banner406
banner396
27 Şubat 2013 Çarşamba 14:35
Yönetici Atama Mülakatı Kameralı Olmalıdır
 Okul/kurum yönetici atamalarında yazılı sınavdan sonra mülakat yapılacağı nerdeyse kesinleşmiş durumda. Umarım tasarlanan bu uygulamadan vazgeçilir. Mülakat uygulamasının mahsurlarının, yazılı sınavın sisteme getirdiği mahsurlardan çok daha fazla olduğunu söylemek için müneccim olmaya gerek yok. Bu ısrarın altında yatan nedeni ise  yazılı sınavlar temsil yeteneğini, iletişimi, hitabeti seçmiyor ile açıklamak doğru değildir. Buna kargalar bile güler.
Mülakat yukarıdaki özellikleri nasıl seçecek? Hele üç aday arasından birinin seçiminin İl müdürlerine bırakılması ise tam bir adaletsizlik olacaktır. Özde baktığınızda mülakat da üç aday arasından seçim yapmak da yanlış görünmüyor. Yanlış olan bizdeki uygulaması olacaktır. Geçmişte mülakat sınavında yaşananları hepimiz biliyoruz. Burada asıl amaç yönetim kadrolarına tek tipliliğin getirilmesidir. Aynı giyinen, benzer yaşayan, aynı sendikaya üye, aynı şeylere inanan farklılıkların adeta yok sayılacağı bir sistem getirilmeye çalışılıyor. Yol yakınken gelin bunu yapmayın! Bu vebali almayın. Ben muktedirim deyip bürokrasinin tümünü bizim gibi yaşayanlardan getirmenin mahsurunu ileride bu toplum çekecektir. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Geçmişe bir bakın! Ama iyi örneklere bir bakın! 2000 yılında yapılan şube müdürlüğü sınavında kimler başarılı oldu? Kimler atandı? DSP döneminde MHP lisi de, Refahlısı da, sınavı kazanan herkes atandı. Meselenin bir başka yanı da gönüllerde bırakacağınız izdir! Hiç bir şey sonsuz değildir. Gönüllere ayrılık tohumu ekmeyin…
Mülakat uygulamasını mevzuata koymadan önce bir anket yapın. MEB çalışanlarına bir sorun. Demokraside şeffaflık, katılımcılık bunu gerektirmez mi? Sorun bakın çalışanlar ne diyecek? Kamuda başörtüsünü isteyenler ya da ek ödemelerden emekli keseneği kesilsin diyenler birde bu uygulama için anket düzenlesinler. İşin bir başka yönü ise mülakat sonunda belirlenen 3 aday arasından yapılacak seçimdir. Ola ki mülakat komisyonu es kaza farklı düşünceye sahip birini teklif etmek zorunda kaldı, orada da il müdürü devreye girecek! Yani sistemde hiç muhalif olmayacak. İl müdürlerinden adaletli davranmalarını bekleyeceğiz. Nasıl olacak bu! İl müdürü görevlendirilirken hukuk normlarına göre mi görevlendirildi? Atanmaya şartları tutmayan il müdürleri bu seçimi nasıl yapacak? Kendisi bir gün bile asaleten müdürlük yapmayan biri kadrolu müdür atayacak!  Şartları tutanlarında görevlendirme biçimi doğru değil! Hukuki değil! Sekiz yılını doldurmuş binlerce okul yöneticisi var. Şartları tutan belki binlerce yönetici var. Bunlar arasından hiçbir hukuk normunda olmayan “ben istedim, oldu” kriteri ile görevlendirmeler yapılmıştır. Şimdi siz okul müdürü atamalarında adalet ve hakkaniyet bekleyeceksiniz!
Benim naçizane fikrim şu; madem yönetici atamada mülakat yapılacak, o zaman mülakatda kamera olsun. Hiç olmaz ise yönetici adayları nasıl elendiklerini, kazandıklarını görsünler. Ve sınavdan birkaç gün sonra herkese CD ile mülakatın görüntüleri verilsin. Denetmen yardımcısı ve denetçi yardımcısı seçiminde bu uygulama var. Ayrıca Danıştay sözlü sınavlarla ilgili olarak toplumda yaygın hale gelen torpil iddiaları karşısında, kariyer mesleklerine ilişkin mülakatların yargısal denetiminin yapılabilmesi için kamerayla kaydedilmesi içtihadını geliştirmiştir. Müdür atamalarında benzer bir karar verilir ise yönetici atamaları kilitlenebilir. Komisyonlara ve il müdürlüklerine güveniyorsanız, bu hükmü yönetmeliğe koyun! Güven denetime mani değildir. Yeter ki biz adalet isteyelim!
Cengiz ŞAHİN


Personelmeb.net
Son Güncelleme: 27.02.2013 14:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.