banner406
banner396
27 Ekim 2014 Pazartesi 00:09
MEB'in yeni taslağında çatlak mı var?

  Milli Eğitim Bakanlığı atama ve yer değiştirme taslağını geçtiğimiz günlerde yayınladı. Taslakta yer alan bir maddede öğretmenlerin Yülsek lisansn ve doktor yapma durumlarında hizmet puanı eklenmesi öngörülüyordu. Tezli yüksek lisans yapana 44 tezsiz yüksek lisans yapana 36 ve doktora yapan öğretmene 96 puan olmak üzere bir defaya mahsus hizmet puanı verilmesi öngörülüyordu. Fakat kanunlara göre bu mümkün değil. Çünkü kanunların ilgili maddelerine göre öğretmenin hizmet puanına çalıştığı okul/kurum puanı dışında hiç bir şey etki edemiyor. Bu durumda ya kanunun değiştirilmesi gerekiyor ya da MEB taslağı çatlaklar ile birlikte yürürlüğe girecek. Uzun vadede yüksek lisans veya doktora yapmış öğretmenler zararlı çıkabilir. Çünkü mahkeme yolu açık ve dava konusu olabilir. Gelişmeleri takip edip sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

İşte ilgili kanun maddeleri:

(4) Öğretmenlerin yer değiştirme suretiyle atamalarında uyulacak temel ilkeler, özür grupları, hizmet bölgeleri ve alanları, hizmet puanı ve diğer hususlara ilişkin usül ve esaslar yönetmelikle belirlenir.

(5) Özüre dayalı yer değiştirme istekleri hizmet puanı sıralamasındaki yetersizlik sonucu yerine getirilemeyenlere, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 72 nci maddesi kapsamına girenlerin hakları saklı kalmak kaydıyla, istekleri halinde istekte bulundukları yere atanmaya hak kazanıncaya kadar, aylıksız izin verilebilir. Bu şekilde aylıksız izin verilen öğretmenler, bağlı bulundukları il milli eğitim müdürlüklerine bu amaçla tahsis edilmiş bulunan boş öğretmen kadrolarına aylıksız izinli olmak şartıyla atanır. Bunların atandıkları bu kadrolar aylıksız izin süresiyle sınırlı olarak saklı tutulur. Ancak, aylıksız izne ayrılan öğretmenler, üçüncü yıl sonuna kadar istedikleri yere atamalarının yapılamaması halinde durumlarına uygun boş öğretmen kadrolarına öncelikle atanırlar.

(6) Öğretmenlerin atamaları Bakanlıkça il/ilçe emrine veya doğrudan eğitim kurumuna yapılır. Bakanlıkça il/ilçe emrine atama yapılması halinde, öğretmenlerin atandıkları ildeki görev yerleri, hizmet puanları ve yeterlikleri dikkate alınarak il milli eğitim müdürünün teklifine göre valilerce belirlenir.

www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 27.10.2014 00:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
fatih ermiş 2014-10-28 00:26:11

Allah razı olsun dikkat çektiğiniz için.bu kadar şaçmalanamaz, dağ köyünde gidiş gelişi olmayan öğretmen nasıl yüksek lisans yapsın, şehir merkezindeki öğretmen yüksek lisans yapsın puan alsın, dağ köyünde, doğuda ki öğretmeni yönetmelikle köşeye sıkıştır, yıllarca bulunduğu mahrum yere çakılı bırak, bu gayretullaha dokunur buna imza atanlar hesabını veremeyecekleri kul hakkına girerler.hizmet puanı yapılan hizmet yani örev karşılığı alınan puandır yanlışmıyım?????