banner406
banner396
02 Mart 2013 Cumartesi 10:07
Yönetici Atama (ma ) Yönetmeliğini Çıkaran Bürokratların Hedefi Nabi Hoca mı ?
 Yönetici atama yönetmeliği yayınlanır yayınlanmaz  eleştiriler dağ gibi yığılmaya başladı.  Hatta belkide MEB'in yayınlamış olduğu yönetmelikler içerisinde  en  hızlı  dava açılan yönetmelik oldu . Eğitim -  İş  2. gün dava açtı. Türkeğitimsen ise eyleme gidiyor ve dava açacak. Eğitimbirsen bu hafta içerisinde Bakan2la görüşecek  sorunu   çözemezse  dava açacağını beyan etti.


Bu yönetmelik MEB tarihinin en acımasız ve en acemice hazırlanmış yönetmeliğidir.

Yönetmeliğin uygulanma şansı yoktur.

Bu yönetmeliği çıkaran kişinin eğitimci olma şansı milyonda sıfırdı...

MEB Bürokratları Okul Müdürlerinden İntikam mı Alıyor ?

MEB Bürokratları Mevcut Okul Müdürleriyle Resmen Dalga Geçiyor...


İşte sizlere ispatı....

Yönetici Atama Yönetmeliğine bakınız ne yazmışlar...

" görevli oldukları eğitim kurumlarında fiilen en az iki yıl görev yapan yöneticiler, istekleri halinde il içinde belde ve köylerde bulunan eğitim kurumlarına 5 inci maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen şartı taşımak kaydıyla, her yıl ağustos ayında atanabilirler. "

Kısaca diyor ki , Ankara ilinin Çankaya ilçesinde müdürlük yapan birisi 2 yıl sonra yer değiştirme isteğinde bulunabilir. Ancak bu kişi merkezde yer değişikliği yapamaz il içerisinde bir köye yada beldeye müdür olabilir. 

Bu nasıl bir saçmalıktır. Bu nasıl bir yönetmelik maddesidir. Öğretmenlere bile il içerisinde 3 yılda bir yer değişikliği hakkı verilirken , okul müdürüne yer değişikliği hakkı köye gitmesi şartıyla veriliyor.

Yine Okul Müdürlerini Hiçe Sayan İkinci Örnekle devam

20 yıl okul müdürlüğü yapmış birisi , hasbel kader çocuğunun sağlık sorunları yüzünden il dışına tayin istemek zorunda kalsa, il dışına zaten öğretmen olarak gidecek. Öğretmen olarak gittiği bir yana müdür olabilmek için tekrar sınava girecek ve 20 yıllık müdürlüğe kalem çekecektir. Müdürlük yapmış kişilere yeniden atama hakkını bile vermeyecek kadar acımasız ve basiretsiz bir yönetmeliktir. 

Yine Okul Müdürlerini Hiçe Sayan ve Yönetmelikte Müdürleri Unutlanlarının amaçlarının ne olduğunu açıkça soralım...

Ek-1’de müdürlükte geçen sürelere puan verilmesi unutulmuştur.

Müdür rotasyonunda , sınav puanlı müdür atamasında ve yer değişikliğinde okul müdürü, müdürlük yapmış olduğu yıllara puan alamayacaktır...Müdürlük yaptığı yıllar öğretmenlikte geçen süreden mi sayılacak , oda belirsiz...

Şöyleki ; Hizmet puanları aynı olan iki müdür adayında ; 8 yıl okul müdürlüğü ve 12 yıl müdür yardımcılığı olan bir kişi puan olarak 20 yıl okul müdürlüğü olan bir kişiyi rotasyon uygulamasında geçecektir. 


MEB BÜROKRATLARI UTANMADAN VE SIKILMADAN EK 1 DE MÜDÜRLÜĞE PUAN YAZMAYI UNUTTUKLARINI İTİRAF ETMELİDİR. 

BUNDA UTANILACAK BİRŞEY YOK !

BİLMEMEK AYIP DEĞİLDİR !

ÖĞRENMEMEK AYIPTIR !

EĞİTİMCİLERİN İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİNİ BİR İŞLETMECİ VE BİR KAYMAKAMIN ELİNE BIRAKIRSANIZ , ÖNCELİKLE BU İŞİ ONLARA ÖĞRETMENİZ GEREKİR.

DAHA SONRA ONLARDAN İŞ BEKLEYEBİLİRSİNİZ.

YOKSA MÜDÜRLÜĞE EK 1 DE PUAN VERMEYİ UNUTURLAR. 

BİZDE ONLARA BU YAZIYLA EK 1 DE MÜDÜRLÜĞE PUAN VERİLMESİ GEREKTİĞİNİ HATIRLATALIM VE ÖĞRETELİM... 

Aslında biz bu yönetmelikte şunu bekliyorduk. Okul yönetimlerinin İşletmecilere ve Kamu yönetimi mezunlarına dışarıdan görevlendirme ve kurumlar arası atama yoluyla verilmesini ...

Burada şaka yapmıyoruz. Bunun ilk sinyallerini zaten MEB Şube müdürlüğü görevlendirmelerinde , öğretmen dışında mühendisi dahi şube müdürü yapabilirsiniz genelgesiyle vermişti. 

Emin Bey ve Hikmet Bey , DİNÇER döneminde ; " Eğitim , eğitimcilere bırakılmayacak kadar mühim bir meseledir." tezini ve yine Öğretmen'den yönetici olmaz tezini uygulamaya koymuş kişilerdir.

Şimdi burada eleştiri yaptığımız Emin Bey ve Hikmet Bey kızmasın lütfen....

Birilerinin de çıkıp yapmış olduğunuz işte başarısız olduğunuzu size göstermesi ve ;

KRAL ÇIPLAK ! demesi gerekir.

Zaten aylardır sıkıntı bu...

Yapmış olduğunuz yanlış işlere bile yanınızda ki bürokratlar ve grup başkanları koltuk korkusundan hatalı diyemiyor. Efendim siz daha iyi bilirsiniz ! diye diye sonuç buraya geldi ve sistem tıkandı.

Yine tekrar ediyoruz bizim kesinlikle  Müsteşar Bey ve Genel Müdür hakkında ön yargımız mevcut değildir. Eleştiri asla kişiliklerine olmayıp üretmiş olduğu işleredir.

Sayın Müsteşar ve İnsan Kaynakları Genel Müdürü; Eğitimden anlamadığınızı, İnsan Kaynakları seçimi noktasında çıkarmış olduğunuz ilk yönetmelikte ortaya koydunuz.

Burada sizlerin inat ve kaprisi yüzünden binlerce eğitim yöneticisi ve yönetici adayı mağduriyet yaşayacaktır. Bu yönetmelikle yapılacak atamaların tamamı yargıdan dönecek ve devlet zarara uğratılacaktır. 

Eğitimcilerin MEB'e ve Ak Parti'ye olan bakış açısı yavaş yavaş düzelmeye başladığı bir ortamda bu şekilde bir yönetmeliği yayınlamak ve sistemi tıkamayı inanın CHP kökenli bürokrat getirseniz yapmaz/yapamaz.

Burada hedef Nabi AVCI Hocadır !

Ömer DİNÇER bu ülkenin gelmiş geçmiş en çalışkan ve dürüst siyasetçilerinden birisiydi. Bunu defalarca örnekleriyle yazdık çizdik...

Ama ısrarla DİNÇER'in bu ekiple başarılı olamayacağını da yazıp çizdik.

Eğitimden anlamayan yol arkadaşlarınız ve kılavuzlarınızla başarısız ilan edileceksiniz dedik.

DİNÇER konusunda üzülerek söylüyoruz ki haklı çıktık...

Kamudanhaber sitesi olarak Ömer DİNÇER'in başarılı olmasını ve devam etmesini bizim kadar hiçbir basın organı istemedi ve taraf olamadı...

DİNÇER, ısrarla eğitimden anlamayan bürokratlarla devam etme ve onların arkasında durma noktasında taviz vermeyince , bürokratlarının başarısızlığının faturasını maalesef kendisi ödedi...

NABİ HOCA BU EKİPLE ASLA BAŞARAMAZ.... DİNÇER'İN DÜŞTÜĞÜ HATAYA DÜŞMEMELİDİR.

Sayın AVCI ; Emin olunuz ki CHP kökenli 3-5 bürokrat getirip şu yönetmeliği hazırlatsanız size bu kadar zarar veremezdi. Aylardır yetkili sendika Eğitimbirsen'de başta olmak üzere tüm sendikalar ve sivil toplum örgütleri bu Müsteşar ve İnsan Kaynakları Genel Müdürü ile eğitimden anlamayan bürokratlarla bu işin yürümeyeceğini 
söylüyor. Bunların hepsi mi  hatalı bilgi veriyor ? 

Şu yönetmeliği kafası çalışan 3 tane okul müdürü ve 3 tane ilçe müdürü oturup 3 günde hazırlayabilir.

20 aydır yönetmelik hazırlıyoruz diye demeç verenler ve yönetmeliği hazırlayanların çıkardığı yönetmelik üzerinden şu yorumu yapabiliriz...

Ayinesi iştir kişinin lafına itibar edilmez...

Sayın AVCI lütfen aşağıdaki örneği dikkatle okuyunuz.

Yönetici Atama yönetmeliğinizin, Yönetici Atama (ma) ve sistemi tıkamak için çıkarıldığını göreceksiniz.

Şimdi sizlere Sözlü sınavlardan örnek vererek Yönetici Atama (ma) yönetmeliğinin sözlü sınav uygulamasının nasıl sistemi tıkadığını örneklerle açıklayalım.


(3) ….. Her boş eğitim kurumu yöneticiliği için yazılı sınav puan üstünlüğüne göre ilk altı aday sözlü sınava çağrılır. Son sıradaki adayla aynı puana sahip adaylar da sözlü sınava çağrılır. Yazılı sınav puanının %50’si, sözlü sınav puanının %30u ve Ek I Yönetici Değerlendirme Formuna göre hesaplanan puanın %20’si alınarak belirlenen puan üstünlüğüne göre her eğitim kurumu yöneticiliği için valiliğe sunulmak üzere üç aday belirlenir.

Yönetmeliği hazırlayanlar bu maddenin uygulamasını bir açıklasın. Yönetmeliğe göre tercih sayısında sınırlama var mı? Yok gibi görülüyor. İlan edilen kurumların tamamının seçebileceği gibi birkaç kurum da seçebilir. Tamamını seçmesi durumunda sıkıntı yok gibi. Ama birkaç kurum seçtiğinde sıkıntı başlıyor.

“Her boş eğitim kurumu yöneticiliği için yazılı sınav puan üstünlüğüne göre ilk altı aday sözlü sınava çağrılır”
Bu cümlede bile uygulamada sıkıntı doğuracak.

Artvin, Tunceli, Hakkari, Çankırı gibi okul sayısı az olan illerde bile yılda en az 30-40 okul münhal duruma düşüyor. Ankara, Antalya, Bursa, İzmir, İstanbul, Konya gibi büyük şehirlerde her yıl yüzlerce okul münhal duruma düşüyor. Bu maddeyi her kurum için tek tek uygulamak gerekir.

1-Her kurum için mi en yüksek 6 aday çağrılacak?
2-Her kurum için tercihte bulunanlar içinde en yüksek 6 aday mı çağrılacak?

Örnekleme yapalım.

Atatürk İlkokulu için başvuru yapanlar arasında en yüksek 6 aday mı çağrılacak yoksa başvuru şartı aranmaksızın branşı uygun 6 aday mı?

Atatürk İlkokulu için 6 aday çağrıldı.3 tanesi valiye bildirildi. Valinin onaylama süresi ne kadar? Vali 2-3 gün bekletti ve 1 adayı belirledi.

Atatürk İlkokulunun müdürü tespit edilmeden 2.okul için sözlü sınav yapılamaz. Çünkü atanamayan 5 adayın diğer okullara da başvurusu olabilir.

Bu madde hükmüne göre zamandan kazanmak için tüm adaylar sözlü sınava çağrılıp, valiye listeler halinde sunmak gibi bir çözüm yönetmeliğe aykırıdır.

Münhal olan 30-40 okuldan sadece bir okula yönetici için valinin onayına bağlı olduğu için en az 1 günü alabilir. Dolayısıyla 30-40 okulun sonuçlandırılması bazen ayları alacaktır.

Branşlar itibari ile ayrı komisyonlar oluşturarak zaman kısaltılabilir. İlkokul, ortaokul diye. 

Sırada 2.okul var. Cumhuriyet İlkokuluna müdür ataması yapılacak. Komisyon tekrar toplanacak. Atatürk İlkokuluna atanan aday hariç geriye 5 aday tekrar sözlüye çağrılacak mı?

Bu 5 adayı “daha önce sözlüye çağırdık” deyip almamazlık yapılamaz.Kişi yazılı sınava yönetmeliğe göre 1 kere girebilir.Ama sözlü için böyle bir sınırlama yok.Aday Atatürk İlkokulu için yapılan sözlüde performansının iyi olmadığını hastalık, psikolojik sorun vs ile belgelendirerek en yüksek performans için sözlüye çağrılmayı isteyebilir. Bu sırada Atatürk İlkokulu için aday gösterilip atanamayan 2 kişinin ve diğer 3 kişinin “sözlüde komisyonun tarafsızlıktan ayrıldığına” dair itirazları nasıl değerlendirilecek?

“Her boş eğitim kurumu yöneticiliği için yazılı sınav puan üstünlüğüne göre ilk altı aday sözlü sınava çağrılır”cümlesine göre Atanamayan 5 aday haricinde 6 kişi çağrılması yine yönetmeliğe aykırı Atatürk İlkokulu için ilk en yüksek puanlı altı aday, Cumhuriyet İlkokulu için ikinci en yüksek altı aday, Falanca İlkokulu için üçüncü en yüksek altı aday çağrılması da yönetmelik cümlesine aykırı olduğu gibi ilk okullara atanamayan kişiler için mağduriyetler ve itirazlar oluşturacak.

Sınav puanı ve ek-1 değerlendirme formu yüzdelikleri ile hesaplandığında adaylar arasında çok çok az farklar oluşacaktır. Hatta aralarındaki farklar 0.1 ile bile ölçülebilecek. Bu durumda sözlü sınav önem arz edecek. Sözlü sınav konuları ve değerlendirilmesi tamamen muğlak ve nesnel değerlendirmeler içeriyor. Bunlar bile adaylar için itiraz yolu. 
Bu yönetmeliği hazırlayanların "Her boş eğitim kurumu yöneticiliği için yazılı sınav puan üstünlüğüne göre ilk altı aday sözlü sınava çağrılır." cümlesinin uygulanmasını bu yönetmeliği hazırlayan İnsan Kaynakları Genel Müdürü ve Müsteşar Bey'in açıklamasını bekliyoruz.

SONUÇ OLARAK ; 

1- MEB'İN İNSAN KAYNAKLARI İFLAS ETMİŞTİR. İNSAN KAYNAKLARI GENEL MÜDÜRÜ, EĞİTİMİ YÖNETECEK EĞİTİM YÖNETİCİLERİNİ SEÇECEK OBJEKTİF BİR YÖNETMELİK ÇIKARAMIYORSA BU İŞİ BIRAKMALIDIR. 

2- AYLARDIR MÜSTEŞAR BEY'E GELEN ELEŞTİRİ , EĞİTİMİN PAYDAŞLARI İLE İLETİŞİME KAPALI OLMASI VE GELEN ÖNERİLERE KULAK ASMAMASI YÖNÜNDE. BU KONUDA SENDİKALAR YÖNETMELİĞE MÜDAHİL OLMAK İSTEDİĞİ HALDE MÜSTEŞARI AŞAMADIĞINI AÇIK YÜREKLİLİKLE SÖYLÜYORLAR. MÜSTEŞAR BEY İNAT EDİP YÖNETMELİĞİ KENDİSİ HAZIRLAMIŞTIR VE BAŞARISIZ OLMUŞTUR. ÇIKARMIŞ OLDUĞU YÖNETMELİKTE BAŞARISIZ OKUL YÖNETİCİLERİNE İL DIŞI SÜRGÜNÜ BİLE DÜŞÜNEN MÜSTEŞAR BEY , BAŞARISIZ OLDUĞU İÇİN KENDİSİDE BIRAKMALIDIR.

3- NABİ AVCI BEY , ÖMER DİNÇER DÖNEMİNİN BAŞARISIZ BÜROKRATLARI İLE ÇALIŞMAYA DEVAM EDERSE BU KENDİ TERCİHİ VE SEÇİMİDİR. ANCAK BUNDAN SONRA GELECEK TÜM ELEŞTİRİLER ( DİNÇER'E  ) OLDUĞU GİBİ NABİ AVCI BEY'E OLACAKTIR . DİNÇER DÖNEMİNDE BAŞARISIZ OLAN BÜROKRATLAR OLMASINA RAĞMEN, BEDELİ DİNÇER ÖDEMİŞTİ... AYNI BÜROKRATLARLA NABİ AVCI BEY'DE BAŞARISIZ OLURSA BEDELİ BÜROKRATLARI DEĞİL KENDİSİ VE PARTİSİ ÖDEYECEKTİR.

4- BUNDAN ÖNCEKİ MÜSTEŞARLAR DA EĞİTİMCİ DEĞİLDİ . AMA EN AZINDAN ALTINDA ÇALIŞAN BÜROKRATLARI EĞİTİMCİYDİ VE ÜRETTİKLERİ İŞLERE ÇOK FAZLA MÜDAHİL OLMUYORLARDI. BU MÜSTEŞAR VE İNSAN KAYNAKLARI GENEL MÜDÜRÜ HEM EĞİTİMCİ DEĞİL, HEMDE EĞİTİMDEN ANLAYAN KİŞİLERLE ÇALIŞMIYOR. 

5- SAYIN AVCI ; BÜTÜN SENDİKALARIN , SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNİN VE EĞİTİMCİLERİN SİZİ ZİYARETİNDE İLK MESAJI EĞİTİMDEN ANLAYAN VE EĞİTİMCİ OLAN BÜROKRATLARLA ÇALIŞIN MESAJIDIR. BU UYARI SİZE GERÇEKTEN SAMİMİ BİR ŞEKİLDE HASTALIĞI TEDAVİ EDECEK REÇETE OLARAK VERİLİYOR. 

LÜTFEN BU UYARILARI DİKKATE ALINIZ...

YOKSA BAŞARISIZ İLAN EDİLECEK KİŞİ, BÜTÜN SAMİMİYETİNİZE VE İYİ NİYETİNİZE RAĞMEN SİZ OLURSUNUZ...

Son Güncelleme: 02.03.2013 10:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.