banner406
banner396
10 Kasım 2014 Pazartesi 08:25
Atama Bekleyen 24 Bin Edebiyat Öğretmen Gözardı Ediliyor
 Eylül 2014'te yapılan öğretmen atamalarında, lisenin en fazla ders sayısına sahip olan Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliğine 1115 gibi düşük bir kontenjan verilmesi zaten yılardır devam edegelen mağduriyeti kat kat arttırmıştır.
Bu yazıyla uğradığımız haksızlığı gözler önüne sererken sorun ve taleplerimizi yetkililere duyurmayı amaçlıyoruz. YÖK, MEB ve TTK'nin bu çığlığa kulak vermesini, duruma acilen çözüm bulmasını talep ediyoruz.

1. MEB-İKOP projesinde 2023'e kadar öğretmen istihdamının yol haritası çizilmiş ve branşlarda oluşacak norm açıkları belirlenmiştir. Türk Dili ve Edebiyatı en fazla norm açığı oluşacak branşlar içerisinde ilk üçte yer almıştır.

MEB-İKOP Projesi Akademik Koordinatörü, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Gönül Akçamete'nin açıklaması :

"Şu anda MEB`in yanlızca Türk Dili ve Edebiyat, din külürü ve ahlak bilgisi, tarih, rehber öğretmen, felsefe, matematik, ikinci yabancı dil, çoğrafya, biyoloji, müzik İngilizce, fizik, kimya veya kimya teknolojisi öğretmenliklerinde kontenjan artışına ihtiyaç var. 2012-2023 yıllları arasındaki öğretmen talep projeksiyonuna göre 25 temel branştaki öğretmen sayısının 668 binden 928 bine yükselmesi bekleniyor. 2012-2023 döneminde en çok istihdam sağlayan ilk beş alan sırasıyla sınıf öğretmenliği 246 bin, İngilizce öğretmenliği 75 bin, okul öncesi öğretmenliği 62 bin, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği 51 bin ve Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği 58 bin olacak. Bu dönemde bilişim teknolojileri ve sınıf öğretmenliği dışındaki tüm alanlarda istihdamın artacağı tahmin ediliyor."

Bu bilgiler ışığında MEB'in neden öğretmen projeksiyonuna aykırı bir atama kontenjan dağılımı yaptığını MEB'e soruyoruz. Bu proje ile taban tabana zıt bir kontenjan dağılımı ile karşı karşıya kaldık.

2. 2016'da liselere TEOG sistemi gerilmesi düşünülmektedir. Ayrıca YGS'de 40 Türkçe sorusu, LYS'de ise 56 Edebiyat sorusunun bulunduğunu ve gençlerimizin geleceği için çok önemli olduğunu anımsatıyoruz.

3.Liselerde öğretmen ihtiyacı, açık az gösterilip ücretli öğretmen çalıştırmak marifetiyle saklanmak istenmektedir. Ücretli öğretmenlik diye bir şey olması ise hem öğretmene hem öğrenciye yapılan bir haksızlık, zulümdür.

3. 4+4+4 eğitim sistemi ile lise ilk kez zorunlu olduğundan yılardır ve yıllardır mağdur edilen lise branşlarına olumlu etkiler yaratmalıyken tam tersine alan değişikliği ile adeta yaraya tuz basılmıştır.

4.Artık sıra liseye gelmelidir, diyoruz. Lisede sınıf mevcudunun çağdaş eğitime yakışmayacak şekilde 60, 80 hatta 100'lerden 20'ye indirilmesini ve çok kalabalık sınıflarda eğitim-öğretim faaliyetleri zaafa uğrayacağından lisede acilen ikili eğitime geçilmesini sayın yetkilerden rica ediyoruz.

5. Bu sene 24 bin Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni çileli süreçlerden geçerek KPSS'ye girmiştir.Bu sayı her geçen yıl az alım yapılmasından dolayı katlanarak artmaktadır.Bunun üzerine Açık Öğretim Fakültesi mezunları da eklenince durum içinden çıkılmaz bir hal almıştır. Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliğinde her geçen sene artan yığılmanın sonunun nereye varacağını müsebbibi MEB ve YÖK düşünmelidir. Bunun için MEB ve YÖK'ü çözüm üretmeye davet ediyoruz.

Yazımızın 6,7,8 ve 9. maddelerinin acilen hayata geçirilmesini Talim Terbiye Kurulundan talep ediyoruz.

6. Liselerde Osmanlı Türkçesi ve Diksiyon dersinin zorunlu olması ve Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri tarafından okutulması bir gerekliliktir. Ayrıca bir dil dersi olan Osmanlı Türkçesinin sadece işin uzmanı Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerince okutulması elzemdir.

7.Gençlerimiz Cumhuriyet öncesi dönem eserlerine başka dilde yazılmış eserler gözüyle bakmaktadır, daha da acısı "İstiklal Marşı"ımızı " "Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi"ni dahi anlamakta zorluk çekmektedir. Tevfik Fikret'i, Mehmet Akif'i, Necip Fazıl'ı -atalarının dilini-anlayan onların gelişmiş yönlerinden beslenen bir nesil için Osmanlı Türkçesi lisenin her kademesinde zorunlu ders olarak okutulmalıdır.

8.Yazarlık ve yazma becerileri dersi yaygınlaştırılmalıdır. Resim, müzik nasıl özel yetenekse yazarlık da keşfedilmeyi bekleyen özel bir yetenektir.

9. Şubat 2014'te yapılan değişiklikle 10. sınıflarda kaldırılan seçmeli dil anlatım ve Türk edebiyatı derslerini geri istiyoruz.

10. 2015 Şubat'ta 40 bin öğretmen alımı yapılmasını ve 6 bin Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeninin atamasının yapılmasını Başbakan, Maliye Bakanı ve MEB Bakanı'mızdan talep ediyoruz.
Son Güncelleme: 11.11.2014 16:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
dünya 2014-11-10 10:32:40

meb personel ailesine çok teşekkür ediyoruz gerçekten halimiz içler acısı

Avatar
Edebiyat 2014-11-10 11:34:36

mağduriyetimizi duyurduğunuz için çooook teşekkürler.artık yetkililer bizi duysunn

Avatar
öğretmen 2014-11-10 14:55:42

bütün öğretmenler atansın yeter çektiğimiz çile