banner374
02 Kasım 2014 Pazar 01:09
Eş tayininde 3 yıl şartı kesin mi?

 Milli Eğitim Bakanlığı Atama ve Yer Değiştirme yönetmelik taslağını yayınlayınca en çok konuşulan konu başlıklarından birisi Rotasyon diğeri ise eş durumu tayinleri oldu. Özellikle eş durumu tayinlerinde 3 yıl sigorta aranması MEB'e karşı tepkilere yol açtı.

 Dün Milli Eğitim Bakanlığı, 3 yıl şartı için MEB'in yapabileceği bir şey olmadığını açıkladı. Aslında bu konu ile ilgili bakanlığın gerçekten yapabileceği bir şey yok. Başbakanlığın çerçeve yönetmeliğinde devlet memurları ile ilgili bazı maddeler var. Milli Eğitim Bakanlığı da Başbakanlığa bağlı bir kurum olduğu için bu çerçeve yönetmeliğe uymak zorunda. Geçtiğimiz yıllarda da bu tür sorunlarla karşılaşılmış ve bakanlık öğretmenleri mağdur etmemek adına değişik önlemler almıştı. Bu yönetmelikten sonra da bazı benzer önlemler alınacak ve öğretmenler mağdur edilmeyecektir. Özellikle Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve MEB MÜsteşarı Yusuf Tekin bu konuda oldukça hassas. Her türlü önlem alınacak ve eşler buluşturulacaktır.

İşte başbakanlık atama ve yer değiştirme yönetmeliğideki o madde:

Madde 14 – (Değişik: 30/6/2014-2014/6578 K.)
Aile birliği mazeretine dayanarak yer değişikliği memurun;
a) Kamu personeli olan eşinin, kurum içi yer değiştirme suretiyle atanma imkânının olmaması veya mevzuatı 
uyarınca eşin zorunlu yer değiştirmeye tabi tutulan bir görevde bulunması durumunda bu kapsamdaki eşin bulunduğu yere,
b) Eşlerin her ikisinin de aynı kurumda çalışıyor olması halinde, kurumun daha fazla hizmet ihtiyacı duyduğu yere, 
c) Eşlerin farklı kurumda çalışıyor olması halinde kurumlar arasında gerekli koordinasyon sağlanmak suretiyle her iki 
kurumun da öncelikli hizmet ihtiyacının bulunduğu yere, 
d) Kamu personeli olmayan eşinin, talep edilen yerde kesintisiz son üç yıl sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle 
kendi adına veya bir hizmet akdi ile işverene bağlı olarak çalışmış ve halen çalışıyor olması halinde bu durumda olan eşin 
bulunduğu yere,
e) Milletvekili, belediye başkanı, muhtar veya noter olan eşlerinin bulunduğu yere, atanması suretiyle 
yapılabilir.

www.mebpersonel.com

banner182
Son Güncelleme: 02.11.2014 01:17
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
yazık 2 yıl önce

eşim doğu görevini yaptı bense kps yeni kazandım urfaya tainim çıktı eşimse ağrıda yaptı şimdi gene yanımamı gelecek yazık değilmi bize ya ne yapacağınızı şaşırdınız kaş yapalım derken göz çıkarır oldunuz