banner406
banner396
27 Kasım 2012 Salı 15:54
YETMEZ AMA TEŞEKKÜRLER

 Milli Eğitim Bakanlığı tarihi bir karara imza atarak, öğrencilerimiz için çağ dışı olan kılık - kıyafet dayatmasını kaldırdı. Bu kararın alınmasında emeği geçen başta Sayın Milli Eğitim Bakanı olmak üzere tüm yetkilileri tebrik ediyoruz. Kaldırılan kıyafet dayatması, öğrencilerimizin pedagojik gelişmesi açısından ve ülkemizin demokratikleşmesi açısından önemli bir adım olarak tarihteki ve hafızalardaki yerini alacaktır.


Milli Eğitim Bakanlığımızın öğrencilerimizin kılık - kıyafet uygulamasına getirdiği serbestliği aynı şekilde öğretmenlerimiz içinde uygulamaya koyması demokratikleşme ve özgürlükler adına atılacak önemli bir adım olacaktır. Bugüne kadar eğitim sistemindeki dayatmacı anlayışın ülkemize hiç bir faydası olmadığı gibi aksine birçok zararı olmuştur. Çünkü bir  çok gencimiz kılık - kıyafet dayatması yüzünden eğitimden mahrum bırakılmış ve ülkemizin geleceği birilerince ipotek altına alınmıştır. Aynı şekilde bir çok eğitimci arkadaşımız kılık - kıyafetleri yüzünden mesleklerinden olmuştur. Yaşanan tüm bu acı gerçekler hafızalardaki tazeliğini korumaktadır.


Milli Eğitim Bakanlığına bağlı birçok kurumda "Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık - Kıyafet Yönetmeliği" incelendiğinde yönetmeliğe tam olarak uyulmadığı görülmekte ve uygulama sadece başörtüsü ile çalışanlar için titizlikle uygulanmaktadır. Özellikle eylem kararı alan ve her fırsatta özgürlükleri diline dolayan bir eğitim sendikamızın "İşyerlerinde dinsel simgelerin kullanılması yaygınlaşmaktadır. Kılık kıyafet yönetmeliği ihlaline idareler sessiz kalmaktadır." gerekçesi ile aldığı eylem kararını anlamak ve anlamaya çalışmak mümkün olmamaktadır. Kurumlarımızda kılık - kıyafet yönetmeliğine uyulmadığı bir gerçektir. Bu noktada eylem kararı alanlara şunu sormak gerekir. Mini etekle derse girmek kıyafet ihlali değil de, başörtüsü ile derse girmek mi kıyafet ihlalidir ya da Kutlu Doğum Haftası kutlamalarından ve Diyanetin umre ziyaretlerinden rahatsız olarak mı eğitim sisteminin özgürlüğünü savunacaksınız . Bu nokta yaptığınız tüm eylemlerin içeriğine baktığımızda hangi illegal örgütlerden destek aldığınızı, eylemlerinizde açılan paçavra bayraklardan anlamaktayız.


Ülkemizin demokratikleşmesi ve özgürleşmesi adına yapılması gereken en önemli adım tüm kamu kurum ve kuruluşlarında kılık - kıyafet serbestliğini sağlamaktır. Atılacak bu adım ile yasakçı zihniyete bir darbe daha vurularak, demokratikleşme ve özgürlükler adına bir adım daha atılacaktır. Devlet Memurları Kanunu kapsamında yer alan kılık - kıyafet yönetmeliğinde de değişiklik yapılarak başta eğitim camiası çalışanları olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarında  da kılık - kıyafet özgürlüğü sağlanmalıdır.  Bu serbestlik ise insanların inançlarının bir gereği olarak çağdaş devlet anlayışının yansımasıdır. Başörtüsü fobisi ile bugüne kadar uygulamaya konulan yasakçı ve darbeci anlayışın ülkemizin gelişimine olumlu bir katkısı olmadığı gibi bir çok zararı ve fikri kaybı olmuştur. Artık demokrasi ve özgürlükler lafta değil atılacak adımlarla toplum yaşamına yansımalıdır. Bu noktada başta Milli Eğitim Bakanlığımızı tebrik ediyor, demokrasi ve özgürlükler adına atılacak adımların devamını bekliyoruz.


Melih Durmaz

Eğitim Yöneticisi / Sendikacı

melihdurmaz80@gmail.com

 

www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 27.11.2012 15:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
DERTLİ 2012-11-27 21:55:40

di̇ğer okullarda örtülü olan öğrenci̇ler bu ülkeni̇n evladi deği̇l mi̇dir.

Avatar
polat 2012-11-27 22:09:43

en büyük reform ücretli öğretmenliğin kaldırılmasıdır ilk önce bunu yapsınlar....

Avatar
KARADAYI 2012-11-28 01:00:06

mebin bu uygulamasi okullarda ikillik yaratacak ah meb ahhh batttikça batiyosun alan değişikliği adalatsizliğinden sonra şimdi de bu uygulama zengin ve fakir öğrenciler arainda sorun teşkil edecek

Avatar
karadayı 2012-11-28 01:03:10

bu hükümet işini biliyor herkes atanamayan öğretmenleri konuşurken kılık kıyafeti serbes t bıraktık deyip gündem konusunu değiştiriyolar millet de aaa aaaa aaaa çocuğumuz okula serbest kıyafetle gidecek aaa ne güzel ne güzel deyippp atanamayan öğretmenleri unutacak buna eğitimde gölgöleme denirrr bakan bizleri gölgeleyemezsin!!!!