banner406
banner396
26 Mart 2013 Salı 09:20
Yönetici ve Öğretmenlerin Kurumdaki Branş Sorunu
 Eğitim sistemimizde yaşanan değişim ve dönüşüm sürecinin her adımında yeni problemler ortaya çıkıyor. İlköğretim okullarının ilkokul ve ortaokul olarak ayrışması, önlem alınmazsa bu okullardaki idarecilerin bir kısmını okul değiştirmek zorunda bırakacaktır. İlköğretim okullarında branşı sınıf öğretmenliği olan idareci sayısı, yeni sistemde oluşan ilkokullar için gerekli olan idareci sayısından fazladır. Bu duruma nasıl çözüm üretmeliyiz? İşte bazı öneriler:
okul yöneticiliği, öğretmenlikten farklı düşünülerek, branşa bakılmadan ayrı bir kadro olarak düzenlensin. Bu düzenlemeye paralel idarecilerin derse girme zorunluluğu da kaldırılsın. Ek derslerde adalet sağlansın. Böylece her branştan öğretmenin her kademede idarecilik yapmasının önü açılsın. Hiç değilse ilkokul ve ortaokullar için bu düzenleme yapılsın. İlkokul ve ortaokulun birlikte oluşturduğu ilköğretim okulunu yöneten bir idareci,  bunlar ayrıştığında neden diğer yarısını yönetemesin? Bazı branşların ilkokul, ortaokul, normal lise ve meslek liselerine yönetici olarak atanabilmeleri aslında bu uygulamanın fiilen uygulanan örneğidir.
Bir diğer çözüm yolu ise alan değişikliğidir. Eğer yukarıdaki gibi genel bir çözüm üretilmeyip yönetici atamada anlamsız birçok mağduriyete neden olan seksen sayılı karara göre işler düzenlenecekse en önemli yol alan değişikliğidir. Böylece alan değişikliğinde kapsam dışı kalarak mağdur olan idarecilerin hakları da iade edilmiş olacaktır. Öğretim yılının sonunda, alan değiştirdiği için mutsuz olan öğretmenlere geri dönüş hakkı verilirken, paralelinde idarecilere de okuluna uyan branşa geçme hakkı mutlaka verilmelidir. Bu uygulama ile hak yerini bulacak, tıkanan süreç açılacak ve açılan yüzlerce dava kendiliğinden düşecektir.
Bir diğer çözüm yolu ise becayiş hakkı tanımaktır. Yeni sistemde branşı okuluna uymayan yöneticiler için karşılıklı yer değişikliğinin önü açılırsa tamamen çözüm değilse bile rahatlık sağlayacaktır. Bu uygulamaya rağmen okul değiştiremeyen yöneticiler için rotasyon süresinin sonuna kadar zaman tanınmalı ve resen atama yapılmamalıdır.
okul dönüşümleri sonrası norm fazlası olan öğretmenler için de istekleri doğrultusunda yer değişikliği mümkünse yapılmalı değilse görevlendirmelerle çözüm üretilmelidir. Çünkü dönüşüm süreci kâğıt üzerinde planlandığı gibi kolay olmayacak, okulların normları velilerin tercihlerine göre zaman içinde belli bir düzene girecektir. Acele edilirse yeni mağduriyetler ve yeni davalar süreci başlamış olur. Gerekirse norm kadro yönetmeliği esnetilmelidir. Yaşanan değişim sıradan bir değişim değildir. Eylül ayında kesin dönüşümler uygulandığında birçok yerde kontrol elden çıkabilir. Bu durumu rahatlatacak olan yine öğretmen ve idareciler olacaktır.
Eğitim sistemimizle ilgili yaşanan bütün problemlere çözüm üretebiliriz. Ancak belirsizliğin çözümü yok. Neyi bekliyoruz? Yönetmelikse değişsin artık. Anladık anayasayı değiştiremiyoruz bari hemen değişmesi gereken yönetmelikleri değiştirelim ve önümüzü görelim. okulların ihtiyaçları, okul aile Birliklerinin işlevsiz hale getirilmiş olması, yeni sistemde kantinlerin durumu, tamamen kontrolsüz okul servis ihaleleri… Kantinciler odası bile daha etkin bir şekilde üyelerini korurken biz zamanında değiştiremediğimiz yönetmeliklerin esiri olmaya devam ediyoruz, zaman kaybediyoruz.
Bir yetkili bir ses versin artık.

Talat YAVUZ
Eğitim Bir Sen İstanbul 4No’lu Şube Başkanı
Son Güncelleme: 26.03.2013 09:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
öğretmen 2013-03-26 11:07:04

yeniden alan değişikliği yapılmalıdır.pişman olanların yerine idareci ve öğretmenlerin yan alanına veya alanına uyan branşa göre isteğe bağlı yapılırsa ve 80 nolu çizelge düzenlenerek yapılırsa çok mantıklı olacaktır

Avatar
neşe 2013-03-26 14:15:49

ilimde alanımda çalışmak istiyorum mecbur kalmasak zaten değiştirmezdim alan değişikliği biran önce yapılmalı meb duy sesimizi

Avatar
falcao 2013-03-26 18:14:52

yan alan değişikliği tekrar olmalı... tek çözüm bu... yoksa, ne tayinler mümkün, ne ilk atamalar, ne ortaokullardaki branş sorununa çözüm, ne de geri dönmek isteyenlere çözüm olmaz.... bir kez daha olmalı...

Avatar
thçer 2013-03-26 23:49:34

alan değişikliğini danıştay iptal etmezse tekrar aynı şekilde yapılması adalet açısından önemlidir