banner406
banner396
15 Kasım 2014 Cumartesi 00:58
MAARİF MÜFETTİŞLERİNDEN BAŞBAKANA VE BAKANA AÇIK MEKTUP
  Sendikamız Genel Merkezi tarafından Ankara’da, İl Temsilciliklerimiz aracılığıyla da 81 İlde “Maarif Müfettişleri arasında ortaya çıkan özlük ve parasal hak farklılıklarının giderilmesi ve Maarif Müfettişlerinin sesinin doğrudan Başbakan Sayın Prof. Dr. Ahmet DAVUTOĞLU ve Milli Eğitim Bakanı Sayın Prof. Dr. Nabi AVCI’ya duyurulması” amacıyla yapılan Basın Açıklaması ve Mektup Gönderme Eylemi gerçekleştirilmiştir.

alt

Genel Merkezimiz tarafından Ankara Yenişehir Postanesi önünde bugün saat 14:00’ de meslektaşlarımız ve diğer sivil toplum örgütlerinin de katılımıyla gerçekleştirilen Basın Açıklamasında Genel Başkanımız Sayın Nermin TAŞCIOĞLU ;

“Sayın Meslektaşlarım, Değerli Basın Mensupları,

Bugün burada sizlere ve aynı zamanda basınımızın değerli temsilcileri aracılığıyla kamuoyuna,

Milli Eğitim Bakanlığında yaşanan, dünyanın hiçbir ülkesinde ve hatta ülkemizin hiçbir Bakanlığında  bir örneği ve  benzeri olmayan, çelişkili, adaletsiz, hukuk normlarına uymayan bir sorunu dile getirmek için toplandık.

Şimdi soruyorum.

Aynı kanun kapsamında, aynı unvan altında, aynı  işi yapan, aynı hizmet sınıfında bulunup ek göstergeleri aynı olan meslek mensupları arasında Bin Beş Yüz Liradan daha fazla maaş farkı olan  bir kurum, bir Bakanlık varmı dır?

Böyle bir Bakanlık varsa burada haktan, hukuktan, adaletten bahsedilebilir mi?

Bu Bakanlıkta Eşit İşe Eşit Ücret İlkesi uygulanıyor denilebilir mi?

Çalışanlar açısından, verimlilikten, çalışma barışından söz edilebilir mi?

Tabii ki bu soruların hiçbirisinin cevabının evet olması mümkün değildir.

Maalesef, Maarif Müfettişleri,  Milli Eğitim Bakanlığında,bu sorulara evet cevabının verildiği bir anlayışın hakim olduğu iş ortamında, görev yapmaktadır.

Bugün Milli Eğitim Bakanlığında; aynı kanun kapsamında, aynı unvan altında, aynı  işi yapan, aynı hizmet sınıfında bulunup ek göstergeleri aynı olan Maarif Müfettişleri farklı özlük ve parasal haklarla denetim hizmeti sunmaktadır ve Maarif Müfettişleri arasındaki maaş farkı Bin Beş Yüz Liradan daha fazladır.

Bu nedenle

Başbakana ve Milli Eğitim Bakanına,

Eğitim Müfettişleri Sendikası olarak diyoruz ki;

Her şeyi aynı olan bir meslek grubu içinde eşitliği, adaleti tesis edin.

Maarif Müfettişleri arasında var olan özlük haklarındaki farklılıkları ortadan kaldırın,  adaleti ve çalışma barışını hayata geçirin.

Bu haksızlık ve adaletsizlik ortadan kalkıncaya kadar, Genel Merkez olarak Ankara’da, İl Temsilciliklerimiz aracılığıyla 81 İlde bu Mektup Gönderme Eylemine periyodik olarak devam edeceğiz.

Sonuç olarak;

Açık ve net söylüyorum ki;

Maarif Müfettişleri farklı bir kazanım elde etmek peşinde değildir.

İstedikleri sadece adalettir, sadece eşitliktir.”demiştir.

alt

Yapılan basın açıklamasının ardından Yönetim Kurulu Üyelerimiz ile birlikte Maarif Müfettişleri, Başbakan Sayın Prof. Dr. Ahmet DAVUTOĞLU ve Milli Eğitim Bakanı Sayın Prof. Dr. Nabi AVCI’ya mektuplarını göndermişlerdir.

alt

Son Güncelleme: 15.11.2014 01:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.