banner406
banner396
13 Ekim 2014 Pazartesi 11:13
Rehber öğretmenler Okul yöneticisi atanamazlar mı ?
 Ben bu konu üzerinde daha öncede bu konu üzerine yazılar yazmış bir çok PDR’ciden tehdit ve eleştiriler almıştım, şimdi o arkadaşlarıma bir kez daha acı gerçeği  bir kez daha uzatmadan polemik yapmadan neden ve niçinleride uzatmadan kısaca  ifade  ediyorum

Bir  süredir  gündemi işgal eden PDR ve özel eğitimcilerle ilgili Yönetmelikte MEB, değişikliğe gitti ve bu konu sivil toplum örgütlerince eleştirildi. Sonrasında ise, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 9 sayılı kararıyla “Rehber Öğretmenlik” alanının “Rehberlik” alanına dönüştürülmesi ile Rehber öğretmen kavramı tamamen kaldırıldı.

Okullarda ve okul dışında PDR cileri bir çatı altında toplayan sivil toplum örgütü ise Rehber öğretmenleri diğer öğretmenlerden ayrıştırarak  kendilerini öğretmenlerin üzerinde görme anlayışı ile kasten veya sehven rehber öğretmenleri diğer öğretmenlerden söylemleri ile ayrıştırarak nerde ise kendilerini psikiyatrist ilan eden bir anlayışa bürünerek  bir ayrıcalıklı sınıf yaratma düşüncesi ve istekleri diğer taraftan bu anlayışlar okullarda kendilerini her şeyin üstünde görme öğretmene tepeden bakma anlayışını iyice pekiştirdi.

Sonuçta nereye varıldı

Konuyu fazla uzatmadan kısaca şunu belirterek konuyu bitirmek istiyorum. Rehber öğretmen öğrenciye çözüm yolları gösteren ama dikte etmeyen seçenekler içerisinde öğrenciye seçme hakkı veren bir rehber veya uzmandır. Rehber demek, yollar sunan, bir seçenek değil seçenekler silsilesi sunan kişi demektir. Halbuki  Öğretmen öğrenciye bir şeyler öğreten dikte edendir. Bir çok doğruyu sunan değil, sadece doğru olanı verendir. Bu nedenle PDR ciler öğretmen sınıfına dahil edilemez.

Öğretmen daima öğrencinin doğru olan bilgiyi alması için liderlik yapandır, doğru yolu gösterendir,doğruyu bulmada öğrenciye önderlik yapandır, bu nedenle PDR cilerle öğretmenlerin aynı kategoride yer alması anlamsızdır.

Polemik olsun anlayışı ile bunu belirtmek yazmak gibi düşüncem yok fakat şu iyi bilinmelidir ki öğretmen olmayan okul idarecisi de olamaz Öğretmenlik bir uzmanlık ve ihtisas gerektiren bir meslektir.

Nitekim:

Yönetici olarak görevlendirileceklerde aranacak genel şartlar

MADDE 5  (1) Yönetici olarak görevlendirileceklerde aşağıdaki genel şartlar aranır;

a) Yükseköğretim mezunu olmak,

b) Son başvuru tarihi itibarıyla Bakanlık kadrolarında öğretmen olarak görev yapıyor olmak,

c) Görevlendirileceği eğitim kurumuna, görevlendirileceği tarihte alanı itibarıyla öğretmen olarak atanabilme şartını taşıyor olmak,

ç) Görevlendirileceği tarih itibarıyla, son dört yıl içinde adlî veya idarî soruşturma sonucu yöneticilik görevi üzerinden alınmamış olmak.

MEB yönetici görevlendirme yönetmeliğinin 5 maddesinin c bendinde belirtildiği gibi öğretmenlik mesleği ve okulda atanması okutacağı ders olması gerekir iken rehber öğretmen okullarda hangi dersleri okutuyor.

PDR’cilerin atanması halinde İdari mahkemeler bu atamaları iptal edecektir. çok bilmişlik yapmanın anlamı yok uygulamayı görelim zaman ne gösterecek

aliyaşarbilir@kamu.tv.tr

Son Güncelleme: 13.10.2014 11:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ali güzel 2014-10-13 11:19:12

ilkokul öğrencisinin yazdığı bir kompozisyonu haber diye yayınlıyorsunuz.

Avatar
PDRCİ 2014-10-13 11:19:46

pdr ye saldirmanin amaci nedi̇r anlamadim ali̇ yaşar bi̇li̇r tepkimizi çekti̇ği̇n halde paylaşim bulunuyorsun.

Avatar
aysel 2014-10-13 11:40:54

kesinlikle cok dogru

Avatar
boşbeleş 2014-10-13 13:25:14

eeee niye ki ne alaka şimdi bu. bunu ne diye yayınlalrlar ki

Avatar
ahmet 2014-10-13 13:39:09

felsefe veya psikoloji mezunu felan mı bu arkadaş? çok istemişte pdr'ci olamamış sanırım. densizlik başka bişey değil.

Avatar
PDRCİLER 2014-10-13 14:04:13

bu yaziyi yazan adami ünversi̇te sinavinda pdrci̇ olmak i̇stemi̇ş ama olamamiş. şi̇mdi̇ bunun acisini böyle çikariyor. çocokluğuna i̇ndi̇m ben bu adamin

Avatar
kesinlikleee @ali güzel 2014-10-13 14:21:24

sonuna kadar katılıyorum..arkadaş rehber öğretmen olmak istemiş de olamamış gibi yazıyor...

Avatar
pdr 2014-10-13 14:28:17

biz ne olarak çalışıyoruz bankacı olarakmı? ek dersi kim alır,söylermisin, tutturmuşun bir yol gidiyorsun, hiç açıp bakmadın mı pdr yönetmeliğine