banner406
banner396
25 Aralık 2014 Perşembe 12:59
Öğretmene Hizmet Affı Mı Geliyor?
 2010 yılında 05/05/2010 tarihinden önce başlayan öğretmenleri kapsayan bir af çıktığı için taslak yönetmeliğin 30. maddesine göre Bakanlık öğretmen kadrolarına 06/05/2010 tarihinden sonra göreve başlayanlar için ,
a) Birinci hizmet bölgesi içindeki illerin 4. hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 7 yıl, 5. hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 6 yıl, 6. hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 5 yıl

b) İkinci hizmet bölgesi içindeki illerin 4. hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 6 yıl, 5. hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 5 yıl, 6. hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 4 yıl,

c) Üçüncü hizmet bölgesi içindeki illerin 4. hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 5 yıl, 5. hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 4 yıl, 6. hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 3 yıl çalışmakla yükümlüğü getirmiştir.

Ayrıca zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirmeler başlığı altındaki 31. Madde de, ‘Yer değiştirme yapılacak yılın 30 Eylül tarihi itibarıyla 1, 2 ve 3 üncü hizmet bölgesindeki eğitim kurumlarında 3 yıl görev yapan öğretmenler, zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarına, tercihlerine ve hizmet puanlarına göre atanır; başvuruda bulunmayanlar ile tercihlerine atanamayanların atamaları Bakanlıkça resen yapılır.’ demektedir.

Yani 1, 2 ve 3 üncü hizmet bölgesinde çalışan öğretmen 3 yılın ardından yukarıdaki hizmet bölgelerinden durumuna uygun olan kurumlardan birine, çalışma yükümlüğünü yerine getirmek için tercihte bulunmak durumundadır. Örneğin 1. hizmet bölgesi, 4. hizmet alanındaki eğitim kurumuna ataması olursa 7 yıl süre ile yeni hizmet alanında çalışacaktır. Bu süre içerisinde de eşdeğer bölgelere dilerse yer değiştirme hakkı vardır. Yer değiştirme istemediğini veya istediği halde çıkmadığını düşündüğümüzde, eğer yönetmelikte aynı kurumda çalışma süresi maksimum 8 yıl olarak belirlenmesi durumunda kısa zaman sonra tekrar bir rotasyon dönemi geçirecektir.

Yine aynı maddenin (6). fıkrası göre ‘zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen 4, 5 ve 6. hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarında görevli iken mazeretleri nedeniyle 1, 2 ve 3 üncü hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarına atanan öğretmenlerden zorunlu çalışma yükümlüsü olanlar, mazeretlerinin ortadan kalkması halinde ilk yer değiştirme döneminde zorunlu çalışma yükümlülüklerini tamamlamak üzere 4, 5 veya 6. hizmet alanındaki eğitim kurumlarına atanır’ demektedir. Yani öğretmen 3 yıl üzerine tekrar bir nevi zorunlu rotasyon ve yine o hizmet bölgesinde kurum değiştirememesi üzerine ardından tekrar bir rotasyon dönemi geçirecektir.

Taslakta yer alan ve ilk defa 2014/2015 eğitim öğretim yılı sonunda uygulanması düşünülen 32. Maddenin (1). Fıkrasın da ifade edilen ‘Öğretmenler, aynı eğitim kurumunda en fazla toplam 8 yıl görev yapabilir hükmünden dolayı ve aynı atama döneminde il içi, il dışı sıra tayinleri, özür tayinleri, 1. 2. ve 3. hizmet bölgelerinde 3 yıl çalışan öğretmenin hizmet alanını değiştirme zorunluluğu ve mazeretlerinin ortadan kalkması ile zorunlu çalışma yükümlülüklerini tamamlamak üzere 4, 5 veya 6. hizmet alanındaki eğitim kurumlarına yerleştirilme dönemleri aynı zamana denk geleceği için, kamuoyunda acaba bu eğitim öğretim yılı sonunda ‘Öğretmene hizmet affı mı geliyor?’ sorusunu akıllara getirmektedir. Keza bir böyle affın söz konusu olması durumunda ‘zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenler, aile birliği mazereti veya sağlık mazeretlerinin devam ettiğini her yıl Bakanlıkça belirlenen dönemlerde belgelendirir’ ibareleri gereği il-ilçe milli eğitim müdürlüklerinde evrak birikmesi önlenmiş olacaktır.
Gazetekamu
Son Güncelleme: 25.12.2014 09:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
secim 2015-02-01 02:06:59

Bu magduriyetine seçin öncesi giderilmesi ,yeni yönetmelikte daha az hata ve haksızlıklar baslanmasi onemli