banner406
banner396
17 Ekim 2012 Çarşamba 23:45
Uzman Öğretmenlik Sınavı

 2006 yılından beri öğretmenler arasında hem ayda 120, yılda ise 1440 TL gibi maddi eşitsizliğe hem de yönetici atamalarda 4 puan gibi ciddi haksızlığa neden olan uzman öğretmenlik sorununun, altı yıl gibi uzun bir aranın ardından nihayet çözüme kavuşmak üzere olduğu resmi açıklamalarla kesin olarak netleşmiştir.

Nitekim bu konuda yapılan resmi açıklamaları bir kez daha hatırlamak gerekirse, Ömer BALIBAY: "Sayın bakanımıza projelerimizi sunduk. İlk olarak öğretmenlerimizle ilgili çalışmalar yapıldı. Sayın Bakanımız olumlu karşıladı ve konuyu Sayın Başbakanımıza sundu yaklaşık 20 gün kadar önce. Kendileri uygun buldular. Bugün de saat 14.00'de konunun ekonomik özellikleri ile ilgili Sayın Ali Babacan'a bir sunum yapacağız konu hakkında. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunulan düzenlemenin yasalaşmasıyla birlikte öğretmenler, yeni kariyer unvanlarına sahip olacaklardır.”

Bu işin başında bulunan Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Ömer BALIBAY'in açıklamalarından anlaşılan artık teknik çalışmların sona erdiği; ancak işin parasal boyutu bu konunun kırılma noktası olduğu için Sayın Ali BABACAN'dan alınacak vize sonrasında Sayın Başbakan'ın son sözü söyleyeceği anlaşılmaktadır. Zaten Ali BABACAN tamam dedikten sonra başbakan'ın da evet diyeceğini tahmin etmek hiç de zor değildir. Zira hükümet açısından bütün mesele bütçeyi sarsmayacak bir mali tablonun oluşmasıdır, gerisi detaydır ve Başbakan'ın da bu detaylarla uğraşacağını hiç sanmıyorum. Dolayısıyla Sayın Ali BABACAN evet derse bu iş olmuş demektir.

Yine bu konuyla ilgi diğer bir resmi açıklama ise Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü Grup Başkanı Ali Yılmaz'dan geldi. Bu açıklamaya göre ise “Sistem, adaylık döneminden sonra öğretmen, uzman öğretmen, kıdemli uzman öğretmen (usta öğretmen) ve başöğretmen şeklinde uygulanacak. Öğretmenler 4 basamakta yükselebilecek Uzman öğretmenlerin maaşında 200-250 TL'lik bir artışın hedeflendiğini belirtti. Yılmaz, kıdemli uzman öğretmenlere 250-450, başöğretmenlere de 450- 550 TL arasında zam amaçlandığını kaydetti. Yeni kariyer sisteminde ilk basamaktaki öğretmenlere de derecesine göre 60 TL'ye kadar zam gündemde.” 

Bu verilere göre aday öğretmenlere bir artış öngörülmezken, öğretmene 60 TL, uzman öğretmene 200-250 arası, kıdemli uzman öğretmene 250-450 arası, başöğretmene ise 450-550 arası bir artış öngörülmektedir. 
Bu rakamları oran olarak düşündüğümüzde ise bugün için ortalama kıdeme sahip bir öğretmenin net maaşının 2000 TL olduğu dikkate alınırsa, öğretmen unvanında olan birisine % 3, uzman öğretmene % 12, kıdemli uzman öğretmene % 22, başöğretmene ise % 27 oranında zam yapılması anlamına gelmektedir. Toplu sözleşmede bile yıllık % 6 zam yapıldığı düşünüldüğünde uzman öğretmenlik sınavı ile elde edilecek gelir oldukça iyi bir rakamdır. Hatta sendikaların bile hayal edemedikleri oranda zam demektir. Dahası yönetici atamalarda Ek-2'de verilen 4 puan nedeniyle öğretmenler arasındaki adaletsizliğin giderilmesi de için başka bir kazanımıdır ve bu da oldukça önemlidir. Sonuç olarak işin bu noktaya gelmiş olması gerçekten öğretmenler için oldukça önemlidir.

Ancak önemli bir ayrıntıyı da hemen belirtmeliyiz ki kamuoyuna yansıdığı şekilde bu konu doğrudan bir ek ödeme değildir. Bu bir sınavdır ve yalnızca bu sınavı kazananlara ve bu unvanları elde eden öğretmenlere verilecek olan bir artı ödemedir. Bu sistemin uygulanmasıyla tüm öğretmenlerin maaşına ek ödeme falan yansımayacaktır. Öncelikle kamuoyunda uzman öğretmenlik sınavı olarak bilinen ve yılda bir defa ÖSYM tarafından yapılması yasada öngörülen Kariye Basamaklarında Yükselme Sınavında (KBYS) başarılı olup, diğer kriterlerle birlikte bu unvanları almış olma şartına bağlı olarak bu ek zamlar yapılacaktır.
Bu konu uzun zamandır öğretmen camiasının beklediği bir konu olup, memurlar.biz sitesi olarak bizlerin de uzun zamandır bu konuyu gündeme getirmek suretiyle ve tüm detaylarıyla kamuoyuyla paylaşmak suretiyle zaten bu meselenin mücadelesi içerinde olduğumuzu takip edenler bilmektedir. Şimdi ise gelinen noktada bu konudaki mücadelemizi daha da artırmış olarak öğretmenlerimin kazanması için bu konuyu tüm detaylarıyla işlemekteyiz ve gelişmeleri an be an takip ederek okurlarımızla paylaşmaktayız. Uzun zamandır bu konu üzerinde kafa yoran, araştırma yapan ve yazılar yazan yazar ekibimiz sizler için bu konuyu en ince detaylarına kadar incelemeye ve en adaletli bir sınavın yapılması için ellerinden geleni yapmaya devam etmektedirler. Bu konuda memurlar.biz'i izlemeye devam ediniz.

Son Güncelleme: 17.10.2012 23:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
özü sözü bir öğretmen 2012-10-18 00:26:14

hükumet yalakaları sizi... siz ancak öğretmen olmayanları kandırabilirsiniz. % 22 zam vereceklermiş. sınav yapsanızda cevapları yandaş sendika mensuplarına sızdırırsınız ancak. bundan önce hangi sınavı adaletli ve şaibesiz yaptınız ki yatacak yeriniz yok. allah müstahakınızı versin inşaallah...

Avatar
cevo9 2012-10-18 00:51:51

uzman öğretmenlik sınavını biz daha duymadan bazı öğretmenler harılharıl sınav çalışıyordu...bu sınavın ne sınavı olduğunu nasıl ve kimlerden haber aldılar acaba?

Avatar
SEDA 2012-10-18 07:55:41

mehmet bey tamamen yaziyi saçmalamiş- arkadaşim ben 430 puanla istediğim 5 okulda bir ve ikinci sirada beklerken ve okullarda boşalmalar olmuşken neden norm fazlasi 30 puanli yeni öğretmenler merlkezi okula verilsin önce il içi sira işletilsin akabinde norm fazlalari verilsin yillardir köydeyim yeter...

Avatar
2000 tl mi? 2012-10-18 08:38:54

hangi öğretmen 2000 tl maaş alıyo milleti kandırmayın

Avatar
mantıksız 2012-10-18 12:58:36

öğretmen okulda işi gücü öğrencileri bırakıp evde ders çalışacak yani (!)

Avatar
alper tunga 2012-10-18 17:36:07

ulan embesiller bu mu başarı ? göstermelik bu ünvanları belli kişilere dağıtırlar , öğretmene zam yaptık diye yuttururlar. uzman polis , baş polis mi var ? uzman imam baş imam mı var?

Avatar
nihat 2012-10-18 17:38:13

alper tunga haklı.

Avatar
nihat 2012-10-18 17:40:44

alper tunga doğru demiş. üç - beş yandaşa bu ünvanlar dağıtılır öğtermene zam diye yutturulur. günlerce de reklemı yapılıp toplum tepkisi oluşturulur.