banner406
banner396
24 Ekim 2013 Perşembe 13:01
'Yüksek Yüksek Okullara Beş Yaşındaki Çocukları Göndermesinler'
 Araştırma sonuçlarına göre 5 yaşında  okula başlayan çocukların, 6 yaşındaki arkadaşlarına göre 2012-2013 eğitim-öğretim döneminde pek çok sorun yaşadıkları ortaya çıktı. Araştırmanın belki de en çarpıcı bulgusu, 5 yaşındaki çocukların dönem başında yaşadıkları sorunların neredeyse tamamını okulun bitiminde hala yaşıyor olmalarıdır. Araştırmanın bir diğer çarpıcı bulgusu ise, 5 yaşındaki çocuklar, ister sadece 5 yaşındaki akranlarıyla aynı sınıfta okusun, ister 5-6 yaş bir arada aynı sınıfta okusun, yaşadıkları sorunların sayısı ve şiddeti açısından bir farklılık olmadığı bulunmuştur.
Dönem bitiminde (Haziran 2013), beş yaşındaki çocukların hala, -dönem başındaki sorunlarının devam ettiği bulunmuştur: Dikkat dağınıklığı, hiperaktivite, ev ödevlerini tamamlayamama, arkadaş edinememe, sinirlilik, yorgunluk,  diğer çocukların canını yakma, matematiği kavrayamama, yorgunluk, huzursuzluk, unutkanlık, arkadaş grubundan dışlanma, düşünmeden hareket etme, sınıfta yerinde oturamama, kelimeleri yazamama, okuma güçlükleri, hemen ağlama,  sırasını bekleyeme, ürkeklik, çekingenlik gibi sorunlar bunlardan bazılarıdır.
Olumlu davranışları da 5 yaşındaki çocukların 6 yaşındaki çocuklara göre daha az gösterdikleri bulunmuştur. Bunların bazıları ilkokul için oldukça önemli becerilerdir: paylaşma, arkadaşlarına yardımcı olma, kendi düşüncelerini ifade etme, anlamadığında öğretmenine soru sorma, kendini küçük görmeme,  karar verebilme, hatasını düzeltme gibi...

Ankara Üniversitesi  Eğitim Bilimleri Fakültesi öğretim üyeleri tarafından Ankara'da 86 devlet ilkokulundan elde edilen verilerle gerçekleştirilen bu araştırma 5 yaşında birinci sınıfa başlayan çocukların 6 yaşında başlayanlara oranla hemen hemen her alanda dezavantajlı olduklarını ortaya çıkarmıştır. 

Araştırma, toplam 321’I kız, 297'si erkek çocuktan elde edilen verilerle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri 2012-2013 eğitim-öğretim yılının hem başlangıcında  -Ekim sonu- Kasım başı, hem de sonunda –Mayıs sonu Haziran başında toplanmıştır. 

Araştırmanın Yürütücüsü Ankara Üniversite Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emine Gül Kapci, araştırmanın tüm dünyada yaygın biçimde kullanılan ve geçerliği, güvenirliği saptanmış  değerlendirme  araçları kullanılarak gerçekleştirildiğini belirtmiştir.  5 ve 6 yaş grubu arasında ciddi farklar olduğunu anlatan Prof. Dr. Kapci,  eğitim döneminin bitmesine birkaç hafta kala dahi 5 yaşındaki öğrencilerin sorunlarının devam ettiğini söylemiştir. 5 ve 6 yaşındaki çocuklar arasında kuralları ihlal etme, kavga etme gibi karşıt gelme davranışları açısından fark olmadığını bildiren Kapçı, bu sorunların ileride saldırganlığın gelişimine katkıda bulunabileceğini ve her iki yaş grubunda da bu tür istenmedik davranışların azaltılmasının önemine dikkat çekmiştir. 
İlkokul birinci sınıfta çocukların kendilerini mutlu ve huzurlu hissetmelerinin, sevilen, arkadaşları tarafından aranan, başarılı bir öğrenci olarak görmelerinin çok önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Kapçı, 5 yaşındaki çocukların yalnızca ruhsal gelişim açısından değil, akademik başarı açısından da risk altında olabileceğini ancak bu sorunların ne kadar süreceği ve çocukların geleceğini nasıl etkileyeceğini ise izleyen çalışmalarla ortaya konabileceğini söylemiştir. Kapçı, sadece akademisyenlerin, öğretmenlerin ya da MEB’ndaki ilgililerin değil, ana-babaların da bu tür bilimsel araştırma sonuçlarına erişmesi gerektiğini ve çocuklarıyla ilgili karar alma süreçlerinde katılımlarının ve bilgilendirilmelerinin önemli olduğunu belirtmiştir.

Sonuçları MEB’na ilettiklerini bildiren Kapçı, çocuklarla çalışmalar yürüten pek çok akademisyenin ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin önerdiği ve gelişmiş pek çok ülkede olduğu gibi başta MEB’nın, Üniversitelerin ve ilgili tüm politika üreticilerinin beş yaşındaki tüm çocukların erişilebilir, nitelikli ve parasız bir okul-öncesi eğitim kurumuna yönlendirilmeleri için gerekli planlama ve yasal zeminin oluşturulmasına katkıda bulunmasının önemini vurgulamıştır.

Araştırma ekibi: Prof.Dr. Emine Gül Kapçı, Doç.Dr. Müge Artar, Arş. Gör. Volkan Avşar, Arş. Gör. Elif Gülçin Çelik ve Arş. Gör. Esma Daşçı

egitimajansı
Son Güncelleme: 24.10.2013 13:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.