banner406
banner396
01 Eylül 2014 Pazartesi 18:00
Doğudaki öğretmene zamda teşvik nasıl olmalı?
 Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri son günlerde özellikle öğretmen atama, bulma zorluğu çekilen doğu bölgelerindeki bazı illere yönelik teşvikleri gündeme taşımışlardır.
Bunlardan bir tanesi de buralarda görev yapan öğretmenlere ödenecek ek ders ücretinin arttırılmasıdır.

MEB bu konuda yanlış yoldadır ve eğitim bir ülkenin tasarruf alanı olmamalıdır.

ek ders ücretini farklı ödemek çözüm değildir çünkü her öğretmenin ek ders saati aynı değildir. Çok iyi bilinmektedir ki bu bölgede hiç ek ders ücreti almayan öğretmenlerimiz de vardır haftalık sabit 15 sabit olarak alan öğretmenlerimiz de, 30-40 saate kadar ek derse tabi olan öğretmenlerimiz de...

Burada bir eşitsizlik yaratılacaktır ki bu kabul edilemez. Ek ders yönünden zaten açık olan makası böylece daha çok arttırmanın anlamı yoktur. Ayrıca ek ders ücretinin sosyal güvenlik açısından, emekliliğe, emekli ikramiyesine... dahi bir katkısı yoktur.

Bunun yerine burada çalışan öğretmenlerimize;

1-Konut (kira yardımı)

2-Öğretmenlerin toplu yaşayabilecekleri sosyalleşebilecekleri her tür donanıma sahip toplu konutlar (lojman),

3-Ulaşım kolaylıkları. (Örneğin köyde çalışan bir öğretmenimiz şehirdeki toplu konutlarda kalıyorsa gidiş gelişte araç tahsisi gibi)

4-Emeklilik durumunu da etkileyecek şekilde maaşa ek destek,m. Örneğin burada çalışan öğretmenlere verilecek ekmaaş ödemesi ile beraber polis teşkilatında olduğu gibi yıpranmaya dayalı olarak erken emeklilik,

5-Öğretmenlerimizin emekli olamamalarının en önemli gerekçelerinden birisi olan emeklilikle beraber yaşanan maaş düşüklüğüdür. Bu nedenle bu bölgede çalışan öğretmenlerimize emeklilik anında bu bölgede çalıştıkları her yıl için 200 puan ek gösterge düşünülebilir.Böylece hem emeklilik maaşı hem de emeklilik ikramiyesi yönünden bir teşvik uygulanmış olur.

6-Bu bölgede 3-5 yıl çalışan bir öğretmene bölgeden ayrıldıktan sonra kullanılmak üzere faizsiz kredi imkanı. ( Yeni görev yerinde örneğin konut alabilmesi için.)

7-Bu bölgede öğretmenliğe yeni başlamış öğretmenlerimizi istihdam etmek mantığa çok da uygun gelmemektedir. Henüz göreve yeni başlamış, mesleği uygulama açısından tanımaya çalışan bir öğretmenden verim beklemek yerine bu öğretmenlerimiz en az 3-4 yıl meslekte tecrübe edindikten sonra bu bölgelere yönlendirilmeleri daha mantıklı gelmektedir.

8-Kıdemli öğretmenlerimiz bu bölgelere gittiklerinde teşvik miktarını bir nebze daha arttırmak da düşünülmelidir.

9-Bu bölgede çalışan öğretmenin en çok önemsediği teşvik de daha önceki yazılarda da ele aldığımız üzere yer değiştirme garantisinin verilmesidir.

Örneğin; bu bölgede çalışan öğretmenlerimiz 5 yıllık süre sonunda istedikleri illere atanabilme garantisine kavuşturulmalıdır. Şu anda çalışmakta olan ve bu süreyi dolduran öğretmenlerimiz de aynı kapsamda değerlendirilmelidir.

Teşvik bakanlığın dile getirdiği üzere ek ders artışı şeklinde gerçekleşirse emin olunsun ki bu sağlıklı bir çözüm olmayacaktır.

Maksut BALMUK

Öğretmen

Kaynak: www.memurlar.net

Son Güncelleme: 01.09.2014 22:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ne yani 2014-09-01 18:14:25

ne yani ben kendi memleketimde öğretmenim bana verilmesinmi ! yani kendi memleketinde öğretmen olan kendi evinde yaşıyorsa iyi koşullarda mı çalışmış oluyor !

Avatar
kim duyacak 2014-09-01 18:15:33

doguda calisan biri olarak kira yakacak yardimi ve polis askerde oldugu gibi maasa destek istiyoruz polis asker hem ek aliyor hem lojmanda oturuyor ogretmen ise rezil

Avatar
kim duyacak 2014-09-01 18:15:34

doguda calisan biri olarak kira yakacak yardimi ve polis askerde oldugu gibi maasa destek istiyoruz polis asker hem ek aliyor hem lojmanda oturuyor ogretmen ise rezil

Avatar
serdar 2014-09-01 19:12:21

branş öğretmeni arkdaşlar ek ders sıkıntısı yaşıyor,ek sers saatini doldurmaddığı için bir çok branş öğretmeni arakadaş ek ders alamıyor,haftanın üç günü okula gitmezsek diğer iki günde kesiliyor yani haftanın tamamaı kesiliyor,ek derse yapılan iyileştirme nin faydası ne kadar olacak yada yaşadığımız bu zorlu yerde ne kadar özendirici olacak bence maaaşa uygun bir zam yapılmalı

Avatar
ahmet 2014-09-01 19:18:20

zorunlu bölgenin cazip hale getirlmesi için
1-maaşta cazip bir artış olmalı
2-bu artış köy-ilçe ve merkez şeklinde artırılmalı,köyde çalışan arkadaşlarımız daha fazla faydalanmalı
3-lojman desteği ve ki,ra yardımı
4-ulaşımda kolaylık,indirimli uçak bileti uygulaması bu yıllar önce vardı,
5- belirli bir süre çalıştıktıktan sonra istediği ile tayin hakkı

Avatar
öğretmen 2014-09-01 19:24:21

öğretmenlik tecrübesi en iyi zorunluı bölgede kazınılır,zor şartlar mükemmel kişiliği ortaya çıkarır,yeni mezun öğretmeni batıya atadığınızda neyin tecrübesini kazanacak,soba yakmanınmı,dil bilmeyen öğrencilere türkçeyimi öğretecek,soyal ve duygusal açıdan zayıf kalmış çocukları nasıl eğiteceğinimi öğrenecek batıda, neyin tecrübesini kazanacak,hazırbulunuşluk seviyesi düşük çocuklara en yöntmi geliştirmeyimimi öğrenecek.batdaki rahat yaşama alışan bir öğretmeni sonradan doğuya sürdüğünüzde sudan çıkmış balığa dönecek ,neyin tecrübesini kazanacak batıda,bu fikir nasıl ortaya atıldı anlamadfım