banner406
banner396
28 Aralık 2014 Pazar 22:22
Öğretmen 123,5 Lira Zam aldı; 88,4 Lira Fazladan Vergi Ödedi
 Yetkili ve etkili sendika… 5. Olağan Genel Kurulu Seçimleri için özgür irade ve demokratik seçim sloganıylakolları sıvayan sendika bu süreçte DEMOKRASİ ŞÖLENİ tabirini kullandı. Keşke öyle olsaydı. Şube Yönetimlerinin tek bir listede yönetim kuruluna gireceklerin isimlerini seçim kuruluna sunması, yönetim kuruluna girmek isteyen delegelere ise “işimize köstek olma” şeklinde tehditvari söylemlerde bulunulması demokrasi anlayışınızı gözler önüne seriyor. Demokrasi anlayışınız bu ise demokrasinizi alkışlıyorum!!!
Şube yönetim kurullarında görevlendirilen kişiler teker teker ne hikmetse hepsi okul müdür ve müdür yardımcılığına görevlendirildiler. Bu DEMOKRASİ ŞÖLENİ yoksa bir koltuk kapma şöleni miydi? Daha MEB in belirttiği görevlendirme takvimindeki  müdür yardımcılığı başvuruları başlamadan hatta müdür görevlendirmeleri yapılmadan kendi adamlarının müdür yardımcısı olarak yerleri belirlendi ve görevlendirmeleri yapıldı.

Şube başkanları nerede bir kurucu müdürlük görevi var o göreve getirildi. 1 yıl boyunca değiştirdiği görevin hesabını bile yapamaz duruma geliyorsunuz belli bir süre sonra. Hiçbir şube başkanının yöneticilik görevine getirilmediğine şahit olmadım. Şube başkanı yönetici olmak zorunda mı ki ?

Şube yönetim kurulunda yer almak hedeflenen makama ulaşmak için adeta araç olarak kullanılmaktadır. Büyük makamlara gelmek isteyenler için ebs şube başkanı ya da yönetim kurulunda yer almak biçilmiş kaftandır ama olmadık haksızlığı ve yalakalığı yapmanız öncelikli şarttır. Hakkıyla işinizi yaparak bu mevkiye gelemezsiniz.

Haksızlıklara dur diyebilecek, yaptığı her işte adil olabilecek, üyelerinin haklarıyla ilgilenebilecek, çıkarları için üyelerini mağdur etmeyecek, yaptığı çalışmalarda şeffaflığı benimseyebilmiş bir sendika istiyorum. ÇOK MU ?

 

SELVİ ÖZEk ders ücretleri de dahil yaklaşık 265,20 lira gelir vergisi ödeyen  öğretmen; %20’lik vergi dilimine girdiği ay sonrasında 353,6 lira gelir vergisi ödedi. Buna göre Ocak ayında 123 lira zam alan öğretmenin ödediği vergi 88,4 lira arttı.

Memurların büyük çoğunluğu, bu ay maaş bordrolarına baktıklarında kötü bir sürprizle karşılaştılar. Yıllık toplam geliri 11 bin liranın üzerine çıkan memurlardan kesilen gelir vergisinin oranı da %15’ten %20’ye çıktı. Böylece memurlara 123 lira zam verilirken, vergiler yoluyla, gelir vergisi matrahı üzerinden  %5 daha kesinti yapıp verdiğini fazlasıyla geri almış oldu.

2014 yılı için geçerli olan gelir vergisi dilimlerini belirlerken, enflasyon ve yeniden değerleme oranlarını dikkate almayıp, alt vergi dilimi yalnızca %2,8 artıran Maliye Bakanlığı, daha fazla vergi toplamak derdine düşünce, düşük maaşlı memurların bile ödeyeceği gelir vergisi oranları da son aylarda %15’ten %20’ye çıktı. Böylece aylık brüt ücretlerinin toplamı 11 bin lirayı geçen yaklaşık 2 milyon 100 bin memur, bir üst vergi diliminden vergi ödemek zorunda kaldı.

Temmuz ayını da zam alamadan geçiren memurlar da gelir vergilerine gelen %5’lik artış dolayısıyla tam bir hezimet daha yaşamış oldu. Hükümet bir eliyle verdiğini öbür eliyle geri aldı.

Öğretmen 123,5 lira zam aldı; 88,4 lira fazladan vergi ödedi

Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi’nin yaptığı araştırmaya göre; ek ders ücretleri de dahil yaklaşık 265,20 lira gelir vergisi ödeyen bu öğretmen; %20’lik vergi dilimine girdiği ay sonrasında 353,6 lira gelir vergisi ödedi. Buna göre Ocak ayında 123 lira zam alan öğretmenin ödediği vergi 88,4 lira arttı. Böylece zaten enflasyon karşısında eriyen maaşı da bir üst vergi diliminden değerlendirilince yılın ikinci yarısı öğretmenler için tam bir kâbusa dönüştü.
Böylece zaten enflasyon karşısında eriyen maaşı da bir üst vergi diliminden değerlendirilince yılın ikinci yarısı öğretmenler için tam bir kâbusa dönüştü.

Durum doktor ve mühendisler için de aynı

Araştırma, diğer kamu görevlileri için de durumun aynı olduğunu gösteriyor. Öyle ki; 1. derecenin 4. kademesindeki bir mühendis de daha yılın ilk yarısı dolmadan bir üst dilim olan %20 oranıyla vergilendirildi.
Nisan ayında yaklaşık 211,7 lira olan gelir vergisi tutarı, 70,5 liralık artışla, 282,2 liraya çıktı.
Aynı şartlardaki bir doktorun ödediği gelir vergisi ise yaklaşık 300 liradan 390 liraya yükseldi.

Sözleşmeli personelin durumu içler acısı

Kamu görevlileri arasında gelir vergisi bakımından en mağdur kesim, hiç şüphesiz sözleşmeli personel. Maaşı yaklaşık 2500 TL olan bir sözleşmeli personelin ödediği gelir vergisi, bir üst dilime geçtiği Mayıs ayından itibaren 125 lira artarak 375 liradan 500 liraya yüksledi ve bu personel Ocak ayında yapılan 123 liralık zamdan hiç faydalanamadığı gibi maaşı da vergi adaletsizliği nedeniyle doğrudan düştü.

Koncuk: “Gelir vergisinin %65’ini ücretli çalışanlar ödüyor”

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, asıl amacı çok kazanandan çok; az kazanandan az vergi almak olan vergi sisteminin, Türkiye’de yakaladığından vergi almak şeklinde işlediğini belirtti.

Memurların ve sözleşmeli personelin; iş adamlarından, sanayiciden, yıllık kazancı milyonlarca lirayı bulan işletmeciden daha fazla gelir vergisi ödediğini vurgulayan Koncuk, bu adaletsizlik nedeniyle memur maaşlarına yapılan zammın neredeyse tamamının vergiye gittiğini söyledi.
İsmail Koncuk, “Türkiye’de gelirin %10-15’ini alan çalışanlar, toplanan gelir vergisinin %65’ini ödüyorsa; burada adaletten söz etmek imkânsız. Zaten toplu sözleşme nedeniyle büyük bir hezimet yaşayan memurlar, gelir vergisi oranı %15’ten %20’ye çıktığı için daha düşük maaş aldı. Hükümet bir eliyle zam olarak verdiğini, öbür eliyle vergi olarak geri alıyor. Toplu sözleşme görüşmelerinde, vergi dilimlerinin yükseltilerek, bu mağduriyetin giderilmesi için talebimiz olmuştu ama yetkililer, kolay yoldan vergi toplamayı seçtikleri için, buna yanaşmadılar. Bugün memurların neredeyse tamamının ödediği vergi oranı, %15’ten %20’ye yükselmiş durumda. En düşük maaş alan bir hizmetli bile, gelirinin %20’si kadar gelir vergisi öderken; iş adamları, sanayiciler, işletmeciler, çeşitli yollarla daha az vergi ödemeyi başarıyorlar. Bu adaletsizliklerin giderilmesi için çalışanlara yönelik yeni bir vergi dilimi düzenlemesi yapılmak zorundadır Dünyada, çalışanların bu denli mağdur edildiği başka bir ülke yoktur.” dedi.
 kamu.tv.tr
Son Güncelleme: 28.12.2014 22:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.