banner406
banner396
05 Ağustos 2012 Pazar 18:40
YÖNETİCİLİK GÖREVLERİ DÜŞTÜ !
 
Yeni eğitim sistemi nedeni ile ilköğretim okulu yöneticileri ilkokul ve ortaokul yöneticileri olarak ikiye ayrıldılar. Ancak bu ayrıştırma eğitim kurumları yönetici atama ve yer değiştirme yönetmeliğine uygun yapılmadı. Okullar il/ilçe komisyonlarınca ikiye ayrıldıktan sonra yöneticilerde bulundukları okullarda ki kadrolara geçtiler. Oysa Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 26. Maddesine göre işlem tahsis edilmesi gerekiyordu. Ancak yönetmeliğin bu maddesi işletilmedi. Uygulamaya yöneticilerin 60 gün içerisinde itiraz etmesi gerekiyor. Atandıkları okullara şartları tutmayan okul yöneticileri görevlerinden alınabilirler!

Kapatılan, dönüştürülen ve birleştirilen eğitim kurumu yöneticilerinin atamaları

MADDE 26 – (1) Bu Yönetmelik hükümleri çerçevesinde;

b) Dönüştürülme yoluyla oluşan eğitim kurumu yöneticiliklerine, önceki kurum yöneticilerinin norm kadro imkânları ölçüsünde atamaları yapılır. Dönüşen eğitim kurumunun yönetici norm kadrosunun mevcut yöneticiden az olması durumunda ise bu Yönetmelik eki Ek-2 Yönetici Değerlendirme Formuna göre yapılacak değerlendirme sonuçlarına göre en yüksek puan alan yöneticilerin ataması yapılır.

(3) (Ek üçüncü fıkra : 09.08.2011/28020 RG) Bu maddenin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamında ataması yapılan yöneticilerden daha sonra farklı kurumlara ya da yönetim kademelerine atanmak isteyenler ile herhangi bir nedenle görev yeri değiştirilmesi gereken yöneticilerin 7 nci ve 8 inci maddedeki şartları taşımaları gerekir.

Ortaokullara atanan sınıf öğretmeni yöneticiler ile ilkokullara kadroları aktarılan branş öğretmeni yöneticilerin yöneticilik görevleri üzerlerinden alınabilir. Yönetmeliğin 29. Maddesi bu hususta açık ve nettir.

MADDE 29 Yöneticilik görevinden alınma;

(3) Yöneticiliğe atanma şartlarından herhangi birini kaybedenler yöneticilik görevinden alınırlar.

İlgili yöneticiler yönetmeliğin 7. Maddesinde belirtilen genel atama şartlarını kaybetmişlerdir.

ç) (Değişik : 09.08.2011/28020 RG) Atanmak istenilen eğitim kurumuna Talim ve Terbiye Kurulu Kararlarına göre alanı itibariyle öğretmen olarak atanabilecek bir alan öğretmeni olmak,

 

 

Mustafa DÖNMEZ

 

 

Son Güncelleme: 05.08.2012 18:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.