banner406
banner396
19 Kasım 2012 Pazartesi 09:00
Yönetici Atamalarında Geç Olsun Güç olmasın

 

Bakanlığımızın geçici görevlendirmelere son veren genelgelerine rağmen, birçok il ve ilçelerde görevlendirme ile çalışan Şube müdürü, okul müdürü ve müdür yardımcıları bulunmaktadır. Öncelikle bu geçici görevlendirmelere bir çözüm bulunmalıdır.

Bu geçici görevlendirmelerin biran önce son bulması ve sınava girip atama bekleyen yönetici adayları düşünülerek birçok sitede atamaların biran önce yapılması yönündü haberler yapılmıştır. İşin özünde ve pratiğinde çok doğru bir tespit ancak okullara bu haliyle yapılacak atamaların aslında çok da doğru olmayacağını birkaç hususla belirtmek istiyorum. Okulların dönüşümünden dolayı yönetici atama yönetmeliği ve norm kadro yönetmeliğinin yeniden düzenlenmesi gerektiği yönünde herkes aynı fikirde, burada bir sorun yok. Sanırım o yüzden birçok il sınavlı yönetici atama duyurusuna çıkmadı, burada doğru da yorumlamışlardır diye düşünüyorum. Bu yüzden mevcut yönetmelikle atama yapmak birçok sorunu da beraberinde getirecektir. Atamalardan sonra yargı yoluna başvuranlar olacaktır. Bu konuda “Geç olsun, ama güç olmasın.” Diyorum. Atamaların yapılmasında kısaca belirteceğim şu sorunlar olabilir.

Okulların yönetici normlarını belirlemeye ilişkin hükümlere baktığımızda hala ilköğretim esas alınarak düzenlenmektedir. Hâlbuki ilkokul ve ortaokul dönüşümü ile birlikte acil olarak güncellenmeli veya yeni yönetmeliğin çıkması gerekmektedir. Köylerde 40-50 öğrencili ilkokullar, aynı şekilde 40-50 öğrencili ortaokullar bulunmaktadır. Bu okullarda norm kadrolar düzenlenirken ayrı okullar olarak mı düzenlenecek yoksa iki okul bir okul gibi düşünülerek iki okulun toplam öğrenci sayısına mı bakılacak. Buradan şu sonucu çıkarabiliriz. Yeni yönetmeliğin çıkması ile muhtemelen norm fazlası yöneticiler olabileceği gibi yeni normlar da açılabilir.

Okulların çoğu ilkokul ve ortaokul aynı binada sabahçı öğlenci olarak ikili eğitim yapıyor. Yöneticileri de iki kurumu da birlikte yönetmektedir. Müdür branş öğretmeni ise ortaokulda, sınıf öğretmeni ise ilkokulla normu ilişkilendirilmiş. Müdür yardımcısı da tıpkı müdür gibi norm kadrosu aynı şekilde işlem görmüştür. Peki, buradan bir örnek vereyim. A ilkokulu ve ortaokulunda, ilkokula müdür ve müdür yardımcısı normu verilmemiş (öğrenci sayısı 150 den az olduğundan), ortaokuluna bir müdür ve birde müdür yardımcısı normu verilmiş ancak müdür de müdür yardımcısı da sınıf öğretmeni bu durumda yönetici atama duyurusunda boş kadrolar duyuruya çıkarılacak mı? Yoksa mevcut idareciler var diye norm kadro yok sayılarak duyuruya çıkarılmayacak mı? Duyuruya çıktığını düşünelim atama yapıldığı anda o okulun müdürü ve müdür yardımcısı norm kadro fazlası olacaktır. Bu şekilde birçok örnek verebiliriz. Yöneticilerin biri branş öğretmeni diğeri sınıf öğretmeni da olabilir.

Uzman öğretmenlik sınavı yapılmadan uzman öğretmenliğe, ek-2 yönetici değerlendirme formunda kesinlikle bir puan dahi verilmemelidir, verilecek her puan mağdur olanların mağduriyetini daha da arttıracaktır. Şu da bir gerçek mevcut ek-2 yönetici değerlendirme formunda uzman öğretmenliğe 4(dört) puan verilmektedir.
Parayla tezsiz yüksek lisansa kesinlikle puan verilmemelidir. Zaten hatırlanacağı üzere Eğitim Fakültesi ve enstitüsü olmayan üniversitelerce Eğitim Yönetimi ve Denetimi Yüksek Lisans Programı (Tezli/Tezsiz) olarak yapılan bu çalışmalara danıştay ve yök nezdinde itiraz edilmişti. Daha sonra bu üniversitelerin bu programı açabilecek devlet üniversiteleriyle protokol yaptığı ortaya çıkmıştı. İşte bu protokole henüz Yök onay vermedi. Memurlar.biz'in edindiği bilgiye göre onay verilmesi de hali hazırda mümkün gözükmüyor.
Bu konuda ver parayı, al yüksek lisansı, gelsin puanlar anlayışı son bulmalıdır.

Sonuç olarak sınava dayalı yönetici atama bekleyen adayların beni anlayışla karşılamasını umuyorum. Yönetici atama yönetmeliği ve norm kadro yönetmeliği düzenlendikten sonra oluşacak yeni duruma göre atamalar yapılmalıdır. Atama sırası da şu şekilde olmalıdır. Öncelikle norm kadro fazlası olabilecek yöneticiler, daha sonra mayıs ayında isteğe bağlı atamalar, haziran ayında sınava dayalı atamalar, temmuz ayında iller arası yönetici atamaları, daha sonra rotasyona uğrayan yönetici atamaları yapılmalıdır diye düşünüyorum.
En derin saygı ve muhabbetlerimle…

 

Mustafa YILDIRIM
Eğitimci Yazar


Son Güncelleme: 19.11.2012 09:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ADALETLİ OL BİRAZ 2012-11-19 12:45:42

sayın yazar amacını anlamadım tamam herşey güzelde normların güncellenmesinden sonra neden ek2 atama istiyorsun amacın ne hem yanlışlıklar düzelsin ondan sonra de hemde sınavla atmayı ek2 den sonraya koyuyorsun ne kafa ya şunu desen anlarım normlar güncellensin sınavla atama ek2 devam etsin. birde hazirana koyuyorsun ki ek2 den sonra yer kalmaz sınavla atananlar en kötü yerlere bumu amacın bumu adaletli düşüncen saçmalama ağzı olan konuşmasın ya

Avatar
hadi canım 2012-11-19 09:24:00

o kadar insan sınava girsin atamayı beklesin ondan sonra da norm fazlası olanlar bilmem ne derken sıra gelmesin. sanırım bu konuda sayın yıldırımın kendi özel sıkıntıları var ki ondan böyle derin muhabbet ve saygılarını sunuyor.

Avatar
SINAV KAZANMIŞ YÖNETİCİ ADAYI 2012-11-19 09:37:17

başka bir arzunuz var mi sayin yildirim...!?