banner374
06 Aralık 2015 Pazar 23:28
Yılbaşı Tatilinde Öğretmenlere Ek Dersi Ücreti Ödenecek Mi?
 Yılbaşı tatili kaç gün? Bugünlerde herkesin dilinde ve aklında olan sorulardan biri. Bu yıl yılbaşı perşembeye denk geldiği için cuma günü resmi tatil. Cumartesi ve pazarla birlikte üç gün tatil. Doğal olarak tüm öğretmenler ve idareciler yılbaşı tatilinde ek ders ücreti alacak mıyım? diye merak ediyor.
Resmi tatil olduğu için Öğretmenlerin ve idarecilerin 1 Ocak 2016 Cuma günkü ek dersi ücreti Ödenmeyecek. Eğer perşembe günü de tatil edilirse idari tatil olduğu için öğretmenler perşembe günü ek ders ücretlerini alabilecekler. 

Bu konuda toplu sözleşmede;

“Madde 24- (1) 1/9/2012 tarihinden geçerli olmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.”

Toplu sözleşme görüşmelerinde yalnızca kar tatili gibi idari izinli olduğu günlerde öğretmen ve yöneticilere ek ders ücreti ödeneceği kazanımı elde edilmiştir.

Milli ve Mahalli Bayramlarda ek ders ücretleri ile ilgili yönetmelik maddesi

b) (Değişik :13/7/2007-2007/12399 B.K.K.) İl düzeyinde millî ve mahallî bayramların kutlamaları için kurulan hazırlık komitelerinde görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, millî ve mahallî bayramların hazırlık çalışmalarına katılan yönetici ve öğretmenler, söz konusu bayramların hazırlık çalışmalarına ve törenlerine sınıf veya okul bütünlüğünde katılan öğrencilerin öğrenim gördüğü eğitim kurumlarının yönetici ve öğretmenleri ile millî bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.”

banner182
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
matmat 1 yıl önce

tabiki ödensin. girmedikleri dersler için ücret alsınlar ki çocuklara haktan hukuktan bahsederken yüzleri kızarsın

Avatar
turkce 1 yıl önce

lütfen atama olsun artık biz ne zorluklarla okuduk emeğinin karşılığını almak istiyoruz