banner406
banner396
26 Kasım 2012 Pazartesi 17:52
YENİ MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜKLERİ YÖNETMELİĞİNDE DİSİPLİN

Yeni Yönetmeliğin “Teşkilat” başlığı altındaki5. maddesine göre; İl millî eğitim müdürlüğü illerde (merkez ilçeler dâhil), eğitim denetmenleri başkanlığı ile şube müdürlükleri eliyle; ilçe millî eğitim müdürlüğü ise ilçelerde, şube müdürlükleri eliyle millî eğitim hizmetlerini yürütecektir.

            Millî Eğitim Müdür Yardımcıları ise hizmetler arasında uyumlu işbirliği ve çalışma düzenini sağlayacak ve il müdürlüğüne vekâlet edeceklerdir (Madde 6).

            Hizmet şubeleri 13+1 olarak 8. maddede düzenlenmiştir.

           

Yeni Yönetmelikte Disiplin Hükümleri Nelerdir?

“İnceleme, soruşturma veya ön inceleme raporlarıyla ilgili iş ve işlemleri yürütme”görevi Eğitim Denetmenleri Başkanlığı'nın görevleri arasında sayılmıştır (7/1-g).

 

“Soruşturma ve inceleme raporlarına ilişkin iş ve işlemleri yürütmek”,

“Disiplin kuruluna girecek dosyaların iş ve işlemlerini yapmak” ve

“Adlî ve idarî makamlardan gelen ön inceleme iş ve işlemlerini yürütmek” görevleri ise Hukuk hizmetleri'nin görevleri arasındadır (19/1-d, e, f).

 

Disiplin işlemlerinin uygulamalarını yapmak” görevi ise İnsan kaynakları hizmetleri'ne verilmiştir (20/1-d).

İl Millî Eğitim Disiplin Kurulu ise eskiden olduğu gibi Disiplin Kurulları ve Disiplin Amirleri Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre yürütülecektir.

 

Bu Yeni Teşkilat Yapısıyla Disiplin İşlerinde Hangi Birim Ne Yapacaktır?

Konuyla ilgili bağlantısı olan diğer mevzuatla birlikte dikkate aldığımızda; şikayetler disiplin amirlerine gelecek. Veya olaydan her hangi bir şekilde haberi olan disiplin amirleri inceleme ve soruşturma işlemlerini başlatacak ya da başlatmayacaktır. Başlatacaksa bunu, inceleme-soruşturma emrinin alınması için İnsan Kaynakları Hizmetleri şubesine iletecek.

Disiplin incelemesi veya soruşturması emri (oluru) İnsan Kaynakları Hizmetlerişubesince alınarak gereği için ilgili birimlere gönderilecektir. Konu hakkında inceleme ve soruşturma raporlarının eğitim denetmenlerince düzenlenmesi uygun görülüyorsa inceleme ya da soruşturma emri eğitim denetmeni görevlendirilmesi için Eğitim Denetmenleri Başkanlığı'na İl Müdürünün imzasıyla gönderilecek. Eğitim Denetmenleri Başkanlığı MEB Eğitim Müfettişleri Başkanlıkları Yönetmeliği'nin 56.maddesi gereği inceleme-soruşturma emrine uygun olarak ve 55/1-a maddesinde belirtildiği şekilde görevlendirme emri (oluru) alacaktır.

 

Disiplin Soruşturması ile Ceza Soruşturması Ayrı Ayrı Şubelere Verilmiştir

Ön inceleme işlemleri konusunda İnsan Kaynakları Hizmetleri şubesince yapılacak herhangi bir görev bulunmamaktadır.

Adlî ve idarî makamlardan gelen ön inceleme talepleri Hukuk Hizmetleri şubesi tarafından yürütülecektir.

Ön inceleme emri (oluru) Hukuk Hizmetleri şubesince alınarak gereği için ilgili birimlere gönderilecektir. Konu hakkında ön inceleme raporlarının eğitim denetmenlerince düzenlenmesi uygun görülüyorsa ön inceleme emri eğitim denetmeni görevlendirilmesi için Eğitim Denetmenleri Başkanlığı'na İl Müdürünün imzasıyla gönderilecek. Eğitim Denetmenleri Başkanlığı ön inceleme emrine uygun olarak görevlendirme emri (oluru) alacaktır.

Eğitim Denetmenleri Başkanlığı tarafından düzenlenen inceleme veya soruşturma raporları uygulama için İnsan Kaynakları Hizmetleri şubesine; ön inceleme raporları iseHukuk Hizmetleri şubesine gönderilecektir.

 

Görev Dağılımı:

Disiplin iş ve işlemlerinde bu Yönetmeliğe göre 3 birime görev düşmektedir. Bu Yönetmelik ilgili diğer kanun ve yönetmeliklerle birlikte dikkate alındığında her birime düşen görevler aşağıdaki gibi olmaktadır.

İnsan Kaynakları Hizmetleri Şubesi: İnceleme-soruşturma emirlerini/olurlarını alarak incelemeci-soruşturmacılara göndermek. Düzenlenen raporlarda getirilen disiplin tekliflerinin gereğini yaparak uygulamak.

İnceleme ve soruşturma raporları ile disiplin cezaları   verilmesine ilişkin bilgi ve belgeleri özlük dosyasına koymak.

 

Hukuk Hizmetleri Şubesi: Ön inceleme emirlerini/olurlarını alarak ön incelemecilere göndermek. İnceleme, soruşturma ve ön inceleme raporlarını gözden geçirerek ilgili yerlere göndermek. Disiplinle ilgili konularda düzenlenmiş raporları uygulanması için İnsan Kaynakları Hizmetleri Şubesine göndermek. Düzenlenen raporlarda getirilen adli tekliflerin gereğini yaparak uygulamak. İnceleme, soruşturma ve ön inceleme raporları dosyalarının işlemli asıllarını muhafaza etmek.

Kademe ilerlemesinin durdurulması teklifleri ile disiplin cezalarına yapılacak itirazları İl Milli Eğitim Disiplin Kuruluna sunmak. Kurulda görüşüldükten sonra gerekli iş ve işlemleri yapmak.

 

Eğitim Denetmenleri Başkanlığı: Kendilerine gönderilen emirlere göre inceleme, soruşturma veya ön inceleme raporları düzenleyerek ilgili şubelere göndermek.

 

Benim gözüme çarpan konular bunlardır. Eminim ki pek çok arkadaşımızın da bunlara ekleyeceği bilgiler olacaktır. Bilgiler paylaşıldıkça değer kazanır ve çoğalır.

 

Bu vesileyle eğitime emeği geçen herkesin 24 Kasım öğretmenler gününü kutlarım.

 

                                                                                                       Ali COŞKUNER

                                                                                                       Eğitim Yöneticisi


Son Güncelleme: 26.11.2012 17:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.