banner406
banner396
20 Mayıs 2014 Salı 15:39
Yıpranma Payı Öğretmenin de Hakkı!

 BİR YILA KARŞILIK 3 AY FİİLİ HİZMET ZAMMI İSTİYORUZ

Kamudaki çeşitli meslek mensuplarına verilmekte olan yıpranma payı hakkının zihinsel, işitme, görme ve ortopedik engelli çocuklara eğitim veren özel eğitim öğretmenlerini ve bu alanda çalışan ilgili personeli de kapsaması gerektiğini ifade eden DES Genel Sekreteri İshak Çelebi, engelli çocuklarla fiilen çalışan öğretmenlerine de 5 yıllık hizmetlerine karşılık 1 yıl fiili hizmet zammı verilmesini talep etti.
 
ÖZEL EĞİTİM ÖĞRETMENLERİNE HAKSIZLIK YAPILMAMALI
5510 Sayılı Sosyal . Sigortalar Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve bu kanuna ilişkin olarak çıkarılan Fiili Hizmet Süresi Zammı Uygulamasının Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelikte yer alan ilgili maddelerde, fiili hizmet tazminatını hak eden kurum ve personelin belirtildiğini söyleyen İshak Çelebi, Engelli çocuklarla çalışan eğitim personelinin bu haktan ayrı tutulmasının eşitlik, adalet ve hakkaniyet prensiplerine aykırı olduğunu söyledi.
 
YIPRANMA PAYI HAKKINI MİLLİ EĞİTİM ŞURASINDA ÇIKARTTIK
Özel eğitim öğretmenlerinin yıpranma payı hakkından mahrum bırakılmasının uluslararası kriterlere ve çalışma mevzuatına da aykırılık teşkil ettiğini kaydeden Çelebi, Sendikalarının 18. Milli Eğitim Şurasında çıkarttıkları şura kararlardan “Birçok meslek grubuna tanınan yıpranma payı uygulamasının engelli çocuklara eğitim veren özel eğitim öğretmenlerine de verilmesi” kararının bu haklı ve meşru taleplerinin hayata geçirilmesinde ivedilik oluşturacağını söyledi.
 
YIPRANMA HAKKI MİLLETVEKİLİNE VAR ENGELLİLER ÖĞRETMENİNE YOK!
Çelebi “Gerçekten yıpratıcı ve zor şartlar altında çalışan özel eğitim öğretmenlerimize fiili hizmet zammı acilen verilmelidir. Sayın Başbakan, Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı ve Çalışma Bakanı Sayın Faruk Çelik’in en kısa zamanda fiili hizmet süresi zammına yönelik adım atmalarını bekliyoruz. TBMM’ye sevk edilecek torba kanun tasarılarına bu değişikliğin eklenmesi gerektiğine inanıyoruz. Engelli yavrularımıza eğitim vererek ailelerini memnun ve mutlu eden özel eğitim öğretmenlerimizin de memnun ve mutlu edilmesi ve haklarının verilmesi gerekir. Basın Kartı Yönetmeliği'ne göre çalışan gazeteciler ve TRT personeli ile milletvekilleri ve dışardan atanan bakanlara 90 gün yıpranma payı verilen Türkiye’de engelli yavrularımızı hayata hazırlamak ve bir harf öğretmek için aylarca çırpınan özel eğitim öğretmenlerimizi bu haktan dışlamak büyük bir haksızlık ve insafsızlık olacaktır” diyerek sözlerine son verdi. 
Son Güncelleme: 20.05.2014 15:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
eyolcu 2014-05-20 15:43:50

bu mesleği 60 yasına kadar yapmak demek o günleri görmeden tırlatıp ölmek demek!!!

Avatar
öğretmen 2014-05-20 15:48:26

öğretmenlerin hiç bir şey hakkı değil. en büyük camia olacaksın ve bütün haklarda en geri kalacaksın. neden sendikalarda hakların korunmasından çok siyasi tercihlere göre dağıldığından. o yüzden asla arpa boyu yol alamayacağız.

Avatar
emre ak 2014-05-20 16:00:08

yapmazlar çünkü tek gerekçeleri öğretmenlerin sayıca çok olması bu büyük çoğunluktaki potansiyeli geç olmadan farkederler umarim.

Avatar
Özel eğitimci 2014-05-20 16:41:37

des yöneticilerini tebrik ediyorum ilk defa saygın bir çalışma sendikal bazda

Avatar
SADECE DUYARLI 2014-05-20 21:52:14

günümüz öğrenci̇si̇ne ders vermeye çalişan özelli̇kle de meslek li̇seleri̇nde görev yapan tüm öğretmenleri̇mi̇ze yipranma payi veri̇lmeli̇di̇r.

Avatar
Öğretme 2014-05-21 01:02:14

aglamayana mama yok