banner406
banner396
30 Aralık 2013 Pazartesi 09:12
Yüz binleri rahatlatacak bir derece ve disiplin affı çıkıyor
 
Yüz binleri rahatlatacak bir derece ve disiplin affı çıkıyor

28.11.2013 tarihinde yapılan Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantısında yıllardır memurların tutkusu haline gelen iki konu gündeme geldi ve ümitler yeniden yeşermişti. Toplantıda 2005'ten sonra göreve başlayanlara derece verilmesi, disiplin affı, emekli ikramiyesinde 30 yıl sınırlamasının kaldırılması ve emeklilere banka promosyonu konusu gündeme gelmişti.
Bu çerçevede disiplin affı ve ilave bir derece verilmesiyle ilgili kanun tasarısı taslağının hazırlandığı ve hazırlanan kanun taslağının da Başbakanlığa gönderildiği yönünde tarafımıza kuvvetli bilgiler gelmiştir. Şimdiden memurlara hayırlı olsun diyoruz.
Daha önce bu köşeden ısrarla gündemde tutmaya çalıştığımız iki konunun sendika başkanlarınca tekrar gündeme taşınması ve sonuç alma yolunda mesafe alınması memurlar adına sevindirici bir gelişmedir ve istenirse sorunların çözülebileceğinin önemli bir göstergesidir. Çünkü, memur sendikalarının bu iki konudaki kadar rahat ısrar edebileceği başka bir konunun olmadığını, bu konuların anlatılması ve anlaşılmasının oldukça kolay olduğunu ifade etmiştik.
Disiplin affının zamanı gelmiş de geçiyor
28/8/1999 tarihinde 4455 sayılı Memurlar İle Diğer Kamu Görevlilerinin Disiplin Cezalarının Affı Hakkında Kanun'un yürürlüğe girmesinin ardından 22.6.2006 tarihinde 5525 sayılı Memurlar ile Diğer Kamu Görevlilerinin Bazı Disiplin Cezalarının Affı Hakkında Kanun'un yürürlüğe girmiş olması ve her iki kanun arasında da 7 yıllık bir zaman aralığının bulunması yakında yeni bir disiplin affının gündeme getirileceğini ve çıkacağını göstermektedir.
Memur sendikalarının taslağı takip etmesi önemlidir
Memur sendikalarının Başbakanlığa sevk edilen kanun tasarısı taslağını takip etmeleri oldukça önemlidir. Zira benzer bir tasarı 2012 yılında da hazırlanmış ve Başbakanlığa gönderilmişti. Ancak, yeterince takip edilmediği için memurları sevindirecek kanun çıkmamıştı. Ümit ederiz ki hazırlanan tasarı taslağı memur sendikalarınca yeterince takip edilir ve hazırlanan tasarıdaki maddeler Meclis'teki torba kanuna ilave edilerek memurlar Ocak ayında sevindirilir.
İlave bir derece çok mu önemli?
Evet bir derece memurlar açısından çok önemlidir. Çünkü, 666 sayılı KHK ile ilave bir derece oldukça önemli hale gelmiştir ve maaşla birlikte dereceye bağlı birçok ödemeyi de etkilemektedir. Bu bağlamda ilave bir dereceden yararlanacak memur sayısının çokluğu dikkate alındığında konunun ne kadar önemli olduğu daha iyi anlaşılacaktır. Bu köşede bu konu detaylarıyla açıklanmış olduğundan tekrar detaylı açıklama gereği duymuyoruz.
Disiplin affı hırsızı dolandırıcıyı affetmez
Disiplin affı denince, her disiplin suçunun affedileceği gibi bir anlam çıkarılmamalıdır. Bu zamana kadar çıkan disiplin cezaları kamu vicdanını yaralayacak unsurlar içermemiştir ve bundan sonra da içermeyeceğini düşünüyoruz. Çünkü, şu ana kadar çıkarılan iki disiplin affı kanununda da bazı suçlar af kapsamı dışında tutulmuştur.
Af kapsamı dışında tutulan suçlar nelerdir?

Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla basit veya nitelikli zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyet kırıcı suçlar veya istimal ve istihlâk kaçakçılığı dışında kalan kaçakçılık, resmî ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma suçları sebebiyle görevleriyle sürekli olarak ilişik kesilmesi sonucunu doğuran disiplin cezaları ile 2802 sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanunu'nun 68'inci maddesinin ikinci fıkrasının (e) ve (f) bentlerine göre verilmiş yer değiştirme cezaları ve 69'uncu maddesine göre verilmiş meslekten çıkarma cezaları ile emniyet hizmetleri sınıfına dahil personel ile çarşı ve mahalle bekçileri hakkında verilen meslekten çıkarma cezaları disiplin affı kapsamında tutulmuştur.
Mağdurlar çözüm için ne yapmalıdır?
Yukarıda belirtmiş olduğumuz konularda mağdurlar kendi aralarından seçecekleri temsilcilerle sayın Bakan'dan, AK Parti Genel Başkan Yardımcılarından ve Ak Parti Grup Başkan vekillerinden randevu talep ederek kamuoyu oluşturmalıdırlar ve hazırlanan kanun tasarısı taslağının peşini bırakmamalıdırlar. Yine muhalefet partileriyle de irtibata geçilerek gündem oluşturulmasında fayda vardır.
Ayrıca, sendika başkanlarıyla irtibata geçerek ya da elektronik postalar atarak hazırlanan taslağın takipçisi olduklarını hissettirmelidirler. İnsanların kendi sorunlarını kendilerinden daha güzel kimse ifade edemez. Yine mağduriyetlerini ifade eden elektronik postaların yanında diğer mektupların da farkındalık oluşturmada etkili olacağını düşünüyoruz. Her iki konudaki mağdurların sayısının yüzbinleri bulduğunu düşünürsek ilgililere gönderilecek mağdur sayısı kadar mektubun nasıl bir farkındalık oluşturacağını varın siz düşünün. Unutmayın ki bu tasarı kanunlaşacaksa sizlerin oluşturacağı farkındalıkla çıkacaktır.
(Ahmet Ünlü/Yeni Şafak)
Son Güncelleme: 30.12.2013 09:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ayşegül 2013-12-30 15:40:55

derece verilsin artık.haksızlık ortadan kalksın