13 Şubat 2018 Salı 16:43
Validen Öğretmenlere Kanuna Aykırı Nöbet Görevi Talimatı

Çorum Valisi bir okula gerçekleştirdiği ziyaretin ardından gönderdiği yazı ile öğretmenlerin programa uyması durmunda bir gününün tamamen boşaltılması ve ders verilmeyen boş güne nöbet yazılması talimatı verdi.


Vali'nin bu yazısı önceki gün yayınladığımız haberin önemini ytekrar ortaya çıkardı. Haberde öğretmenlere boş günlerinde nöber görevi verilmesinin kanun ve yönetmeliğe aykırı olduğuna vurgu yapılmıştı.

Vali'nin bu talimatının ardından milli eğitim müdürlüğü de talimatı okullara gönderdi. Ancak bu talimatın hiçbir yasa ve yönetmelikte dayanağının bulunmadığını kimse valiye anlatmamış gözüküyor.


Öğretmenlerin nöbet görevleri asli görevleri arasında değildir. Öğretmenin asli görevi öğretmenlik yapmaktır. Yani derslere girmektir. Diğer görevler bu asli görevinden sonra gelmektedir. Vali bu emri ile öğretmenlerin asli görevi nöbet tutmaktır gibi bir izlenim uyandırmıştır. Halbuki öğretmenlerin nöber görevlerinin ve ders çizelgelerinin dağılımı vali talimatı ile değil, okulun ihtiyaç ve şartlarına göre okul idaresi ve öğretmenleri tarafından belirlenmektedir.

T.C.
ÇORUM VALİLİĞİ
İl Milli Eğitim Müdürlüğü

Sayı: 13583543-663.05-E.1001454
Konu: Öğretmenlerin Nöbet Görevi

15.01.2018

DAĞITIM YERLERİNE

İlgi: a) Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği
b) Çorum Valiliği Yazı İşleri Müdürlüğünün 03.01.2018 tarih ve 164 sayılı yazısı.

Sayın Valimizin okullarımıza yapmış olduğu denetimler sonrasında, Müdürlüğümüze ulaşan ''Denetim Raporlarında'' denetim sırasında nöbetçi öğretmenlerin görev yerlerinde olmadığı tespit edilmiş, ikinci yarıyılda öğretmen arkadaşlarımızın ders programının uygun olması halinde haftada bir gün ders saatleri açısından tamamen boş bırakılması ve o gün nöbet tutmalarının tememini üzerinde çalışılmalıdır, talimatı vermişlerdir.

İlgi (a) Yönetmeliğin Müdür Yardımcısı ve öğretmenlerin nöbet görevi başlıklı 44. maddesinin 4. fıkrasında ''ilköğretim kurumlarında; okulun bina ve tesisleri ile öğrenci mevcudu, yanlı, gündüzlü, normal veya ikili eğitim yapma gibi durumları göz önünde bulundurularak okul müdürlüğünce düzenlenen nöbet çizelgesine göre öğretmenler, normal eğitim yapan okullarda gün süresince, ikili öğretim yapan okullarda ise kendi devresinde nöbet tutarlar.'' amir hükmü bulunmaktadır.

Bu nedenle 2017-2018 Öğretim Yılı 2. yarıyılında öğretmen Nöbet çizelgelerinin Sayın Valimizin talimatı gereğince düzenlenmesini rica ederim. 

Ahmet İNAN
Müdür a.
Şube Müdürü

Dağıtım:
Merkez ve merkeze bağlı tüm okul müdürlüklerine

Vali'nin bu talimatı, okulda derslerin değil de nöbetin ön plana çıkartılarak değer kazanmasına sebep olacaktır.


Ayrıca kanunda ogretmenlerin derslerin bos gune nobet yazılacagi hukmu bulunmazken, hatta bu konuda lider eğitimci yazarlar dernegi genel başkanının defaatle yazilarinda gostermis olmasına rağmen valinin kanuna aykırı nobet talimatını siz değerli okurlarımızın degerli goruslerine sunuyoruz. Bu arada corumda hic mi sendika yok yada hepsi bu konuda neden sessizler...


Çorum Valisi'nin kararını gözden geçirerek uygulamadan vazgeçmesini temeni ediyoruz.


ÖĞRETMENLERSİTESİ/ÖZEL HABER

Son Güncelleme: 13.02.2018 16:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Öğretmen 2018-02-13 19:05:26

Öğretmenin nöbet tutması kadar saçma bir sistem yok.Zaten derste perişan olan öğretmen teneffüste dinlenecek ki dersleri verimli bir şekilde devam etsin.O kadar İş kur elemanı var,yada güvenlik personelleri alınsın onlar bu görevi ustlensin.nobet ucretleride bu personellere verilsin.Ogretmen ders mı anlatsın,nöbet mı tutsun,evraklarla mı uğraşsın,kaymakamlara valilere maskara mı olsun anlamadik.KİMSE ŞUNU BİLMİYOR HERHALDE OGRETMEN MUTSUZ OLURSA BÜTÜN BİR ÜLKE MUTSUZ OLUR.MUTSUZ NESİLLER YETİŞİR...

Avatar
adam 2018-02-13 18:35:10

vali olmuş ama adam olamamış

Avatar
Boş Güne nöbet Öğretmenlere mağduriyettir hak yerini bulsun artık bu uygulamadan vazgeçilsin 2018-02-13 19:10:16

En başta meslek öğretmenlerine mağduriyettir boş güne nöbet uygulaması . 40 saat derse giriyorum Cuma günleri sesimden hediyen hiçbirşey kalmıyor yıpranmanın da ötesine geçtik diyebilirim buna rağmen yarım gün boş olduğum güne idare nöbet koymuş durumda . Bizlere müdür yardımcısı muamelesi yapılıyor 48 saat boyunca ayakta kalmaya zorlanıyoruz inanılma derecede insanı kırıcı bir durum bu. Sadece insanı şartlarda çalışmak istiyoruz müdür yardımcısı 48 saat çalışıyor ama odasında çay kahveneşlşpinde biz öğretmenler derste sürekli durmaksızın 48 saat konuşmak zorundayız ben haftasonuna sesim tamamen kısık ayaklarımızı sırtımızı hissetmeyecek derecede ağrılarla giriyoruz . Şevk kırmAK tam olarak Budur ... öğretmenliği çok seviyorum fakat mobbing etkisi yaratacak nöbeti günüm yüzünden 40 saat olan fiilen girdiğim dersim okulda eklenen nöbet ile birlikte 48 saatlere kadar çıkıyor. tüm öğretmenlere nöbet kolaylığı sağlanmalıdır. boş güne nöbet verin emri verenler eğitimin niteliği ile değil niceliği ile mi ilgileniyor?

Avatar
Cemil 2018-02-13 19:50:55

Orta öğretim kurumları yönetmeliğinden haberi yok bu yazıyı yazanın 91.maddeye bi bak ne diyor

Avatar
Hahahah 2018-02-13 18:46:26

Corumdaki sendikalar gardas olmus.EBS zaten hicbir seye etki edemiyor.TES ise kendini dusunur karismaz

Avatar
Hüseyin 2018-02-13 17:18:02

ORTAÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİNDE
Maddel 91
2)Nöbetlerde aşağıdaki esaslara uyulur:
a) Öğretmenlere, dersinin en az bulunduğu gün veya günlerde nöbet görevi verilir.

Avatar
Sinan 2018-02-13 20:47:23

Yorum yapanlar acaba Çorum’daki sendikalarla görüştü mü Eğitim Bir Sen Mahkemeye verdi vali ile gerekli görüşmeleri yaptı genel merkeze konuyu bildirdi.

Avatar
mehmet 2018-02-13 21:04:34

sendikalar nerde acaba...