banner291
banner289

Uzman Öğretmenlik Sınavı

Uzman Öğretmenlik Sınavı yapılacak

Uzman Öğretmenlik Sınavı
 2006 yılından beri öğretmenler arasında hem ayda 120, yılda ise 1440 TL gibi maddi eşitsizliğe hem de yönetici atamalarda 4 puan gibi ciddi haksızlığa neden olan uzman öğretmenlik sorununun, altı yıl gibi uzun bir aranın ardından nihayet çözüme kavuşmak üzere olduğu resmi açıklamalarla kesin olarak netleşmiştir.

Nitekim bu konuda yapılan resmi açıklamaları bir kez daha hatırlamak gerekirse, Ömer BALIBAY: "Sayın bakanımıza projelerimizi sunduk. İlk olarak öğretmenlerimizle ilgili çalışmalar yapıldı. Sayın Bakanımız olumlu karşıladı ve konuyu Sayın Başbakanımıza sundu yaklaşık 20 gün kadar önce. Kendileri uygun buldular. Bugün de saat 14.00'de konunun ekonomik özellikleri ile ilgili Sayın Ali Babacan'a bir sunum yapacağız konu hakkında. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunulan düzenlemenin yasalaşmasıyla birlikte öğretmenler, yeni kariyer unvanlarına sahip olacaklardır.”

Bu işin başında bulunan Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Ömer BALIBAY'in açıklamalarından anlaşılan artık teknik çalışmların sona erdiği; ancak işin parasal boyutu bu konunun kırılma noktası olduğu için Sayın Ali BABACAN'dan alınacak vize sonrasında Sayın Başbakan'ın son sözü söyleyeceği anlaşılmaktadır. Zaten Ali BABACAN tamam dedikten sonra başbakan'ın da evet diyeceğini tahmin etmek hiç de zor değildir. Zira hükümet açısından bütün mesele bütçeyi sarsmayacak bir mali tablonun oluşmasıdır, gerisi detaydır ve Başbakan'ın da bu detaylarla uğraşacağını hiç sanmıyorum. Dolayısıyla Sayın Ali BABACAN evet derse bu iş olmuş demektir.

Yine bu konuyla ilgi diğer bir resmi açıklama ise Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü Grup Başkanı Ali Yılmaz'dan geldi. Bu açıklamaya göre ise “Sistem, adaylık döneminden sonra öğretmen, uzman öğretmen, kıdemli uzman öğretmen (usta öğretmen) ve başöğretmen şeklinde uygulanacak. Öğretmenler 4 basamakta yükselebilecek Uzman öğretmenlerin maaşında 200-250 TL'lik bir artışın hedeflendiğini belirtti. Yılmaz, kıdemli uzman öğretmenlere 250-450, başöğretmenlere de 450- 550 TL arasında zam amaçlandığını kaydetti. Yeni kariyer sisteminde ilk basamaktaki öğretmenlere de derecesine göre 60 TL'ye kadar zam gündemde.” 

Bu verilere göre aday öğretmenlere bir artış öngörülmezken, öğretmene 60 TL, uzman öğretmene 200-250 arası, kıdemli uzman öğretmene 250-450 arası, başöğretmene ise 450-550 arası bir artış öngörülmektedir. 
Bu rakamları oran olarak düşündüğümüzde ise bugün için ortalama kıdeme sahip bir öğretmenin net maaşının 2000 TL olduğu dikkate alınırsa, öğretmen unvanında olan birisine % 3, uzman öğretmene % 12, kıdemli uzman öğretmene % 22, başöğretmene ise % 27 oranında zam yapılması anlamına gelmektedir. Toplu sözleşmede bile yıllık % 6 zam yapıldığı düşünüldüğünde uzman öğretmenlik sınavı ile elde edilecek gelir oldukça iyi bir rakamdır. Hatta sendikaların bile hayal edemedikleri oranda zam demektir. Dahası yönetici atamalarda Ek-2'de verilen 4 puan nedeniyle öğretmenler arasındaki adaletsizliğin giderilmesi de için başka bir kazanımıdır ve bu da oldukça önemlidir. Sonuç olarak işin bu noktaya gelmiş olması gerçekten öğretmenler için oldukça önemlidir.

Ancak önemli bir ayrıntıyı da hemen belirtmeliyiz ki kamuoyuna yansıdığı şekilde bu konu doğrudan bir ek ödeme değildir. Bu bir sınavdır ve yalnızca bu sınavı kazananlara ve bu unvanları elde eden öğretmenlere verilecek olan bir artı ödemedir. Bu sistemin uygulanmasıyla tüm öğretmenlerin maaşına ek ödeme falan yansımayacaktır. Öncelikle kamuoyunda uzman öğretmenlik sınavı olarak bilinen ve yılda bir defa ÖSYM tarafından yapılması yasada öngörülen Kariye Basamaklarında Yükselme Sınavında (KBYS) başarılı olup, diğer kriterlerle birlikte bu unvanları almış olma şartına bağlı olarak bu ek zamlar yapılacaktır.
Bu konu uzun zamandır öğretmen camiasının beklediği bir konu olup, memurlar.biz sitesi olarak bizlerin de uzun zamandır bu konuyu gündeme getirmek suretiyle ve tüm detaylarıyla kamuoyuyla paylaşmak suretiyle zaten bu meselenin mücadelesi içerinde olduğumuzu takip edenler bilmektedir. Şimdi ise gelinen noktada bu konudaki mücadelemizi daha da artırmış olarak öğretmenlerimin kazanması için bu konuyu tüm detaylarıyla işlemekteyiz ve gelişmeleri an be an takip ederek okurlarımızla paylaşmaktayız. Uzun zamandır bu konu üzerinde kafa yoran, araştırma yapan ve yazılar yazan yazar ekibimiz sizler için bu konuyu en ince detaylarına kadar incelemeye ve en adaletli bir sınavın yapılması için ellerinden geleni yapmaya devam etmektedirler. Bu konuda memurlar.biz'i izlemeye devam ediniz.

banner182
karakter kaldı.
Yorum Gönder

11 YORUM

 • Misafir Avatar

  nihat

  3 yıl önce

    (0)  Cevapla

  ama öğretmenin ek dersine yapılacak zam aylarca öğretmene zam diye yutturulur, sonunda da üç kuruşluk sadaka gibi 20-25 lira bişey verilir

 • Misafir Avatar

  nihat

  3 yıl önce

    (0)  Cevapla

  duyamazsınız... şak diye yaparlar...vatandaş duymaz bile.

 • Misafir Avatar

  nihat

  3 yıl önce

    (0)  Cevapla

  siz hiç polise , imama yapılan zamın dillendirildiğini duydunuz mu ?duyamazsınız ...

 • Misafir Avatar

  nihat

  3 yıl önce

    (0)  Cevapla

  alper tunga doğru demiş. üç - beş yandaşa bu ünvanlar dağıtılır öğtermene zam diye yutturulur. günlerce de reklemı yapılıp toplum tepkisi oluşturulur.

 • Misafir Avatar

  nihat

  3 yıl önce

    (0)  Cevapla

  alper tunga haklı.

 • Misafir Avatar

  alper tunga

  3 yıl önce

    (0)  Cevapla

  ulan embesiller bu mu başarı ? göstermelik bu ünvanları belli kişilere dağıtırlar , öğretmene zam yaptık diye yuttururlar. uzman polis , baş polis mi var ? uzman imam baş imam mı var?

 • Misafir Avatar

  mantıksız

  3 yıl önce

    (0)  Cevapla

  öğretmen okulda işi gücü öğrencileri bırakıp evde ders çalışacak yani (!)

 • Misafir Avatar

  2000 tl mi?

  3 yıl önce

    (0)  Cevapla

  hangi öğretmen 2000 tl maaş alıyo milleti kandırmayın

Copyright © 2016

Meb, Meb Personel , Meb Personeli, Öğretmen Sitesi, Memur, Memurlar

foto galeri

 • En Komik Karne Günü Capsleri
 • Birbirinden ilginç şekilli bulutlar
 • KAZANIMLAR HAYATA GEÇİYOR,KAYBEDENLERİNSE UYKUSU KAÇIYOR
 • Yeni Yıl Tüm Dünyada Coşkuyla kutlandı
 • Yeni yıla serin sular altında girdiler
 • PKK kalleşlikte sınır tanımıyor
 • Diyarbakır Sur'da polis eşlerinden sürpriz!
 • En İyi 10 Yılbaşı Hediyesi
 • Dünyayı Sarsan En İyi 10 Fotoğraf
 • Soruları Soran Öğretmen Siz Olsanız Tam Puan Vereceğiniz 21 Komik Cevap

iletişim

 • destek@mebpersonel.com
 • destek@mebpersonel.com
 • destek@mebpersonel.com