banner374
23 Temmuz 2013 Salı 11:12
Türbanlı öğretmene itiraza görevden uzaklaştırma

28 Şubat sürecinde ihraç edilen türbanlı öğretmenin davası 12 yıl sonra Danıştay’dan döndü. Dün Taraf gazetesinde yayınlanan habere göre, mahkeme Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Gülsen Demir’in meslekten ihracını


hukuksuz bularak “göreve iade kararı” verdi. Ancak bu karara bakanlığın hukuk müşavirliği itiraz etti, Milli Eğitim Bakanlığı karıştı.

Milli Eğitim Bakanlığı, karar üzerine hazırlanan itiraz dilekçesinde laiklik vurgusu yaparak, başörtüsünün anayasanın başlangıç kısmına, Atatürk devrimlerine ve kılık kıyafet yönetmeliğine aykırı olduğunu, öğretmenin ihraç kararının yerinde olduğunu bildirirken öğretmenin mesleğe iadesine karşı çıktı.

Bülent Arınç haberle ilgili açıklama yaparken şu bilgileri verdi:

NE YAZIK Kİ DOĞRU

“Konu doğrudur. Ne yazık ki doğrudur. Sayın Bakanımızdan habersiz Hukuk Müşavirliği sürecin devamı bakımından Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu’na 10 Nisan 2013 tarihli ve sayılı yazıyla karar düzeltme talebiyle bir temyiz dilekçesi vermiştir. Daha sonra Sayın Bakanımız tarafından konu fark edildiğinde hem adı geçen hukuk müşaviri görevden el çektirilmiş, hem de Danıştay Başkanlığı 12. Dairesi’ne 19 Temmuz 2013 tarihli dilekçe verilmek suretiyle bu temyiz talebinden vazgeçildiği bildirilmiş bulunmaktadır.”

www.hurriyet.com.tr
banner182
Son Güncelleme: 23.07.2013 11:12
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol