banner406
banner396
07 Aralık 2014 Pazar 12:42
Öğretmenlere Sürgün
 EĞİTİM-SEN'DEN YAPILAN AÇIKLAMA:Kocaeli Şubemizin ilde yaşanan sürgünlerle ilgili açıklama metnidir.


 
Eğitim sisteminin, eğitim ve bilim emekçilerinin yıllardır birikerek artan sorunları sürekli artmakta, her geçen gün giderek ağırlaşan sorunlar ve çelişkiler yaşanmaktadır.


Siyasi iktidar eğitim sistemini kendi dünya görüşüne göre yeniden biçimlendirmeye çalışırken, eğitimin sorunlarına kalıcı çözümler üretmekten çok, her alanda dayatmacı bir tutum izlemektedir. Bunun son hali Kocaeli ilimizde yaşanmaktadır.


Eski adı ile Derince Kız Meslek Lisesi olan ZEHRA-EMİNE ÖÇGÜDER ANADOLU TEKNİK VE MESLEK LİSESİ`NDE bir yılı aşkın süredir Okul Müdürü Paşa YILDIZ,  hakkında 7-8 öğretmenin yazdıkları ondan fazla şikayet dilekçesiyle bir dizi soruşturma açılmıştır. Okul Müdürü  Paşa YILDIZ`ın  yönetimindeki pek çok usulsüzlük ve öğretmenlere uyguladığı mobbing, şikayetler arasında iken ilk soruşturmaya  atanan maarif müfettişler değiştirilerek şikayet konuları adeta örtbas edilmiştir. Uyarı gibi hafif cezalarla soruşturmalar bertaraf edilmiş ve müdürün görevde kalması sağlanmıştır. Durum  böyle olunca Paşa YILDIZ, şikayetçi olan öğretmenlere baskıyı daha da artmıştır. Pek çok yıldırma, değersizleştirme, özlük haklarını kullanamama gibi uygulamalara maruz kalan öğretmenler, sürekli hukuk içinde kalarak kendilerini korumaya çalışsalar da okul müdürü okula polis çağırıp on tane öğretmenin mesnetsiz suçlamalarla karakola giderek ifade vermelerine neden olmuştur.


Öğretmenler yaşadıkları her olumsuzlukta İl ve İlçe Milli Eğitim müdürlerini bilgilendirmiştir. Öğretmenler yaşadıkları bu baskılarla 2013-2014 öğretim yılını bitirmiş ve bu öğretim yılında sene başında yapılan öğretmenler kuruluna katılmışlardır. Ancak okul müdürü kurul ortamını germiş ve öğretmenler için katlanılmaz hale getirmiştir. Kurulda çifte standart uygulayarak kendisinden şikayetçi olan öğretmenlerin hiç birine söz vermeyerek, öğretmenlere yaptığı mesnetsiz suçlamaları kurul tutanaklarına geçirmeye çalışmıştır. Öğretmenler de gerginleşen ortamda telafisi mümkün olmayan sonuçlar yaşamamak için maruz kaldıkları durumu anlatan şikayet dilekçelerini İlçe Milli Eğitim Müdürüne vermek üzere kuruldan ayrılmıştır.

  
Eylül ayından bu zamana kadar da 3 ayrı müfettiş ve 2 ayrı muhakkik ekibi okulda soruşturma yürütmüştür.

 

Okul müdürü de öğretmenlerle ilgili hazırladığı tutanaklarla, mesnetsiz suçlamalarda bulunmaya devam etmiştir. Soruşturma sonunda, okul müdürünün tüm suçlamaları asılsız çıkmış ve öğretmenler sadece ‘kurulu izinsiz terk ederek kurumda var olan gerginliği arttırmak` gibi bir suçlama ile kınama ve uyarı cezaları almışlardır. Bu cezalarla birlikte kurulu terk eden 9 öğretmenden 7 si Gölcük, Karamürsel , Yukarı Hereke gibi mevcut ikametlerine uzak ilçelere sürgün edilmiştir. Kurulu terk eden 2 öğretmen ise sağlık raporu alarak şikayet dilekçelerini İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü`ne götürdükleri için sürgün ve cezadan muaf tutulmuştur.


Her türlü baskı ve yıldırma politikalarını hayata geçirmekten kaçınmayan okul müdürü, siyasal iktidarın ve yandaş sendikasının gücüne güvenerek baskı uygulamalarını artırmış ve çevresine kendisinin dokunulmaz olduğu algısını yerleştirmeye çalışmıştır.


Bir yöneticinin asli görevlerinden biri çalışma ortamının barış içinde sürmesini sağlamak ve çalışanlarını bu ortamda mutlu ve başarılı bir biçimde sürdürmelerini sağlamaktır. Ama siyasal iktidarın ve yandaş sendikasının sunduğu imkanlar müdürün gözünü o kadar döndürmüş olmalı ki okulu kaos ortamına sürüklemek için her türlü iş ve işlemi yapmıştır. 


Ancak bu yaptığı yasa ve yönetmelik dışı uygulamalar, İl ve İlçe  MEM yöneticilerini de bıktırmış olmalı ki İl Milli Eğitim Müdürlüğü, yeniden okul müdürlüğüne başvuran Paşa YILDIZ`a mülakatta yeterli puan vermeyerek, kendisini müdür olarak yeniden değerlendirmeyeceklerini ifade etmişlerdir. Hakkında açılan soruşturma sonunda ise başka bir okula öğretmen olarak ataması uygun görülmüştür. Paşa YILDIZ ise yeni görev yerine giderken, süreç içerisindeki tüm evrakları, sanki kişisel evraklarıymışçasına yanında götürmüş ve arşive bırakmamıştır.


Soruşturma sonucu verilen karar olumlu bir sonuç olsa da aynı hassasiyetin, kendilerine karşı hukuksuz baskıları, sürekli hukuk içinde kalarak yetkili makamlara şikayet eden yedi öğretmen arkadaşımıza gösterilmemesi düşündürücüdür.


Bu cezai işlem demokratik eğitim kurallarına aykırı olup öğretmenleri baskı altına almada kullanılan bir yönteme dönüşmüştür. Baskı, soruşturma, ceza ve sürgünler sistemli bir saldırıya dönüşmüştür.
Sendikamız Eğitim Sen üyelerimiz ve diğer öğretmen arkadaşlarımızın  dün olduğu gibi yarın da haklarını  kararlılıkla savunmaya devam edecek" ve bu sürgün davasının takipçisi olacaktır. İl Milli Eğitim Müdürlüğü çalışma barışını tamamen bozmaya yönelik böylesi bir uygulamadan derhal vazgeçmeli ekonomik ve sosyal olarak ciddi sorunlara yol açacak ve pek çok yönden yeni mağduriyetler yaratacak olan bu atamaları derhal durdurmalıdır. Eğitim emekçilerinin ifade ve örgütlenme özgürlüğü ile insanca çalışma koşulları talebini bastırmaya yönelik bu saldırılara karşı mücadeleye devam ediyoruz.              
(kamuajans)

Son Güncelleme: 07.12.2014 12:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.