banner406
banner396
01 Ağustos 2014 Cuma 15:55
Öğretmenevleri Kimin Evi?
 Bu bağlamda TÖS’ünyaptığı araştırmaya göre bir gece öğretmen evinde konaklama ücretinin öğretmenevinin bulunduğu şehir merkezinde bulunan otel ücretlerine yakın olduğu, yemek ücretinin lokantanın yemek ücretlerine yakın olduğu, öğretmenevlerinde konaklamak isteyenlerin konaklayamadığını ve konaklamak için yer olmadığının söylenmesi ve daha önemlisi diğer kamu kuruluşlarının konukevlerinde sunulan konaklama ve yemek gibi hizmetlerin öğretmen evlerinden daha ucuz olduğu gözlenmiştir.
TÖS’ün KONUYA İLİŞKİN ÖNERİSİ

Öğretmen öğretmenevlerinden şimdiye göre daha ucuz ve nitelikli hizmet almak istiyor. Buna ilişkinde olarak şunlar yapılmalıdır:

1. Kurumlar vergisi kanunun 4.maddesi d bendinde kurumlar vergisi muafiyetinden kimlerin yararlanacağı belirtilmiştir. Bu maddeye öğretmen evleri ve öğretmenlere ait sosyal tesisler ibaresi eklenerek Kurumlar Vergisi’nden muaf olması olmaldır.

2. Diğer bir Kurumlar Vergisi muafiyeti sağlama yöntemi ise öğretmen evlerini ve öğretmenlere ait sosyal tesisleri idari yapılanma bakımından Kamu Kooperatifi haline dönüştürülmelidir.

3.Öğretmenevinin yaptığı mal teslimi ve hizmetlerin Katma Değer Vergisi (KDV)’den muaf tutulmalıdır.

4.Öğretmenevlerinin ve diğer öğretmenlere ait sosyal tesislerin kar ve zararlarının kendilerine ait olması yerine merkezi bir denetimdeki fon yönetimine bırakılmalıdır. Zarar eden tesislerin zararları bu fondan karşılanacaktır. Kar eden öğretmenevleri ve öğretmene ait sosyal tesislerin karlarının en az % 70’i bu fonda toplanacaktır. Kar eden Kuruluşların harcamaları kendilerine ait olmak üzere yıllık karlarının % 30’unu geçemeyecektir.

5. Öğretmen evi ve öğretmene ait sosyal tesislerin yönetimindeki Müdür ve Müdür Yrd. hariç (bunlar şu anki mevcut duruma göre Bakanlık personeli olup maaşları Devlet tarafından karşılanmaktadır) tüm çalışan personelin devlete ait sözleşmeli personel olarak istihdam edilmesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde kurumlar personel giderleri yükünden kurtulabilir. Bu şekilde daha iyi hizmet ve kalite standardı en az maliyetle sağlanabilir.

6. Öğretmen evleri ve diğer tesislerin mal ve hizmet ihtiyaçları merkezi bir birimden sağlanması ile uygun fiyata mal alımı yapılacaktır.Merkezi bir birimden ihale edilen toplu mal ve hizmet alımları yapılan sözleşmelere göre en uygun fiyatlı ve kaliteli şekilde sağlanacaktır.

7.Öğretmenevleri ve öğretmenlere ait sosyal tesislerden daha kaliteli ve daha ucuz hizmet almak istiyorsak yasa değişikliklerinin bir an önce yapılması gerekmektedir.

Dikmen ONAT

TÖS Genel Başkanı
Son Güncelleme: 01.08.2014 15:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
herkese 2014-08-01 16:03:06

öğretmenden başka herkesin evidir. kahvahaneye dönüşmüş bu yapılar. öğretmenler ile bir ilişkisi kalmamıştır. biline!!!!

Avatar
KİMİN ? 2014-08-01 16:23:17

tabiki öğretmen dışındaki herkesin.adı öğretmen ama hiçbir ayrıcalık tanınmayan bir yer.

Avatar
Ali Can 2014-08-01 16:37:34

öğretmenevleri öğretmenlerin dışında herkesin kolaylıkla cirit attiği terler haline gelmiştir,sikiysa orduevlerine,polisevlerine,hakimevlerine,hekimevlerine öğretmeni içeri bile sokmazlar,bütün sorun burada işte anlayana,

Avatar
garip 2014-08-01 16:45:20

öğretmenevlerinde öğretmenden başka herkes kalıyo ki zaten.
çoğu zaman aramam bile yer ayırmak için öğretmen olduğum halde. çünkü dolu olduklarını biliyorum.

Avatar
tüm öğretmenler adına 2014-08-01 17:30:32

öğretmenler harici herkesin...

Avatar
dexter 2014-08-01 17:31:05

öğretmen evlerine öğretmenleri almıyorlarki ..... herkes kalıyor öğretmen kalamıyor.. bimer i aradım bana oraların ticari işetme olduğunu söylediler.. bende tabelasındaki öğretmen kelimesini kaldırın o zaman dedimm

Avatar
derhal kapatılmalı 2014-08-01 17:40:06

öğretmenevleri asla öğretmene hizmet vermemekte sünnet düğün organizyon evi olarak misyonlarını sürdürüyorlar.9 yaşındaki çocuktan da tam ücret aldılar.öğretmen olarak 100 tl ödedim..diğer kamu misafirhaneleri 12 tl gibi ücret alırken öğretmenevi 40 50 tl alıyor öğretmenden.derhal kapatılmalı

Avatar
öğretmen 2014-08-01 17:41:30

ilçeler neysede il merkezlerde öğretmenevleri çok pahalı belli bir fiyat standartı yok