banner406
banner396
14 Eylül 2014 Pazar 12:39
Öğretmen stratejisi yılbaşında açıklanacak
 Yıldız Aktaş/ Selma Kasap
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Hükümet Programı'nda bulunan "Öğretmen Strateji Belgesi"ni ilgili paydaşlarla son bir tartışmasını yaptıktan sonra, yılbaşında kamuoyuyla paylaşacak duruma geleceklerini bildirdi.

AA Editör Masası'na konuk olan Bakan Avcı, AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk ile editörler, bölge müdürleri ve dünyanın çeşitli merkezlerindeki muhabirlerin, eğitim gündemine ilişkin sorularını yanıtladı.

Hükümet Programı'nda yer alan Öğretmen Strateji Belgesi'ne ilişkin bir soru üzerine Avcı, strateji belgesinin daha önceden başlatılan bir çalışma olduğunu anımsattı.

Avcı, belgenin nüfus artışı, demografik özellikler, göçlerin göz önüne alınarak ne kadar öğretmene ihtiyaç olduğunun ve eğitim fakültesinin kontenjanlarının tespitinde önemli olacağını ifade etti.

Teknolojinin çok ilerlediğine işaret eden Avcı, "Arkadaşlarımızın önünde laptoplar var. Ben üniversitede okurken 'Karayollarında bilgisayar var' diye duyardık, öyle bir rivayet vardı. Bir de Ortadoğu'da bilgisayar vardı. Şimdi 'bilgisayar buydu' diye gençlere göstersen 'Hayır bu bir fabrika' derler. Çünkü bu oda büyüklüğünde devasa bir şey. O zaman ona elektronik beyin diyorlardı" şeklinde konuştu.

Avcı, teknolojiyle birlikte yeni meslek ve uzmanlık alanlarının oluştuğu, bundan sonra da oluşacağını vurguladı.

Öğretmen Strateji Belgesi'nin hazırlanmasında sorumluluğun Milli Eğitim Bakanlığında olduğunu ifade eden Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ama belge tüm paydaşlarla hazırlandık. Hazır aslında belgemiz. Niye bugüne kadar açıklamadık? Şunun için: Yasamıza göre 4 yılda bir toplanması gereken Mili Eğitim Şurası var. Temel politika kararları, tavsiye kararları orada alınıyor. Aralık ayında 19. Milli Eğitim Şurası'nı toplayacağız ve bu şuranın 4 ana teması var. Şura 1 hafta sürüyor. Diyelim yabancı dil, dil eğitimiyle, öğretmen yetiştirme, okul bütçeleri gibi milli eğitimi ilgilendiren her konuyla ilgili alt komisyon oluşturulabiliyor.

Bu seneki şura 4 temel konuyu derinlemesine incelesin istedik. Bunlardan biri öğretmen yetiştirme, okul yöneticilerinin yetiştirilmesi, okul güvenliği ve müfredat. Şurada bu Öğretmen Strateji Belgemizi ilgili paydaşlarla son bir tartışmasını yaptıktan sonra yılbaşında -yani Aralık'ta şura olacağı için- yılbaşında inşallah kamuoyuyla paylaşacak duruma geleceğiz."

555 dershane protokol imzaladı

Dershanelerle özel okula dönüşüm sürecine ilişkin soru üzerine de Bakan Avcı, dershane sayısının 3 bin 460 olduğunu ifade etti.

Özel okula dönüşmek için dönüşüm programına başvuran ve protokolü yapılan 555 dershane bulunduğunu bildiren Avcı, "39'u temel liseye dönüşmüş durumda. Şu anda dershanenin, herkes için kaçınılmaz bir eğitim bileşeni olduğu algısı kırılmış durumda. Özellikle SBS'nin kaldırılması yazılıların kontrollü yapılması, sınıf etkinliklerinin öne çıkarılması, sınıfın, okulun, öğretmenin merkeze gelmesi sayesinde, artık toplumda 'dershaneye gitmesem olmaz' algısı kırılmış durumda. Başvuran 555 dershanenin protokolü yapıldı. İlk temel liseye dönüşen dershane de Bingöl'den çıktı. Bu da sevindirici" diye konuştu.

Bakan Avcı, yurt dışındaki okullara yönelik yeni bir düzenleme yapılıp yapılmayacağına ilişkin soru üzerine, yurt dışında elçiliğe bağlı okulların, ikili anlaşmalar uyarınca açılan okullar ve cemaate mensup okulların bulunduğunu ifade etti.

Bu okulların bulundukları ülkenin yasalarına göre açıldığını anlatan Avcı, "Bunların bizimle alakası yok. MEB ile onların arasında hiç bir yasal, organik bağlantı yok. Tamamen bulundukları ülkenin mevzuatına göre açılmış, o ülke makamlarınca denetlenen kurumlar. Bunların üzerinde yaptırımımız yok. Bildiğim kadarıyla Azerbaycan da Türkmenistan da bu tür okulları kapattı, oradaki yönetimler. Türkiye'deki olup bitenlere bakarak orada da benzer şeyler olur endişesiyle muhtemelen bu tür okulları kapattılar" şeklinde konuştu.

Öğretmenlerin rotasyonuna ilişkin soru üzerine Avcı, bakanlığın özellikle büyük illerde olan yığılmalar nedeniyle sorun yaşadığını ifade etti.

Batıdaki illere gelmek isteyen öğretmenlere norm kadro oluşturmakta zorlandıklarını vurgulayan Avcı, Ankara'da hemen hemen hiçbir branşta öğretmen alamadıklarına dikkati çekti.

Özellikle bazı il ve ilçelerde bir yıldan fazla öğretmen tutamadıklarını anlatan Avcı, "Bazı yerlerde bana veliler şikayet ediyor mesela 'Benim öğrencim ilkokul üçüncü sınıfa geldi, 6 öğretmen değiştirdi' diyor. Olmaz. Biz giden öğretmenin en az 4 yıl gittiği yerde, ilkokul birden aldığı çocuğu 4. sınıfta bitirinceye kadar, ortaokulda lisede aynı şekilde belli bir süre görev yapmasını istiyoruz. Bu hem pedagojik olarak hem istihdam bakımından hem de adalet bakımından doğru. O bakımdan öğretmenlerin yer değiştirmelerini içeren düzenlemeler üzerinde çalışıyoruz" dedi.
Son Güncelleme: 14.09.2014 12:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kontenjanlar açıklansın lütfen 2014-09-14 14:27:19

sınıfa 2500 atamam istiyoruz. bu yıl bari atanayım

Avatar
ali hakan 2014-09-14 17:00:16

öğretmen maaşları ve ek göstergede açıklanacak mı.....

Avatar
öğretmen 2014-09-14 19:25:58

çalışan öğretmenler,emekli öğretmenler maaşları ile günün şartlarına uygun geçinebilecekmi,emeklisi gelen korkmadan maaşımla geçinirim diyebilecekmi,35 yıla kadar ikramiye ödenecekmi?

Avatar
40 yaş mahkemeye 2014-09-14 20:33:03

SAYIN BÜYÜKLERİM.Ben çok mağdur durumda kalan bir öğretmen adayıyım.branşım harita tapu kadastro/hukuk öğretmenliği.bu yıl ilk atamalarda benim branşıma 11 kontenjan verildi.bende tam 11. sıradayım.atanmam kesin.ama bu defa da önüme yaş engelini çıkardılar.ben 18.06.1975 doğumluyum.atama kılavuzunda ise 25.08.1975 ten sonra doğanlar başvuruda bulunabilirler diye yazıyor.ben 2 ay ile hayallerime veda mı edeceğim yani.kılavuzdaki bu tarihi 01.01.1875 diye yapsalardı 1975 yılında doğan hiç bir arkadaşım mağdur durumda olmayacaktı.müracaatlar 28 eylülde sona erecek.sayın BÜYÜKLERİMbenim sorunuma çözüm bulmanızı ümit ediyorum.lütfen bana bir yetkili telefondan ulaşsın.şu an çok kötüyüm.yıllarca atanmayı bekledik.şimdi de tam atandık derken 40 yaş sınırını önümüze koydular.ben 2 ay ile bu öğretmenliği kaçırmak istemiyorum.lütfen bana yardımcı olun.öğretmenlik benim tek kurtuluşum olacaktı.

Avatar
kılavuzda 40 yaş hatası 2014-09-14 21:42:05

öğretmen atama kılavuzunda 40 yaş hesabı 25 ağustos yerine 1 ocak olarak acilen değiştirilmeli.25 ağustos müracaat ettiği gün değil ki.o zaman 25 ağustos tan önce doğanlarda hakkını arayacak.bende 2 ay ile öğretmenlik atamalarını kaçırıyorum.lütfen bizlere yardımcı olabilecek ağabeyler arıyoruz.15 eylül pazartesi günü kılavuzda bu değişikliği yapın.bizlerde müracaat edebilelim.şahsen ben kesinlikle atanacak durumdayım.sadece önümde tek engel 2 ay ile müracaat edemediğim 40 yaş.

Avatar
mahkeme yolu açıldı 2014-09-14 21:46:22

kılavuzdaki 40 yaş ifadesine dikkat edin.müracaat ettiği gün olan 12 eylül değilde 25 ağustostan sonra doğanlar diye yazılmış.o zaman 25 ağustostan önce doğanlar hakkını aramayacak mı.haydi arkadaşlar mahkemeye.

Avatar
ela 2014-09-14 21:59:15

ilkesiz görüşsüz yada yandaş görüşlü iseniz yalaka ukala iseniz diğer öğretmenlerden daha çok maaş alacaksınız güya kariyeriniz artacak herkes birbirine tepeden bakacak öğretmenler birbirinin kuyusunu kazacak.i̇̇şte öğretmen stratejisi

Avatar
trh 2014-09-14 22:43:30

yeni mi aklınız başınıza geldi.yıllardır tarihe verdiğimiz atama bir kez olsun 1000 olmadı adalet i̇sti̇yoruz