banner374
10 Ekim 2015 Cumartesi 23:54
Yetiştirme Kurslarında İdarecilere Ne Kadar Ek Ders Ödenecek?
 Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesine göre açılan kurslarda görevli öğretmenlerin alacakları ek ders ücret ödemelerine ilişkin 15/04/2015 tarih ve 29327 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 9. maddesi ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapılmıştır.
İşte o değişiklik;

"MADDE 9 - 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 176 ncı maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"Bu ücretler, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere %25, Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlere %100 fazlasıyla ödenir."

Memurlar Net editörü Ahmet Kandemir' yazdığı yazısında yağılan değişkliğin sadece kurs örğetmen e idarecilerine ödencek ek dersin %100 arttırımlı ödenmesini kapsadığın ıifade etmiştir. 

Aynı kanunun 40 maddesindeki "MADDE 40 - Bu Kanunun; a) 30 uncu maddesi 19/2/2014 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde, b) 32 nci maddesi 26/1/2015 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde, c) Diğer maddeleri yayımı tarihinde, yürürlüğe girer." hükümlerine göre 657 sayılı kanunda yapılan ek ders değişikliği yayımı tarihinde yürürlüğe gireceğinden bu değişiklikle 15 Nisan 2015 tarihinden itibaren hafta sonu veya hafta içinde yapılan kurslarda görev alan öğretmenlere ek ders ücreti yüzde 100 zamlı ödenecektir.

Ayrıca; 14.7.1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun "Ders Ve Konferans Ücretleri"başlıklı 176. maddesi 1. fıkrasındaki; "Bu Kanunun 89 uncu maddesine göre kendilerine ders görevi verilenlere, ders saati başına gündüz öğretimi için 140, örgün ve yaygın eğitim kurumlarında yarıyıl ve yaz tatillerinde, cumartesi ve pazar günleri ile saat 18.00'den sonra başlayan öğretim faaliyetleri için 150 gösterge rakamının bu Kanuna göre belirlenen aylık katsayısı ile çarpımından oluşan miktar üzerinden ek ders ücreti ödenir." hükümlerine göre kursların saat cumartesi ve pazar günleri ile 18.00' den sonra verilen ders saatleri 150 gösterge rakamı üzerinden ödenecektir.

Yani 150X0,079308=11,90X100= 23,8 TL Brüt ödenecek miktardır. Ayrıca bu miktardan girilen vergi dilimine göre gelir vergisi kesintisi yapılacaktır.

Ayrıca; 17.04.2015 Tarihli ve 29329 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin "Hizmet puanları" başlıklı 40 maddesindeki; "(1) Bir yıllık çalışmaları karşılığında olmak üzere, aday öğretmenlerden/öğretmenlerden: (5) Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlerin hizmet puanlarına, bu kapsamda görev yaptıkları her ay için 0,5 puan eklenir." hükümlerine göre ek puan verilecektir.

Bu kapsamda, KBS'de ek ders bilgi girişinde "Takviye Kursu Gündüz, Takviye Kursu Gece" veri tipi açılmıştır.

Bu açıklamalar doğrultusunda, örgün ve yaygın eğitim kurumlarımızın; Kursta görevli olan öğretmenlerin ek ders saatlerini, 15 Nisan 2015 tarihinden itibaren saat 18.00' den önce verilen ders saatlerini "Takviye Kursu Gündüz" olarak gireceklerdir.

Saat 18.00' den sonra verilen ders saatleri ile Cumartesi ve Pazar günleri verilen ek ders saatlerini ise "Takviye Kursu Gece" olarak giriş yapılacaktır.

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın " Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları" başlıklı 8/b/3. maddesi şu şekildedir:

(3) Cumartesi ve pazar günleri, bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde görev yapanokul/kurum yöneticilerinden birine fiilen görev yaptıkları anılan günler için 2 saat ek ders ücreti ödenir. Yöneticilere, fiilen ders okuttukları süreler hariç olmak üzere yönetim görevine bağlı olarak bunun dışında bu madde kapsamında ayrıca ek ders ücreti ödenmez.

Bu nedenle hafta içi yetiştirme kurslarında yöneticilere yönetim görevlerinden dolayı ek ders ücreti ödenmez.

Hafta Sonu için ise sadece yetiştirme kurslarından sorumlu bir idareciye 2 saat ek ders ödenir.

Eğer bu idareci kendisi kurs açmışsa kursunun ücretini alır, yöneticilik görevi olan 2 saati o gün için alamaz.

EK Ders ücretini Gece ücreti üzerinden hesaplanarak alır.

Hafta son uyetiştirme kursu Ara sınıflarda cumartesi ve pazar günü iki gün üst üste konamamaktadır. Sadece son sınıflar için 2 gün üst üste kurs konulabilmektedir. Bu nedenle bir idareci en fazla 4 saat ek ders alabilmektedir. 

kaynak: ajanskamu
banner182
Son Güncelleme: 10.10.2015 23:56
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
hizmetli 1 yıl önce

bu okullarda hizmetliler yokmu?sınıfları idareciler ve öğretmenlermi temizleyecek? hizmetlilere neden ücret ödenmiyor?

Avatar
NİKSİZ 1 yıl önce

idfarecilere ücrete ne gerek var. onlara maaş bilew vermeyin. yemeğini suyunu verirseniz şükretsinler size. böyle bir uygulama olabilir mi ya. bütün yükü biz idareciler çekiyoruz en az ücreti de biz aliyoruz. yazik.

Avatar
barış tartar 1 yıl önce

herkesin maaş bordrosu aynı. fakat ek derslerde bayağı haksızlık oluyor. bir de yetmezmiş gibi hem kursa girip hem de normal derslerden 40 küsür saat alıyorlar. öbür öğretmenlere ders bırakmıyorlar. ayıp

Avatar
Hoca 1 yıl önce

ders açılmayan öğretmene haksızlık olacaktır. bu çalışma barışını bozar.

Avatar
mehmet 1 yıl önce

"cumartesi ve pazar günleri, bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde görev yapanokul/kurum yöneticilerinden birine fiilen görev yaptıkları anılan günler için 2 saat ek ders ücreti ödenir. yöneticilere, fiilen ders okuttukları süreler hariç olmak üzere yönetim görevine bağlı olarak bunun dışında bu madde kapsamında ayrıca ek ders ücreti ödenmez" bu maddenin yorumunu kim yaptıysa yanlış yapmış, idareci girmiş olduğu dersin ek dersi dışında 2 saatlik yönetim ücreti de alır onun dışında alamaz. bilmeyen öğrensin.

Avatar
ömer 1 yıl önce

idareci eger kurs actı ıse hem onun ucretını alır hemde kursun . mesela soyle ornekleyım cumartesı ve pazar okulunda kurs olsun bu yonetıcı cumartesı atıyorum 4 saat pazar gunude 5 saat dersı var dıyelım . kurs yonetımıde onda ıse toplam 9 saat kurstan 4 saatte yonetıcılkten toplam 13 saat ucret alır. bılıp bılmeden haber yapılıyor. gecen sene ben bu sekılde aldım hıcbır sorunda cıkmadı .

Misafir Avatar
aaa 1 yıl önce @ömer

aynen dediğiniz gibi ilçe mem de müdür olmuş bişeyden anlamayan çok adam var nitelikli donanımlı adamlara hasret kaldık

Beğenmedim! (0)
Avatar
Marcus 1 yıl önce

Yetiştirme kursunda görevli idareciyim. Başka bir yetiştirmeye kursunda da 4 saat derse giriyorum. Sizce 6 saat mi yoksa sadece 4 saat mi ekders alırım. Bütün kurslar haftasonu yapılıyor. Teşekkürler....

Misafir Avatar
mehmet 1 yıl önce @Marcus

görevli idareci kurs yapsın yapmasın 2 saat alır derse giriyorsa ayrıca onu da alır ikisi ayrı ayrı değerlendirilir.

Beğenmedim! (0)
Avatar
adana seyhan 1 yıl önce

iş bilmezler sadece 10 saat veriyorlar