banner406
banner396
19 Mayıs 2013 Pazar 10:06
Yönetimde artık deneyimin adı yok!
 Hükümet torba yasasında ve görevde yükselme çerçeve yönetmeliğinde yapacağı değişikliklerle yönetici atamada tecrübeyi ikinci plana atıyor. Yönetici seçiminde deneyimin adı yok! Bundan sonra yapılacak atamalarda adeta 40 yaş üzerindeki yönetici adaylarının önü kesiliyor. Bunu yalnızca geleneksel bir yapıyı değiştirmek olarak açıklamak yanlış olur. Bunun adı istediğini istediğin makama atama yapmaktır. Bu durum kurum hiyerarşisini altüst edeceği gibi çalışma barışını dinamitleyecektir. Mutsuz çalışanların olduğu kurumlardan istenilen performansı beklemek hayal olacaktır.
657 sayılı DMK da yapılacak yasal düzenlemeye baktığımızda,  68/b maddesinde yönetici olmak için aranan süre şartının 10 ve 12 yıl olduğunu görmekteyiz. Ancak meclise sevk edilen tasarıda bu süre 5 yıla indirilmiştir. Bu durumda bir teşkilata il müdürü atanmak için 12 yıl gerekli ama genel müdür olarak atanmak için 5 yıl hizmet süresi yeterli olacaktır! Bu bir çelişkidir. Ayrıca özel sektörde 5 yıl tecrübesi olan da müsteşar ya da genel müdür olarak atanabilecek. Bu husus suistimal edilebilir. Hepsinden önemlisi bu atama biçimi ile teşkilatlara kurumsal bir kimlik kazandırmak mümkün olmayacaktır.
Yönetici atamalarında tecrübeyi bu kadar tukaka etmek doğru değildir. Her çalışanı kurumda potansiyel yönetici adayı yapmak kimseye yarar sağlamayacaktır. Aksine kurumlar bunun acısını çekeceklerdir. Yöneticilerin katıldığı seminerlerde anlatılan bir başarı öyküsünü sizlerle paylaşmak istiyorum.
Dünyanın en büyük bilişim devlerinden birinin Başkan Yardımcısı bir karar ile tam 5 milyon USD’lik bir zarara yol açmış, bu ortaya çıktığında ise hemen gidip o meşhur “kovulma kolisine” eşyalarını doldurmaya başlamış. Başkan, odasına girdiğinde onu hazırlanırken bulunca sormuş.
- Hayırdır, neyin hazırlığı bu?
- Efendim bu hata affedilir gibi değil, kararınızı tahmin edebiliyorum.
Başkan, yardımcısına eğilmiş, gözlerinin içine bakmış ve sormuş
- Baksana benim gözümün içine, sence ben 5 milyon USD’lik hata gibi bir tecrübesi olan bir başkan yardımcısını kaybedecek kadar aptal mıyım?
İşte tecrübe böyle bir şey! Kamu kurumlarında ben ekibimle çalışırım deyip tepeden inme tecrübesiz yöneticileri kurumlara doldurursanız faturasını bu millete ödetirsiniz.
Yalnızca yöneticilerde değil diğer meslek gruplarında da benzer bir yol izlenecektir. Müfettiş, uzman, denetmen, kontrolör gibi kadrolara atanmak ta daha kolaylaştırılıyor. Bu kadrolara atanmak için 3 yıl olan yardımcılık süresi 2 yıla indiriliyor. Yine tez kaldırılıyor yabancı dil ise zorunlu hale getiriliyor. Yönetim kadroları için bir başka değişiklikte dikey geçişlere kapıların sonuna kadar açılmasıdır. Adalet Bakanlığında uzman kadrosunda görev yapan bir kişi Milli Eğitim Bakanlığına daire başkanı kadrosuna atanabilecektir. Bu taslak yayınlandığı gün yöneticiler mali hakları daha fazla olan kurumlara transfer olmaya çalışacaklardır(!)
20 MAYIS MÜJDESİ(!)
Geçen hafta internet medyasını 20 Mayıs’ta okulların tatil olup olmayacağı meşgul etti. Okuduklarıma inanamıyorum! 20 Mayıs yalnızca bu sene mi tatil edildi? Hatta koskoca bir il milli eğitim müdürlüğü bu sene 20 Mayıs tatil olacak mı diye Milli Eğitim Bakanlığına görüş soruyor. Bakanlıkta O il müdürlüğüne şu cümleleri yazmalı“senin okuma yazman var mı?”
Sayın Bakanın önce ilkokullarda 20 Mayıs’ta tatil yok diye talihsiz bir açıklama yapması sonra tatil var demeci köylünün eşeğini önce kaybettiğini zannedip bulması gibi oldu! Ayaküstü verilen cevaplar sıkıntı yaratmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığının çok geniş bir mevzuat havuzu var. Sayın Bakanın tamamına vakıf olması düşünülemez. Burada asıl sıkıntı etrafında eğitim kökenli yöneticilerin ve danışmanların olmamasıdır. Var ve böyle bir yanılgı içerisine düşüyor ise o daha vahimdir. Eğitim camiası bu nedenle bakanlık merkez teşkilatını eleştiriyor. Yönetim kademesinde daha çok öğretmen kökenli yönetici olmalıdır.
Cengiz ŞAHİN


Son Güncelleme: 19.05.2013 10:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.