banner406
banner396
30 Ekim 2014 Perşembe 10:20
Öğretmenlere Ödenen Huzur Hakkının Tutarı Ne Kadar?

 Her sene bazı öğretmenlerimizin almış olduğu huzur hakları oldukça çok merak edilirken huzur hakkı ödemeleriyle ilgili öğrenmek istediğiniz detayları bu haber turumuzda topladık. Maliye Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortaklaşa hazırlanarak yürürlüğe konulan “Meslekî Eğitimi Geliştirme ve Yaygınlaştırma Faaliyetlerinin Desteklenmesiyle İlgili Gelirlere ve Harcanmasına İlişkin Esas ve Usuller”, bazı okul ve kurumlarda oluşturulan çeşitli komisyonlarda görev alacak öğretmenlere huzur hakkı ödenmesini öngörmüştür.

Söz konusu Esas ve Usullere göre;

-İl Mesleki Eğitim Kurulu toplantılarına üye olarak katılan müdür ve öğretmenlere,

-İşletmelerde beceri eğitimi gören meslek lisesi öğrencilerinin yılsonu beceri sınavlarıyla ilgili olarak kurulan sınav ve mesleki ihtisas komisyonlarında fiilen görev yapan komisyon üyesi meslek dersi öğretmenlerine,

-Mesleki eğitim merkezlerinde üç dönem halinde yapılan kalfalık-ustalık sınavlarıyla ilgili olarak kurulan sınav ve mesleki ihtisas komisyonlarında fiilen görev yapan komisyon üyesi meslek dersi öğretmenlerine,

-Bu sınavların yapıldığı okul veya kurumlarda sınav komisyonu başkanlığı yapan müdür veya vekillerine branşlarına bakılmaksızın huzur hakkı ödenmektedir.

Ödenecek huzur hakkı miktarı ve hesaplanması

Huzur hakkı;

-İl Mesleki Eğitim Kurulu üyelerine, yılda en fazla üç defa olmak üzere katıldıkları her bir toplantı için 300 gösterge rakamının,

-Sınav komisyonunda başkan olarak görev yapan okul veya merkez müdür/müdür vekiline, her bir sınav dönemi için 300 gösterge rakamının,

-Sınav komisyonunda görevli okul veya merkezin meslek dersi öğretmenlerine her bir sınav dönemi için 250 gösterge rakamının ödemenin yapıldığı yılın Ocak ayında memur aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpımı suretiyle hesaplanmaktadır.

Buna çerçevede, 2014 yılında aylık katsayısı 0,076998 olduğuna göre;

-İl Mesleki Eğitim Kurulu üyelerine, yılda en fazla üç defa olmak üzere, katıldıkları her bir toplantı için 23,10 TL,

**Sınav komisyonu başkanlığı yapan okul veya merkez müdür/müdür vekiline, her bir sınav dönemi için 23,10 TL,

**Sınav komisyonunda görevli okul veya merkezin meslek dersi öğretmenlerine, her bir sınav dönemi için 19,25 TL tutarında huzur hakkı ödemesi yapılabilmektedir.

Huzur hakkı ödemeleri; İl Mesleki Eğitim Kurulu toplantılarına katılanlara o yılın Aralık ayı toplantılarının sekreterya hizmetlerini yürüten kurum tarafından, sınav komisyonu başkan ve üyelerine ise ilgili yılın Ekim ayında sınavın yapıldığı okul veya kurum tarafından düzenlenecek bordrolara göre yapılmaktadır.

Değerlendirmemiz

Meslekî eğitimi geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması faaliyetleri kapsamında bazı toplantı ve komisyonlara katılanlara ödenmekte olan huzur hakkının miktarına baktığımızda, bu konudaki düzenlemelerin yeniden ele alınması ve ödenecek huzur hakkı miktarının günün koşullarına uygun ve makul seviyelere çekilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.
Son Güncelleme: 30.10.2014 10:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.