banner406
banner396
17 Haziran 2013 Pazartesi 14:03
Veliler Seçmelilerden Memnun
 Memur Sendikaları Konfederasyonu'na bağlı Eğitim - Bir -Sen Genel Sekreteri Ahmet Özer gerçekleştirdiği  basın  toplantısında   birinci  yılını dolduran “4+4+4  Eğitim   Sistemi ”ne  İlişkin   İzleme   ve Değerlendirme  çalışmalarını önceki  gün  kamuoyu  ile   paylaştı .

Kamuoyunda 4+4+4 olarak bilinen  düzenlemelerin   eğitim   sisteminde  köklü değişikliklere  neden olduğunu  belirten Özer, “ Eğitim - Bir -Sen olarak,  birinci  yılını dolduran  yeni   eğitim   sistemine   ilişkin uygulamalardaki  durum  ve   sonuçları  tespit etmek üzere en kapsamlı çalışmayı yapmış bulunmaktayız” şeklinde  konuştu .

VELİLER  KUR'AN  VE  HZ. MUHAMMED  DERSİNDEN  MEMNUN”
Araştırmada  geçtiğimiz yıl seçmeli  ders  olarak müfredata giren Kur'an-ı Kerim  ve  Hz. Muhammed'in Hayatı dersleri ile ilgili  veli , öğretmen  ve   okul  yöneticilerinin izlenimleri alındı. Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Ahmet Özer, “Çalışmaya katılan yönetici, öğretmen ve velilerin çoğunluğu seçmeli ders uygulamasını  olumlu karşılamıştır. Özellikle, Kur'an-ı Kerim ve Hz. Muhammed'in Hayatı dersleri veliler tarafından olumlu karşılanmış ve bu dersler genellikle veliler tarafından seçilmiştir” ifadelerini kullandı. Özer, araştırma sonuçlarını dikkate alarak 4+4+4 Eğitim Sistemine ilişkin bazı öneriler sundu.

“OKULLARIN AYRIŞTIRMASI BİR AN ÖNCE TAMAMLANMALI”
Pedagojik açıdan yasanın en temel hedeflerinden biri olan ilköğretim okullarının ilk ve ortaokul olarak ayrışmasının hızlı bir şekilde sonuçlandırılması gerektiğini dile getiren Özer, “Özellikle kademeli geçiş uygulamasından kaynaklanan sorunlar dikkate alınarak, fiziki imkanı uygun olan okulların biran önce ayrışması gerekmektedir” dedi. Zorunlu okula başlama yaşının 66 ay olarak tanımlanması, ancak, okula başlaması uygun görülmeyen çocuklar için sağlık raporu istenmesi uygulamasından da vazgeçilmesi gerektiğini belirten Özer, “Veli ve okul işbirliği ile çocuğun okula başlayıp başlamamasına karar verilmesi daha uygundur olacaktır. Oryantasyon sürecinin müfredata uygun olarak ilk 14 hafta öğretmenler tarafından etkin bir şekilde uygulanması sağlanmalıdır” diye konuştu.

“OKUL YÖNETİCİLİĞİ İLE İLGİLİ KADRO SIKINTILARI GİDERİLMELİ”
Alan değişikliği yapan sınıf öğretmenlerinden, tekrar sınıf öğretmenliğine dönmek isteyenlere bu imkan verilmeni isteyen Özer, okulların ayrışması sonrasında okul müdürü ve müdür yardımcılarının kadro durumunda oluşan belirsizliklerin de bir an önce giderilmesi gerektiğini ifade etti.,

“MESLEKİ EĞİTİMİN ALTYAPISI GÜÇLENDİRİLMELİ”
Araştırma sonuçlarına göre zorunlu eğitim süresinin 12 yıla çıkarılması dolayısıyla meslek liselerinde yaşanan öğrenci artışının mesleki eğitim veren okullarda sorunlara neden olduğunu açıklayan Özer, mesleki eğitimin altyapısının güçlendirilmesi ve niteliğinin artırılmasının şart olduğunu belirtti.

“100 BİN YENİ ÖĞRETMEN ALINMALI”
4+4+4 eğitim sisteminin amacına ulaşması için okulların ayrı olması kaçınılmaz olduğundan yeni okul ve derslik üretimine ağırlık verilmesini öneren Özer, bir de yeni öğretmen talebinde bulundu. Seçmeli dersler ve alan öğretmenliğindeki ihtiyacın karşılanması gerektiğinin altını çizen Özer, “Bütçe imkanları zorlanarak, 2013-2014 öğretim dönemi başlamadan önce 100 bin yeni öğretmen alınmalıdır” şeklinde konuştu.

Son Güncelleme: 17.06.2013 14:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Abbas Yolcu 2013-06-17 15:44:14

eğitim bir sen in araştırmasına gerek yok ki? değerli görüşlerini halk görüşü diye yazabilirler