banner406
banner396
03 Aralık 2014 Çarşamba 16:15
Ek Ders Adaletsizliği Yazısı
 Aynı unvan ve statü ile çalışan binlerce çalışan, farklı ücret almakta ve farklı farklı hak edişler verilmektedir.

 

Hatta daha fazla mesai ve daha az efor harcayan bazı meslek grubu elemanları, diğer meslek grubu çalışanlarına göre daha az bir hak ediş elde etmektedirler.

 

Bu gerçeklik Milli Eğitim Bakanlığında çalışan öğretmen ve yöneticiler arasında daha fazla yaygınlık göstermekte ve bu adaletsiz ücret ve hak edişler; belirgin bir şekilde kanun ve yönetmeliklerde yer almaktadır.

 

Temel Eğitim Genel Müdürlüğüne Bağlı

 İlkokul Yöneticilerinde Ek dersler miktarı:

 

Temel Eğitim Genel Müdürlüğüne Bağlı üç okul türü bulunmaktadır. Bağımsız Anaokulları, Ortaokullar ve İmam Hatip ortaokullarıdır.

 

Üç dört derslikli ve yüz öğrenciyi geçmeyen bir Anaokullun Okul müdürü, 25 saat ek ders almaktadır. İş yükü bakımından, Ortaokul ve ilkokulların yarı iş yüküne sahip olmayan bu okul türleri; İmam hatip ortaokul, düz ortaokul ve ilkokul müdürlerinden, hatta bazı lise müdürlerinden bile daha fazla ek ders almaktadır.

 

Süregelen ve devamlı öğrencilerin yıllara ait istatistikî gelişmeleri ile başarı grafiklerini takip etmeyen bir iş yükü mekanizması ile okulu yöneten ve bir sonraki yıla sıfır temel ile giren bu okul yöneticileri ile diğer okul yöneticileri arasındaki ek ders adaletsizliğine; çizelge üzerinde bakarsak daha iyi kavramış oluruz.

 

     Ana okullarda                                                    ilkokul-ortaokul ve İmam hatip ortaokullarda:

1-Müdür:        25 saat                                                            1-Müdür             20 saat

2-Müdür Yrd: 20 saat                                                             2-Müd. Baş Yrd  20 saat

                                                                                                3-Müdür Yrd.     18 saat

 

Tüm ortaokul türlerindeki kurumlara baktığımızda: Ders programından tutunda, spor yarışmalarına; TEOG Sınavından tutunda, yazılı değerlendirmelere, öğrencinin disiplin ve davranış değerlendirme uygulamalarından tutunda, yine öğrencini erginlik ve büyüme sorunlarına ve rehberlik etme faaliyetlerine kadar bir düzine iş ve işlemleri takip etmekte, koordinasyonu sağlamakta ve bu işlerin yürütülmesinde sorumlu olmaktadır. İkili eğitim yapan okul yöneticilerin mağduriyetini buradan dile getirsem bin ah işitirim. Bu mağduriyeti es geçiyorum. Bu zaten mağduriyetin cefasıdır.

 

İlkokullara gelince, bu tür okulların çoğu, büyük şehirlerde ikili eğitim yapmaktadır. Sabah saat altıda kalkmakta ve akşam yine saat on sekizde mesaisi bitmektedir. Üstelik bu okulların bünyesinde Anaokulların öğrencisi olan ortalama 40-50 mevcutlu anasınıfları da bulunmaktadır. İlkokulların iş ve işlemleri yanında, birde ana sınıf aidatların toplanması, sınıf düzenlemeleri, ihtiyaçları ve küçük yaş çocukların hassaslığı ile ilgilenmekte ve hem ilkokul ve hem de ana okul yöneticiliğini birlikte yürütmektedir.

 

Gelelim Özel Eğitim Okullardaki yöneticilerin Ek derslerine:

 

Bugün hepimiz biliyoruz ki; hem İlkokul, hem ortaokulların bünyesinde anasınıfları açılmaktadır. Buna rağmen bu kurumların yöneticiler arasında büyük bir ek ders adaletsizliği göze çarpamaktadır. Bu yetmemiş gibi Temel Eğitime Bağlı İlkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokulun bünyesinde işitme, zihinsel ve görme engelli öğrencilerin eğitim gördüğü özel alt sınıfları da açılmaktadır. Yine bu tür öğrencilerin, tüm özel eğitim ihtiyaçlarını, bu okul müdürleri sağlamakta ve koordine etmektedir.

 

Özel Eğitim ve Uygulama Merkezlerindeki Okul Yön.

  1-Müdür -          25 saat Üstelik % 25 zamlı

2-Müdür Yrd -  20 saat üstelik %25 zamlı

 

Mesleki Eğitim Merkezleri ile Halk Eğitim Merkezlerinde çalışan yöneticiler ile Ortaöğretim okullarında görevli yöneticiler arasında da; büyük bir ek ders adaletsizliği vardır. Hemen hemen aynı işi yapan kurum müdürleri ve müdür yardımcıları arasında ciddi bir ücret dengesizliği mevcuttur.

 

Mesleki Eğitim Merkezleri ile Akşam Sanat okulları, olgunluk düzeyini bitirmiş yetişkinlerle uğraşması, çırak ve kalfalara bir kaç ders vererek iş yüklerini tamamlamaktadırlar. Liselerdeki gibi YGS vb sınavlarla uğraşılmamakta ve kendilerinden herhangi bir başarı çıtası istenmemektedir. Buna rağmen ortaöğretim okul yöneticileri ile aynı ek dersi almakta; hatta bazı düz liselerdeki ( Anadolu ve Spor ve sosyal bilimler lisesi ) okul yöneticilerinden daha fazla ek ders almaktadırlar.

 

    Mesleki Eğitim Merkezler ile                                                                Ortaöğretim (liseler)

      Halk Eğitim Merkezleri

          1-Müdür :                 30 saat                                                     1- Müdür                 25 saat

          2- Müdür Baş Yrd.: 20 saat                                                       2- Müdür Baş Yrd:  25 saat

          3-Müdür Yrd:           18 saat                                                      3 Müdür Yrd :         18 saat

 

Okullarda yönetimsel alanda istikrarın sağlanabilmesi, çalışanlar arasında adaletsizliğin giderebilmesi ve sürekli bir kaç kurumu gözde hale getirmemek için ( Yönetici ek dersi yüksek olan kurumlar) birde yöneticilerin işi sahiplenme ile işe motive olma açısında Millî Eğitim Bakanliği yönetici ve öğretmenlerinin haftalik ders ve ek ders saatlerine ilişkin çizelgenin ivedilikle revize edilmesi icap eder.

 

Bir toplumu yarınlara hazırlamak ve bu yarınları gelecek nesillerin başarıları ile süsleme çabası içinde olmak istiyorsak, ilk işimiz; bu günün çocuklarını başarılı bir öğretim ile sağlam bir zemin üzerinden eğitimden geçirmek ve bu bilince varma gerekliliğine inanmak lazımdır.   

 

Bu temel minvalde, bu işin mutfağında olan personel ve yöneticiler arasında; bariz bir şekilde gözüken ek ders adaletsizliği giderilmeli ve bu çalışmayı yapacak kişilerin MEB ‘nın merkez teşkilatında görevli (işletmeci, iktisatçı ve maliyecilerin dışında olan)  ve daha önce okul ve kurum yöneticiliği yapan uzman kişilere yaptırılmalıdır.

( kamudanhaber)

Tekin Oruç

Eğitimci Yazar

Son Güncelleme: 03.12.2014 16:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yazık 2014-12-04 09:12:07

bunu düzeltmeleri sart