banner406
banner396
02 Eylül 2014 Salı 14:03
NÖBETÇİ ÖĞRETMENLERE EK DERS ÜCRETİ VERİLECEK Mİ?
 Bir soru önergesine cevap niteliği taşıyan ve öğretmenlere nöbet karşılığı ücret ödenmesinin ancak toplu sözleşme sürecinde değerlendirilebilecek bir konu olduğunun belirtildiği açıklamadan, öğretmenlere nöbet karşılığı ücret ödenmesinin şimdilik düşünülmediği anlaşılmaktadır.
Nöbet karşılığı ücrete ilişkin soru

Milletvekili Ahmet Duran BULUT, verdiği soru önergesinde; “Öğretmenlerin, asli bir nitelik taşımayan ve sorumluluğu son derece geniş olan nöbet hizmetinin karşılığı olarak ek ücret alamama durumu, iç hukuka ve uluslararası mevzuata aykırı nitelik taşıdığı gibi hakkaniyet anlayışına da bütünüyle aykırı olduğu ve bu durumun Bakanlığınız tarafından göz ardı edildiği ve öğretmenlerimizin mağdur edilmekte olduğu bir gerçektir.” diyerek, Milli Eğitim Bakanına şu soruları sormuştu:

1. Öğretmenlerimizin okulda yürüttükleri nöbet hizmetleri karşılığında ek ders verilmesi konusunda çalışmalarınız bulunmakta mıdır?

2. Öğretmenlerimizin okulda yürüttükleri nöbet hizmetleri karşılığında 6 saat ek ders ücreti verilmesi konusunda çalışmalarınız var mıdır?

Bakan Nabi AVCI’nın cevabı

25/06/2001 tarihli ve 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nun 11/04/2012 tarihli ve 28261 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 04104/2012 tarihli ve 6289 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 18′inci maddesiyle değişik 28′inci maddesinde; “Toplu sözleşme; kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarını düzenleyen mevcut mevzuat hükümleri dikkate alınarak kamu görevlilerine uygulanacak katsayı ve göstergeler, aylık ve ücretler, her türlü zam ve tazminatlar, ek ödeme, toplu sözleşme ikramiyesi, fazla çalışma ücreti, harcırah, ikramiye, doğum, ölüm ve aile yardımı ödenekleri, cenaze giderleri, yiyecek ve giyecek yardımları ve diğer mali ve sosyal hakları kapsar.

Toplu sözleşme ikramiyesi hariç olmak üzere toplu sözleşme hükümlerinin uygulanmasında sendika üyesi olan ve sendika üyesi olmayan kamu görevlileri arasında ayrım yapılamaz.

Toplu sözleşme hükümleri, sözleşmenin yapıldığı tarihi takip eden iki mali yıl için geçerlidir…” hükmüne yer verilmiştir.

Bu itibarla, aralarında öğretmenlerin de bulunduğu tüm devlet memurlarının aylık ve diğer özlük haklarına ilişkin düzenlemeler, söz konusu Kanun hükmü çerçevesinde toplu sözleşme sürecinde değerlendirilmek durumundadır.
Son Güncelleme: 02.09.2014 14:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hep haksızlık 2014-09-02 14:08:01

haftada 2 kere tutuyoruz. ona da boyna ekleme yapıyorlar. şu kadar saat önce gel, git. işleri hep bedavadan yaptırmak herşeyi. sabah 8 den akşam 4,5 a kadar ayakta. yemeği bile koridorda yiyoruz. ücrete gelince...........

Avatar
Adalet! 2014-09-02 15:20:31

rehber öğretmenlerde tutmalı. öğrenciyi oda da oturarak mı tanıyacak? belleticilik görevi için hakkımız diyerek mahkeme kazandılar, ücreti var çünkü belleticiliğin.

Avatar
HAKKI BİLİR 2014-09-02 17:52:16

sonuç ne ben hi̇ç anlamadim. öğretmenlerimizin okulda yürüttükleri nöbet hizmetleri karşılığında ek ders verilmesi konusunda çalışmalarınız bulunmakta mıdır? hayir.

Avatar
Müzmin bekar 2014-09-10 12:48:08

nobet paralı olsun, hergun tutam evlenem