banner406
banner396
07 Nisan 2016 Perşembe 11:37
Toplu Sözleşmeye Rağmen Nöbet Ücreti Ödenmedi
“Örgün eğitim kurumlarında ek ders ücreti MADDE 22- (1) Örgün eğitim kurumlarında (mesleki eğitim merkezleri dahil) ders yılı süresi içinde eğitim ve öğretimin fiilen yapıldığı normal çalışma günleri için ilgili mevzuatına göre kendilerine nöbet görevi verilen ve bu görevi de fiilen yerine getiren MÜDÜR YARDIMCILARI İLE ÖĞRETMENLERE, 2016 YILINDA HAFTADA 2 SAATİ VE 2017 YILINDA İSE HAFTADA 3 SAATİ GEÇMEMEK ÜZERE EK DERS ÜCRETİ ÖDENİR.” Denilmişti.   Ancak Şubat ayının sonunda 23.02.2016 tarih ve 2082218 sayılı MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün Yazısında “Okul öncesi eğitim kurumları ile ilköğretim kurumlarında görev yapan müdür yardımcılarının, nöbet görevi adı altında ek ders ücretinden yararlandırılmalarının mümkün bulunmadığı değerlendirilmektedir.”   Orta öğretimde görev yapan müdür yardımcıları nöbet ücreti almakta, ilköğretimde görev yapan müdür yardımcıları ise nöbet ücreti almamaktadır. Bu durum kendi içinde ayrı bir karmaşa yarattı.


MEVZUAT  DEĞERLENDİRMESİ  

"Okul müdürünün görev, yetki ve sorumluluğu MADDE 39 - (1) Okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumları, ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda diğer çalışanlarla birlikte müdür tarafından yönetilir. Müdür; okulun öğrenci, her türlü eğitim ve öğretim, yönetim, personel, tahakkuk, taşınır mal, yazışma, eğitici ve sosyal etkinlikler, yatılılık, bursluluk, taşımalı eğitim, güvenlik, beslenme, bakım, koruma, temizlik, düzen, nöbet, halkla ilişkiler ve benzeri görevler ile Bakanlık ve il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince verilen görevler ile görev tanımında belirtilen diğer görevlerin yerine getirilmesini sağlar. Müdür yardımcısı MADDE 41 - (1) Müdürün ve müdür başyardımcısının olmadığı zamanlarda müdüre vekalet eder. Müdür yardımcısı, görev tanımında belirtilen görevler ile müdür tarafından verilen görevleri yerine getirir." Müdürün görev ve sorumluluklarında Nöbet görevlerinin yerine getirilmesini sağlar yazıyor. İlk olarak Nöbetçi Müdür Yardımcısı görevlendirilir ardından nöbetçi öğretmenler görevlendirilir. Yukarıdaki hükümler her ne şekilde değerlendirilirse değerlendirilsin çıkarılacak ortak sonuç: okul müdürü tarafından verilen nöbet görevini fiilen yerine getiren bütün müdür yardımcılarına nöbet ücretinin ödenmesi gerektiğidir. 

 
Son Güncelleme: 07.04.2016 11:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mdryrdmcı 2016-04-08 00:13:15

Meb müdrlüklere her hangi resmi yazı göndermeesine rağmen Mersinde tüm ilçeler öderken keyfi olarak Tarsus ödemiyor sanırım.Ödenmiyorsa diğer ilçler nasıl ödüyor?