banner406
banner396
04 Aralık 2014 Perşembe 09:40
Eğitim Uzmanı Olmak İçin Uzman Yardımcılığı Sınavına Girmek Gerekmez
 Milli Eğitim Bakanlığındaki kariyer mesleklerden olan Milli Eğitim Uzmanlığına, KPSS sonrası yapılan yarışma sınavı sonucunda “Milli Eğitim Uzman Yardımcısı” olarak girilmekte ve belli süreli yetişme döneminden sonra yapılan yeterlik sınavında başarılı olunması durumunda atama yapılmakla birlikte, bazı hallerde doğrudan Milli Eğitim Uzmanı kadrosuna atama yapılması da mümkün olabilmektedir.
Milli Eğitim Uzmanı kadrosuna atama usulü

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun Ek 41 inci maddesinde, kurumların merkez teşkilatında bulunan uzman kadrolarına nasıl atama yapılacağı düzenlenmiştir. Buna göre, Uzman kadrosuna atanabilmek için;

-Mesleğe uzman yardımcısı olarak girilmesi,

-KPSS sonrası yapılacak Uzman Yardımcılığı giriş sınavında başarılı olunması,

-Uzman yardımcısı olarak en az üç yıl çalışılması ve uzmanlık tezi hazırlanması,

-Yapılacak yeterlik sınavında başarılı olunması,

-Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından asgari (C) düzeyinde puan alın olması

gibi genel şartlar aranmaktadır.

Milli Eğitim Uzmanı kadrosuna atanmada da yukarıda belirtilen şartlar aranmaktadır.

Genel atanma usulü dışında atama yapılması

1416 sayılı Ecnebi Memleketlere Gönderilecek Talebe Hakkında Kanunun 21 inci maddesinin ikinci fıkrası; uzman yardımcılığı yapmadan ve tez hazırlamadan da Milli Eğitim Uzmanı kadrosuna atanmaya imkan vermektedir.

1416 sayılı Kanunda yer alan düzenlemede; “Millî Eğitim Bakanlığında istihdam edilmek üzere Millî Eğitim Bakanlığı adına ve hesabına bu Kanun kapsamında yurt dışına gönderilenlerden gönderildikleri ülkede doktora öğrenimlerini tamamladıktan sonra mecburi hizmet yükümlülüklerini ifa etmek üzere yurda dönenler, Millî Eğitim Uzmanı kadrolarına atanır.” denilmektedir.

Bu düzenlemeye göre, Milli Eğitim Uzmanı olabilmek için;

-A grubu kadrolara atanmak için gereken KPSS’ye girip belli bir puanı almaya,

-Uzman yardımcılığı giriş sınavına girip başarılı olmaya,

-3 Yıllık Uzman Yardımcılığı dönemini geçirmeye,

-Tez hazırlamaya,

-Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından asgari (C) düzeyinde puan almış olmaya (ancak ilgililerin bu düzeyde dil biliyor olacağını düşünmekteyiz)

gerek bulunmuyor.

Millî Eğitim Bakanlığında istihdam edilmek üzere Millî Eğitim Bakanlığı adına ve hesabına yurt dışına gönderilen ve gönderildiği ülkede doktora öğrenimini tamamladıktan sonra mecburi hizmet yükümlülüğünü ifa etmek üzere yurda dönenler, Millî Eğitim Uzmanı kadrolarına doğrudan atanabiliyor.

Milli Eğitim Uzmanının özlük hakları

Milli Eğitim Uzmanı unvanı için 1 inci derece kadroda geçerli olan özlük haklarının şu şekilde olduğunu memurunyeri.com olarak belirtebiliriz:

-Aylık maaşları, ücret göstergesi ve tazminat göstergesi esas alınarak belirlenmektedir.

-2014 yılı için geçerli olan maaş katsayısına göre, aylık net ücret (1/4, 25 yıl hizmet, aile yardımı hariç): 4.842 TL.

-Ek gösterge: 3600

-Makam Tazminatı: 2000

-Görev Tazminatı: 8000

memurunyeri.com
Son Güncelleme: 04.12.2014 09:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
gerçek eğitim uzmanı 2014-12-04 12:48:05

diplomasında eğitim uzmanı ünvanı olmayanlar uluslararası st6andartlarda gerçek eğitim uzmanı olamaz.meb daha üniversitelerin verdiği diplomalardan haberi yok kendi standartlarını bu şekilde belirleyemez