21 Kasım 2014 Cuma 00:31
Öğretmenlerin Kademe İlerlemesi Başladı
Değişiklik öncesi son 6 yıllık sicil ortalaması 90 ve üzeri olan memurlara bir kademe veriliyordu. Yeni düzenlemeyle son 8 yılda disiplin cezası almamış memurlara bir kademe verilecek.

Kademe ilerlemesiyle maaşlarda da değişen oranlarda artış olacaktır. Konu, 800 bini öğretmen olmak üzere toplamda yaklaşık 2,5 milyon memuru ilgilendirmektedir.

Kanuna konulan geçici maddelerle 2011 yılından önce göreve başlamış olanlardan kimlerin bu haktan nasıl yararlanacağına açıklık getirilmiştir.


Kademe ilerlemesi nedir?

Memurun görevinin önem ve sorumluluğunda herhangi bir artış olmaksızın, bulunduğu derece içerisinde aylık göstergesinin ilerlemesine kademe ilerlemesi denilmektedir.

Kademe ilerlemesi yapmanın şartları

Memurun kademe ilerlemesi yapabilmesi için;

**Bulunduğu kademede en az bir yıl çalışmış olması,

**Bulunduğu derecede ilerleyebileceği bir kademenin bulunması

şartları aranır.

Kademe ilerlemesine ilişkin işlemler

Kademe ilerlemesi yapabilmek için gerekli şartları taşıyan her memur, hak kazandıkları tarihten geçerli olmak üzere ve başkaca bir işleme gerek kalmaksızın bir ileri kademeye ilerlemiş sayılırlar.

Kademe ilerlemesi ile ilgili onay mercii atamaya yetkili amirdir. Onay mercileri kademe ilerlemeleri ile ilgili yetkilerini devredebilirler.

Kademe ilerlemesine hak kazanamayan memurlar, kurumlarınca her ay alınacak toplu onaylarla belirlenir. Kademe ilerlemesi yapmış sayılanlardan ilerlemeye müstahak olmadıkları sonradan tespit edilenlerin kademe ilerlemeleri, ilerlemiş sayıldıkları tarihten geçerli olmak üzere iptal edilir.

İstisnai kademe ilerlemeleri

Kademe ilerlemesi yapabilmek için gerekli olan “bulunduğu kademede en az bir yıl çalışmış olmak” şartı aranmadan kademe ilerlemesi yapma imkanı da vardır. Ancak bu uygulama her memur için söz konusu olmayıp, istisnai hallerde uygulanmaktadır. Öreğin;

**Belirli bir süre görev yapmak üzere, mecburî olarak sürekli görevle atanan memurlardan kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerde bulunanlara, bu yörelerde fiilen çalışmak suretiyle geçirilen her iki yıl için bir kademe ilerlemesi daha verilmektedir.

**Son sekiz yıl içinde herhangi bir disiplin cezası almayan memurlar hakkında bir kademe ilerlemesi uygulanmaktadır.

Aday memurların kademe ilerlemesi

Aday olarak göreve başlayan memurlar, girecekleri derecenin hak edecekleri kademe aylığını alırlar ve asaletleri tasdik edilinceye kadar kademe ilerlemesi yapamazlar.

Kademe ilerlemesinde aylık

Kademe ilerlemesi yapan memurun aylığı, ilerleme tarihini izleyen aybaşından itibaren ilerlediği kademenin göstergesi esas alınarak ödenir.
Son Güncelleme: 21.11.2014 00:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
harun 2014-11-21 08:55:11

boş işler. öğretmenlik mesleği güzel ama türkiye de berbat

Avatar
ahmet aydın 2014-11-21 02:23:18

lisansta hazırlık okuyanlara 1 kademe verilmesi noktasında haber yapmanızı bekliyoruz. çünkü ortaöğretimde hazırlık okuyanlara kademe var lisansta okuyanlara yok bu adaletsizliğin biranönce kalkmasını bekliyoruz.

Avatar
Derece ne Kademe ne bilin 2014-11-21 05:14:04

derece ile kademeyi birbirine karıştırmışsınız, memur sitesisiniz ama neyin ne olduğundan haberiniz yok

Avatar
sülo ahmet aydın 2014-11-21 09:58:27

sen ne çeşit bi malsın tüm dertler bitti senin kademen mi kaldı senin kademeni..

Avatar
Medine 2016-02-15 19:48:36

Lisansta hazırlik okuyanlar kademe ilerlemesinden faydalanamiyor mu?Bilgisi olan varsa yorum yazarsa sevinirim.