banner406
banner396
13 Haziran 2014 Cuma 15:34
Zor Sanat : ''ÖĞRETMENLİK''
Bugüne kadar kaç öğretmen öldürüldü, tam sayısını bilmiyorum. Pkk ya da bazı ateist örgütlerin kaçırıp öldürdükleri bir yana, öğrenci terörü sonucu öldürülen öğretmen sayıları da hızla artmakta. Artık silahı eline alıp, okul basıp, öğretmenlerini öldüren psikopat ergenler sadece garp memleketlerinde değil... Bizim ülkemizde de her yıl öğretmen cinayetleri işlenmeye başladı. Maktulü öğretmen, katili öğrenci olan cinayetler. Son örneğini Kayseri'de gördük. BEN BUGÜNE KADAR, EN AZINDAN KENDI ÜLKEMDE, ÖĞRENCISINI ÖLDÜRMÜŞ BIR ÖĞRETMEN DUYMADIM. Ama; evladını doğramış çok anne bana duydum. Annesini babasını doğrayan evlât sayısı daha da fazla... O halde anne-babaların ve öğrencilerin, eğitimci düşmanlığının esbabı mucibi ne ola ki acep?... ALLAH Rahmetiyle muamele eylesin, ölen öğretmenlerimize.

Geçen yıl “eşit işe eşit ücret” tartışmalarından sonra memurlarımıza ve yardımcı hizmetlilerimize iyileştirmeler yapıldı. Bu duruma eğitim camiası olarak çok sevinmiştik. Aynı işi yapan fakat farklı kurumlarda çalışan memurlarımız farklı farklı ücretler almaktaydılar. Artık bu haksızlık giderildi. Lakin ne yazık ki aynı uygulama öğretmenlere tam olarak yapılmadı. Öğretmenlere bir şey yoktur. Öğretmenlere hakaret etmek var, onları tehdit etmek var, yeni amirleri “veliler” tarafından tartaklanmak var, öğrencileri tarafından sövülmek hatta sınıfta vurulmak var.
Çünkü; öğretmenlerin geçim sıkıntısı yok, birçoğu birbirleriyle evli, çift maaş. Böyle bir şey olabilir mi? Sanki tek maaşlı, ek ders alamayan öğretmenlere 500 lira aile yardımı mı veriliyor?... Sanki evli çiftler sadece öğretmenler mi?

Öğretmenlere  yok çünkü; Öğretmenler 3,5 ay yatıyor, tatil yapıyor. Oysa  diğer kamu görevlilerinin 1 ay olan izni sadece idareci olmayan öğretmenlerde 2 aydır. İdareci öğretmenlerin tatili yine diğer kamu görevlileri gibi 1 aydır. Ayrıca öğretmenlerin kahir ekseriyeti tatil heveslisi de değildir. Sanki tatilde Havai'ye mi gidecekler. Çok gerekiyorsa onlar da herkes gibi 1 ay tatil yapabilirler. Hatta ders ücreti de kaldırılabilir. Bu ücreti alan var alamayan var. Bunun yerine ücretler iyileştirilebilir. Yeni göreve başlayan fakülte mezunu 9/1 öğretmene 3 bin lira verirsiniz olur biter. Bir memur sitesinin internet üzerinden yaptığı ankette 10 binden fazla oy kullanıldı. Maaşınızdan memnun musunuz, sorusuna katılımcıların %65 hiç memnun değilim derken, %20'si “eh işte idare ediyoruz” cevabını veriyor.  Memnun olanların oranı sadece %20 ‘lerde kalıyor.

İddia ediyorum bu sonuca karşın, tüm eksikleriyle birlikte yinede devletin en düzenli işleyen, bir kurum kültürü olan, en çok çalışılan, bir sistemi olan kurumu milli eğitimdir.

Öğretmenlerin derdi sadece para pul değildir. Hiç kimsenin aldığında verdiğinde gözleri de yok. ALLAH daha çok versin. Ama öğretmenlik mesleğinin ederi, şu-bu mesleklerden,  imza atmayı bilmeyenlerden de mi düşüktür? Öğretmenler tabii ki doktorlar kadar kazanalım demiyorlar. Ama diş hekimliği fakültelerine girilecek puanlarla fakültelerin öğretmenlik bölümlerine girilen ülkemizde hiç değilse psikolojik olarak, bilgiye verilen değerin bir göstergesi olarak, öğretmenlerin biraz daha yüksek ücret almaları gerekmez mi? Biliyorum çoğunuz gerekmez diyorsunuz. Eyvallah(!)…  

Devletin hangi memuru 10-15 yıl köylerde çalışıyor?(imamlar hariç) Hangi memur ücretsiz nöbet tutmaktadır? Hangi memur mesai saati dışında aile ziyareti yapıyor? Hangi memur hafta sonunu sınav okuyarak etkinlik hazırlayarak geçiriyor... Hangi memur bilgisayar başında saatlerce veri girişi yapıyor...”e-okul”du, “adey”di, “ridef”ti, “ilsis” “mebbis…Hangi memur eve bu kadar çok  iş getiriyor?
 
Sadece 1 saat derse girmenin neye bedel olduğunu bilenler bilir. Onlarca kurulda komisyonda görevliler. Yıl içerisinde hiçbir ek ücret talep etmeden onlarca toplantıya katılıyorlar. Ağzı açılan “önce eğitim” diyor, en büyük payın eğitime ayrıldığından dem vuruyor. İyide o en büyük payın neden en küçüğünü öğretmenler alıyor? Hele bir de saygı görseler… Kalem ehli olan bu kesimi örselemek için toplum adeta yarış halinde. Medya öğretmenlerle ilgili olumsuz haberleri “insanın köpeği ısırması” kabilinden değerlendirip ısıtıp ısıtıp servis ediyor ekran sofrasından. Oysa Kutad-gu Bilig'de Yusuf Has Hacib:
 
“Bilgisiz kişiye, bilgisiz sıfatı yeterli bir hakarettir” der. Öğretmenlerin işi cehaletle, bilgisizlikle değil mi ki? Hacib devam ediyor: “Düzen bozulunca; bilgi sahibi olanlar küçük görülür, şarap ile yüzlerini yıkayıp ibadeti bırakanlar saygı görür, helal ortadan kalkar haram çoğalır. Kadınlardan haya gider, camiler çoğalır cemaatler azalır. Oğul babaya babalık eder olur. Oğul-kız babaya saygıyı bırakır, ihtiyar kelimesi hakaret sayılır.” Eee, düzen bozulduğundan olsa gerek bunlar. Yoksa evimizde iki çocuğumuzla başa çıkamazken, öğretmenlerin en küçük uyarısında koşa koşa; “çocuğumun psikolojisini bozuyor” diye şikayetnameler döşenir miydik. Hem de “psikoloji” kelimesinin anlamını bilmesek bile. Şikâyet kısmı, işin en hafifi. Doktor raporu almaya çalışmalar, karakollar, mahkemeye vermeler, daha neler neler…Bu durumda haydi gelin de siz öğretmenlik yapın. Öğrenciye bir yaptırımınız olmadığı gibi, akşama kadar, lütfenleriniz, yavrum- kuzum deyişiniz de artık para etmiyor. Olumsuz davranışlarda bulunan öğrencilerin için, polis çağırmaktan başka çara kalmıyor öğretmenlere.

Et-tekrarü ahsen, eğitim asli unsuru olan öğretmen hoşnut edilmeden başarı gösterilecek bir süreç değildir. GÖNÜL ALMAYI BİLE BİLMEYENLERE NE YAZIK… Hiç bir şey vermeden eğitim camiasının sırtına her gün yeni yükler yükleyerek eğitimin sorunları çözülemez. Prof. Dr. Cüceloğlu'nun dediği gibi: Her bir öğretmen gizli bir kahramandır. Prof. Dr. Ayhan Aydın ise; “öğretmenlik bir sahne sanatıdır” diyor. Evet öyledir. Fakat; zor bir sanattır, öğretmenlik. Öğretmenler üzgün, bezgin, kırgın olsalar da din-iman toz-duman olduğu şu ahir zamanda, sanırım şu ayet meali morallerini düzeltecektir. “De ki: Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu”(Zümer:9)

Hayat değiştiren muallimlere selam olsun.
Yazmakla bitecek mesele değil ama burada bitirelim. 

Son Güncelleme: 13.06.2014 15:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
şükrü 2014-06-13 18:16:24

öğretmene maaşı iyi biraz şükredin maaşı daha düşük ve bunu hak etmeyen başka meslek grupları var kamuda

Avatar
öğr 2014-06-13 20:28:37

emeklilikte öğretmene haram,zaten zor geçinen öğretmene emeklilikte çalışırken kazandığının yarısı veriliyor ve 250bin öğretmen emekli olamıyor,3600 ek göstergeyi verse emekli maaşı 300 tl artıyor onu bile çok görenlerin mesleğimize hangi gözle baktıkları gayet açık.

Avatar
deniz han 2014-06-13 21:14:07

çok güzel noktalara parmak basmışsınız size de selam olsun