapılırsa bankaların isteklerine boyun eğmiş, bankaları kazançlı hale getirmiş olmuyor musun? · SİVAS MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİM ÇALIŞANLARINDAN YANA MI, BANKALARDAN YANA MIDIR?

· Üç yıl önce peşin aldık hiçbir olumsuzluk olmadı, şimdi niçin taksitli alalım?Eğitim Bir-Sen üyesi eğitim çalışanı kardeşlerime sesleniyorum:· Sendikanız’’ Ek ödemeyi alacağız ‘’dedi alamadı, masada % 3 ün altına imza atarak tüm memurları sattılar. Şimdi de yetkisini kullanmayıp masadan kaçıyorlar. Siz yine bunlara mı yetki vereceksiniz? 

· Sendikanızı hiç sorgulamayacak mısınız? 

· Yetkili oldular ama etkili olamadılar ek ödemede, maaş artışlarında, şimdi de promosyon da yine satışa gelmiyor musunuz?

 

Buradan tüm kamuoyu önünde soruyorum:

· Altı bin civarında eğitim çalışanının hakkını niçin pula çeviriyorsunuz?

· Yetkili sendika ile Milli Eğitim Müdürü’nün (eğer taksitle ödeme yapılırsa) bankalarla bizim bilmediğimiz bir durumlar mı var?

Çünkü taksitle ödeme yapılırsa kaybeden eğitim çalışanları, kazanan bankalar olacaktır.

· Yetkili sendika masaya oturmazsa masada eğitim çalışanlarını kim temsil edecektir?

· YETKİLİ SENDİKA MASAYA OTURMAZ VE YAPACAĞINIZ ANLAŞMAYA İMZA ATMAZSA SİZİN MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ OLARAK YAPACAĞINIZ ANLAŞMA HUKUKİ OLARAK TARTIŞMAYA AÇIK OLMAYACAK MIDIR?

Milli Eğitim Müdürlüğü promosyon anlaşmasında düzenleyici, organizatör olmalı. Belirleyici olan eğitim çalışanlarının kendisi olmalıdır. Biz asla taksitle ödemeyi kabul etmeyeceğimizi buradan bildiriyoruz. Bunun için TÜRK EĞİTİM-SEN OLARAK PEŞİN VE NAKİT ÖDENMESİ İÇİN İMZA KAMPANYASI BAŞLATTIK. TAMAMI 5500 CİVARINDAKİ EĞİTİM ÇALIŞANLARINDAN ÜÇ BİNİ AŞKIN DİLEKÇE TOPLADIK. BUNLARI MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ’NE GETİRDİKİşte eğitim çalışanlarının istekleri bunlardır diyoruz.Ayrıca BANKALARI GEZDİK, RESMİ YAZIYLA UYARDIK, EĞER TAKSİTLE ÖDEMEYE ISRARCI OLURLARSA EĞİTİM ÇAŞILANLARINI O BANKANIN KREDİ KARTLARINI İPTAL ETTİRMEYE, OTOMATİK ÖDEMELERİ İPTAL ETTİRMEYE ÇALIŞACAĞIMIZI BİLDİRDİK. BUNLAR İÇİN DE KAMPANYA BAŞLATACAĞIMIZI, EKTEKİ BİNLERCE İMZALI DİLEKÇENİN DE BUNA DELİL OLDUĞUNU SÖYLEDİK. 

Değerli Basın Mensupları,

HİÇ KİMSE, EĞİTİM ÇALIŞANLARININ HAKKINI PULA ÇEVİREMEZ. BUNA TÜRK EĞİTİM-SEN ASLA İZİN VERMEYECEKTİR. ARTIK TOP MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNDEDİR. MÜDÜRLÜK ANLAŞMAYI BİR HAFTA ERTELEYEREK PEŞİN ÖDENMESİYLE İLGİLİ YENİ ŞARTNAME OLUŞTURMALIDIR. AKSİ TAKTİRDE 3 YILDA, 6 AYDA BİR TAKSİTLE HAKKIMZIN PULA ÇEVRİLMESİNİN BANKALARIN KAZANÇLI, EĞİTİM ÇALIŞANLARININ MAĞDUR EDİLMESİNİN SORUMLULUĞU MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE AİTTİR.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 

Muzaffer KARADAĞ
Türkiye Kamu-Sen Sivas İl Temsilcisi
Türk Eğitim-Sen Sivas Şube Başkanı
Son Güncelleme: 12.06.2013 08:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Birisi 2013-06-12 14:24:09

değerli arkadaşlar poromosyonlar genelgeye göre 6 ayda bir eşit taksitlerle personele tamamı ödenir. türkiye genelindeki yetkili sendikanın il temsilciside komisyonda görev alır. bunu da tesliler çok iyi bilir ama amaç sadece mide bulandırmak.