banner406
banner396
09 Haziran 2012 Cumartesi 10:06
Uzman Eğitimciler SBS'yi Değerlendiriyor!
 Sorulara bakıldığında;

Geçtiğimiz yıllara göre bu yıl ki sınavda bazı bölümlerde, soru tarzının değiştiğini ve bu sene görsel ağırlıktaki sorulara daha az yer verildiğini görmekteyiz. Özellikle Türkçe, Matematik ve İngilizce sorularının geçmiş yıllardaki soru tarzına oranla daha zor ve yapılandırmacı eğitime uzak olduğu gözlenmiştir. Fen ve Teknoloji ile Sosyal Bilgiler sorularının ise geçen yıllardaki sorulara benzer ve kolay olduğu, yapılandırmacı sisteme ve kazanımlara uygun olduğu görülmüştür.  Uğur Dershaneleri SBS Bölüm Başkanları tarafından yapılan sorularla ilgili yorumlar ise şu şekilde;


Uğur Dershaneleri SBS Türkçe Bölüm Başkanı Feridun Çakı: “Müfredata uygundur ancak "yapılandırmacı eğitim" parolasıyla yola çıkan yeni müfredat ve SBS soru tarzı bu sınavda göz ardı edilmiştir. Sınavda tek bir görsel bile yoktur. Senaryolaştırma, grafik, resim gibi unsurlar yapılandırmacı eğitimin bir parçasıdır.Soru dağılımı ve sorgulanan kazanımlarda son üç senenin dağılımı esas alınmıştır. Ancak üç yıldır sorulan "noktalama işaretleri" yerine, bu yıl yazım kuralları’ndan soru çıkmıştır.


Zorluk derecesi olarak önceki yıllara paraleldir. Fakat geçen yılki 11. soru gibi bu yıl da 16. soru "tuzak"lı sorudur. Bir soruda "tuzak" kurmak çok yanlış bir soru tekniğidir. Zor diye nitelendirilebilecek sorular şunlardır:8,12,16,18”


 Uğur Dershaneleri SBS Matematik Bölüm Başkanı: Ali Serdar Şeker: “Matematik testi geçmiş yılların SBS matematik testlerine göre daha zor sorulardan oluşturulmuştur. Tekli olarak yapılacak sınava geçiş öncesinde bu sınavların SBS'lere göre daha zor olacağı öngörüsünde bulunulabilir.Matematik testinin beş sorusu kolay, onüç sorusu orta düzeyde ve iki sorusu da ayırt edici nitelikte sorulmuştur. Soru dağılımları geçmiş yıllardaki dağılımlarla birebir örtüşmektedir. Geçmiş SBS'lerde olduğu gibi kimi sorular yapılandırmacı yaklaşım çerçevesinde hazırlanmıştır.8.sınıfta da değinilen ancak aslen 6 ve 7. sınıf kazanımlarına ait olan sorular da sorulmuştur. Soruların görsellerinin çiziminde daha çok özen gösterilmesi gerekmektedir. Örneğin A kitapçığındaki 4. sorunun seçeneklerindeki koni açınımlarına ait daire dilimlerinin merkez açıları 2160 olmasına rağmen bu açılar 1800'den küçük olarak gösterilmiştir. Diğer seçeneklerin yanlış olması dolayısıyla bu durum tolore edilebilir ancak aynı sorun doğru yanıt olan D seçeneğinde de vardır.Öğrencilerin dikkatini sorunun özünden uzaklaştıracak ifadelerden kaçınılmalıdır. Örneğin A kitapçığındaki 13. soruda soru ile hiç ilgisi olmayan ve ayrıca mesaj da içermeyen "çöp yazma" eyleminin yer alması, bu eylemin soru ile ilgili olup olmadığı konusunda kafa karışıklığına neden olmuştur.”


Uğur Dershaneleri SBS Fen ve Teknoloji Bölümü Başkanı: Aslan Ayhan:“ Sınav sorularının konulara göre dağılımı beklenildiği gibi olmuştur. Soruların tamamı müfredata ve kazanımlara uygundur. Önceki yıllarda uygulanan sınavlara benzer bir sınav olmuştur. Dolayısıyla orta ve üst düzeydeki öğrenciler bu bölümde başarılı olacaktır.Fen ve teknoloji sınavı orta zorluktaki sorulardan oluşmaktadır. Dolayısıyla sınavın fen bölümünün kolay olduğu söylenebilir. Sınavda ayırt ediciliği yüksek sorular da bulunmakta. Gaz basıncı konusuyla ilgili soru bu sorulara örnek verilebilir.”


Uğur Dershaneleri SBS Sosyal Bilgiler Bölüm Başkanı: Seda Sarıkaye: “Soruların konu dağılımları geçen yıllardaki gibiydi. “Çağdaş Türkiye Yolunda Adımlar” ünitesinden en fazla sorunun geldiğini görüyoruz. “Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi” dersinden 3 soru çıkmıştır. Sınava genel olarak bakıldığında, soruların yapılandırmacı eğitime uygun ve kolay olduğu görülmektedir. Sürpriz oluşturabilecek soru tarzı ya da konu yoktur.


Uğur Dershaneleri  İngilizce Bölüm Başkanı: Nesrin Girgin “İngilizce soruları; Bu yıl sınav sorularının geçen yıllara oranla zorluk derecesinin daha yüksek olduğunu görmekteyiz. Daha önceki yıllarda görsel destekli sorular ağırlıktayken bu yıl ki sınavda okuduğunu anlama tipindeki soruların fazlalığı dikkat çekmektedir. Bu yıl geçen seneye oranla paragraf sorusunun daha uzun olduğu ve görsel yerine tabloların kullanıldığı görülmüştür.% 90 oranında kelime ve kalıp bilgisi ölçülmüştür. Grammer bilgisi ölçen soru adedi sadece 1’dir. Bu yılki ingilizce sınavında başarılı olan öğrenciler yıl içerisinde kelime ve ifade kalıplarını ağırlıklı olarak çalışan ve dile hakim olanlardır.”


Uğur Dershaneleri Rehberlik Koordinatörü Nazik Kösegil ise, “Orta Öğretime Geçiş Sistemi’nin (OGES) puan oluşumunda etkili olan, son sınavı SBS bugün uygulandı. 8. sınıf SP (sınıf puanı), öğrencinin bugün girdiği SBS’nin sonucunun % 70’i, 8. sınıf YBP’nin (yıl sonu başarı puanı) % 30’u alınarak oluşturulacak. OYP (Ortaöğretime Yerleştirme Puanı) oluşurken ise öğrencinin 6. sınıftaki SP’sinin % 25’i 7. sınıftaki SP’sinin % 35’i ve 8. sınıftaki SP’sinin % 40’ı alınarak oluşturulacak. Puan oluşumunda en yüksek oran 8. sınıf SBS’de olduğundan, öğrencinin 6. ve 7. sınıfta girdiği SBS’lere göre bu sene yapılan SBS zorlayıcıydı. Üç yıldır yapılan sınav ortalamaları ve başarı sıralamaları belli olduktan sonra tercih dönemi başlayacak. Dolayısıyla, öğrenci ve veliler tercih döneminde seçecekleri okulları düşünmeli ve buna göre araştırmalarına başlamalıdır.


BİLFEN EĞİTİM KURUMLARI 2011-2012 SBS DEĞERLENDİRMESİ:


Küçük YGS!


Bilenle bilmeyeni ayır eden bir sınav!


Kitap okuyan kazanır!


Paragraf soruları sıralamayı belirleyecek…


Sündüs Demirdağ Tunçer - Türkçe Bölüm Başkanı


Bu sene ilk kez 23 sorunun 14’ü paragraf sorusundan oluşuyor. Sorularımızın dağılımında geçen yıllardan farklı olarak sözcük ve cümle anlamı sorularının sayısı azaltılırken paragraf anlamı sorularının sayısının önemli oranda arttığı dikkat çekiyor. Bu sorular ayırt edici nitelikte, okuyan, yorum yapabilen öğrencilerin çözebileceği nitelikte sorular. Sınavın bütününe baktığımızda Türkçe sorularının öğrencilerin sıralamasını belirleyici nitelikte olduğunu söyleyebiliriz. Türkçe soruları müfredata uygun görünüyor.


İlk kez 4 tane katı cisim sorusu var!


Ali Keskin – Matematik Bölüm Başkanı


İlk kez 4 tane katı cisimler konusundan soru soruldu. Yorum ve analiz yapma yeteneği, görsel algısı geliştirilen öğrencilerin daha başarılı olacağı bir sınavdır. Matematik, Geometri dağılımı önceki yıllardaki gibi yapılmış. Soruların zorluk derecesi orta üstü seviyede.


Çalışan öğrenciyi ayırt edici sorular!


Hava Güneş  - Sosyal Bilgiler Bölüm Başkanı


Görsellerin daha ön planda olduğu, çalışan öğrenciyi iyi ayırt edecek yapıda bir sınav.  Konuların sınavdaki dağılımı önceki SBS’lere benzer özellikte. Son ünite olan, “Atatürk’ten sonraki Türkiye: 2. Dünya Savaşı ve Sonrası” başlıklarından soru çıkmamış. Bu yıl ilk defa “Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitim” dersinden 4 soru çıkmış. Sorular müfredata uygun olarak hazırlanmış.


Laboratuvarda deney yapan öğrenci avantajlı!


Derya Yerlikaya - Fen ve Teknoloji Bilgisi Bölüm Başkanı


Genel olarak deney ve grafik sorularının çoğunlukta olduğu bir sınav. İlk kez 20 soruda 11 soru deney sorusu. Öğrencilerin bilgilerinin yanında yorum yeteneklerini de kullanarak çözmelerini gereken orta zorlukta soruların olduğu bir sınav. Soru içerikleri kazanımlara uygun, her üniteyi kapsayacak şekilde hazırlanmış. Bazı sorular Bilfen denemelerinde yer alan soruların neredeyse birebir aynısı. Kimya sorularından 2’si ezber bilgiye dayalı.


Sorular açık ve net!


Çınla Sezgin - İngilizce Bölüm Başkanı


Sınav 8.sınıf müfredatını ölçer nitelikte olup yönergeler ve seçenekler son derece açık ve net verilmiş. Sorular müfredat dağılımına göre başarılı paylaştırılmış. Bazı sorular seviyeyi ölçer nitelikte. Okuma ve anlamayı ölçen sorular sadece metin içerisinde değil dialog, tablo ve chartlarla da ölçülmüş. Özel okul öğrencilerinin rahatlıkla yapabileceği bir sınav olarak değerlendirilebilir.


Sorular zorlayıcı, hatalı soru yok!


Nazan Emil - Almanca Bölüm Başkanı


Almanca soruları bu sene de daha önceki senelerde olduğu gibi öğrencileri zorlayıcı nitelikte. Sorular müfredata uygun, gramer ağırlıklı. 3 adet resimli soru var. Hatalı soru yok.


egitimajansi
Son Güncelleme: 09.06.2012 10:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.