banner406
banner396
21 Eylül 2014 Pazar 13:31
Sivil Kıyafet İçin Sivil İtaatsizliğe Devam
 Eğitim-Bir-Sen 29. Başkanlar Kurulu Toplantısı’nın açılışında konuşan Gündoğdu, müfredatın yeni eğitim sistemine göre yeniden ele alınması, kılık kıyafet yönetmeliğindeki “başı açık” ibaresi yüzünden öğrencilerin yaşadıkları mağduriyet, çerçeve yönetmelikteki bazı antidemokratik yaptırımlar yüzünden kamu çalışanlarının yaşadıkları sıkıntılar, ek ders esaslarındaki adaletsizlikler, nöbet görevlerinin ücretlendirilmemesi, öğretmen açığı ve okullara bütçe ayrılmaması başta olmak üzere eğitime ve eğitim çalışanlarının sorunlarına değindi.

 

Ülke ve dünya gündemine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Ahmet Gündoğdu, “Gezi Olayları, 17 ve 25 Aralık küresel operasyonları halkın Cumhurbaşkanı’nı seçmesini engellemeye çalışma; Siyonist devlet İsrail’e ‘One minut’ diyen, katsayı adaletsizliğini kaldıran, kamuda başörtüsü yasağını kaldıran, din dersinin önündeki engelleri kaldıran ve demokratikleşme yolunda onlarca konuyla öne çıkan Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmemesi ve mümkünse siyasetten el çektirilmesi projesiydi” diye konuştu.


 

Adnan Menderes’in Türkçe okunan ezanı aslına, Rabçaya çevirdiği için asıldığını ifade eden Gündoğdu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Menderes’i idam eden vesayetçi, kirli, bürokratik, apoletli zihniyet 61 Anayasası’yla vesayeti kurumsallaştırmıştır. Anayasa Mahkemesi, Hâkim ve Savcılar Yüksek Kurulu, Milli Güvenlik Kurulu, Yükseköğretim Kurulu ve diğer kurumlarıyla vesayeti kökleştirmiştir. Bu zihniyet yapısı halkın seçtiklerine güvenmiyor, onun içinde kontrol ediyordu. Bunu da Yargıtay, Sayıştay,  Anayasa Mahkemesi, adalet adına, hukuk adına evrensel hukuk adına değil vesayetçiler adına hüküm vererek halkı ‘hizaya’ getiriyorlardı. Konuşlandırılmış adalet sistemiyle de eski Türkiye’nin alışkanlıklarını devam ettiriyorlardı. Bu alışkanlıkları 2010 Anayasa Referandumu’nda ‘toplu sözleşmeye de toplumsal sözleşmeye de evet’ dediğimiz o yüzde 58 ile eski alışkanlıkları bitirmiş, sistemi millete döndürmüştük. Bu, o güne kadar vesayet karşısında kazanılmış bir zaferdi.”

 

Vesayetin Oksijen Bulma İhtimali Kalmamıştır

2010 referandumuna kadar birçok miting yaptıklarını hatırlatan Gündoğdu, “2010 referandumundan sonra ise 17 Aralık paralel, dikey devlet yapılanmasına da karşı koyma, diskalifiye etme ve tepki verme sendikacılığımızı öne çıkarmak zorundaydık, bunu da yaptık ve bugün artık vesayet topyekûn bitmiştir. Artık vesayetin oksijen bulma ihtimali kalmamıştır. Bundan sonra tepki değil, teklifi; karşı olma değil, kurucu olmayı; proje ve inşayı öne çıkarmak zorundayız. Büyük Türkiye yolunda bu sorumlulukları üstlenmek zorunda olduğumuzun bilincindeyiz. Öyleyse bunda sonra sitem eden, şikâyet eden değil, sitem ve şikâyet edilmeyecek olanı insanlık adına, geleceğimiz adına reçete hazırlayan ve bu reçetenin uygulanmasına öncülük eden sendika olmak durumundayız” şeklinde konuştu. 

Terörün Bataklığını Kurutmak İçin Elimizden Geleni Yapmaya Devam Edeceğiz

“Çözüm sürecinin kıymetini, önemini çok daha iyi anladık. Dün PKK bu süreci başlatmamak için elinden geleni yaparken, içeride de Ergenekon aynı yaklaşımla engelliyordu” diyen Gündoğdu, şunları söyledi: “İçerideki arızalara rağmen kendi iç sorununu kendi çözen ülke olma yolunda ilerliyoruz. Elbette Türkiye gibi bir ülkede yaşıyorsanız, içeride ve dışarıda proje üretenler olacak, dün IŞİD diye bir terör örgütü yoktu, ama hemen ihdas ettiler. Kurulur kurulmaz da dünyanın en zengin terör örgütü oluverdi. Arkasındaki süper güçleri ve diğer ülkeleri görmek lazım. Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen, kurulduğu günden bu yana terörün ve teröristin her türlüsüne, illegal yapının her çeşidine karşıyız diye çıktığımız bu yolda bütün terör yaklaşımlarını kınayarak, kınamakla kalmayıp terörün bataklığını kurutmak için de elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Bugün IŞİD terörü yüzünden sınırımıza gelen 4 bin kardeşimize devletimiz sınır kapılarını açmıştır. Elbette bunun insana bakış, değerlerimizle ve medeniyet davamızla doğrudan ilgisi var. Biz doğuştan gelen hakların kutsallığı ve bu kutsallığın korunması adına zulme uğrayan herkesin yanında yer almalıyız. O mazlumların yanından ayrılmama mecburiyetimiz var.”

 

Doğu Türkistan ve Mazlum Halklara Ne Yapmamız Gerekiyorsa Yapacağız

Son 6 ay içerisinde, paralel yapıya karşı mücadele etme, cumhurun kendi başkanını seçme süreci ve dünya mazlumlarının yanında yer alma noktasında, Cumhurbaşkanı, Memur-Sen ve bazı sivil toplum kuruluşunun ön saflarda yer aldığını kaydeden Gündoğdu, “Bu, dünya mazlumlarına ve milli irade önündeki engelleri kaldırma adına gelecek nesiller için ödemek zorunda olduğumuz bir borçtu. Elbette Doğu Türkistan’da yapılan kapalı devre zulmün, öldürülenlerin ne kadar olduğunun tespit edilmesi mümkün değildir. Doğu Türkistan Derneği genel başkanını Ankara’ya davet ederek toplantı yaptık ve ‘neleri yapabiliriz’i konuştuk. İstedikleri, dünya kamuoyuna seslerini duyurmak. Aynı zamanda Türkiye-AB Karma İstişare Kurulu üyesiyiz. Bu kurulun üyelerini olağanüstü çağrıyla bir araya getirerek ortak bir basın toplantısı yapılmasını sağladık. Doğu Türkistan’da Uygur Türklerinin Müslüman olanlarına zulüm yapılıyor, bu bilinçli bir tercihtir. Müslüman olmayıp başka dini seçmiş olanların bu zulmü yaşamadığını görüyoruz. Türklüğün İslam’la, Müslümanlıkla bütünleştiği yerde bu zulüm yaşanıyor Başörtüsü yasak, namaz kılmak yasak, Kur’an okumak yasak, sakal bırakmak yasak ama aynı Türklerin Hristiyanların olanlarına hiçbir zulüm yok. Elbette oraya ne yapmamız gerekiyorsa seve seve yapacağız” diye konuştu.

Orta Afrika’ya, Bosna’ya, Soma’ya yardımda bulunduklarını, şimdi ise Gazze’ye yardım kampanyası başlattıklarını belirten Ahmet Gündoğdu,  “İnşallah Gazze’ye bir okul ve bir hastane yapmayı hedefliyoruz. İlk kez SMS kampanyası başlattık. Kampanyamız hala devam ediyor. Başta üyelerimiz olmak üzere, bu kampanyaya katkıda bulunmak isteyenlerden Gazze yazıp 2406’ya SMS göndermelerini bekliyoruz. İnşallah hedefimize ulaşacağız” dedi. 

Bakanlık Öğrencilerin Özgür İradelerine ve Dini Hayatlarına Müdahale Niteliği Taşıyan Yasağa Son Vermelidir

Türkiye’de yıllardır kadınlara ve kız öğrencilere yönelik uygulanan kılık ve kıyafet dayatmalarının Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen’in gerçekleştirdiği eylem ve etkinliklerden sonra başlattığı ‘kamuda kılık kıyafet özgürlüğü için 10 milyon imza’ kampanyasında toplanan 12 milyon 300 bin imza ve sonrasında ortaya koydukları sivil itaatsizlik neticesinde kamuda çalışan kadınlara yönelik ‘başı açık’ dayatmasının ortadan kaldırıldığını ve kadının kamu hizmetlerine katılımında önemli bir eşiğin aşıldığını vurgulayan Gündoğdu, şöyle devam etti: “Ama ne yazık ki aynı ibare, imam hatip okulları dışındaki örgün eğitim kurumlarında geçerliliğini, öğrencilerin kılık ve kıyafet yönetmeliğinde yerini korumaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı, darbe dönemlerinin dayatması olan bu ibareyi yönetmelikte çıkarmalı, öğrencilerin özgür iradelerine ve dini hayatlarına müdahale niteliği taşıyan bu yasağa son vermelidir. Ders merkezli değil, insan merkezli özgürlüğe geçmemiz lazım.”

 

Büyük Türkiye Hedefi İçin Akademisyen Maaşları Uygun Değil

Akademisyenlere zammın toplu sözleşmeden sonra en çok önem verdikleri konulardan biri olduğunu dile getiren Gündoğdu,  “Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, YÖK ve biz dört kere çalıştay yaptık. Bir kitapçık hazırladık. Büyük Türkiye hedefi için akademisyen maaşları uygun değil dedik. Bu konuda iki teklif sunduk. Profesörün maaşını genel müdüre, doçentin maaşını genel müdür yardımcısına, yardımcı doçentin maaşını daire başkanına, asistanın ve okutmanın maaşını uzmana, uzman yardımcısı maaşına getirmeliyiz. Bu olmayacaksa, hiç değilse, 729+729 TL, yani 100 er puan üniversite ödeneğinin artırılmasını talep ettik. Bu çalışmalar 17 Aralık operasyonuyla kesintiye uğradı. Sayın cumhurbaşkanı ve başbakan konu üzerinde çalıştıklarını ifade ettiler. Üniversitelerdeki öğrencilerimizin zeki, çalışkan, nitelikli olanını çekmek için maaşı yüksek tutalım, diğer maaşları da tümevarım yöntemiyle belirleyelim diye bir üçüncü model daha var” ifadelerini kullandı.

 

Yetim Projesine Destek Vermeliyiz

Konuşmasında “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projesine de değinen Ahmet Gündoğdu, geçen yıl söz konusu projeye destek olduklarını hatırlatarak, “Bu sene MEB, Diyanet İşleri Başkanlığı, İHH ile beraber paydaş olduk ve anlaşmayı imzaladık. Bu projeye medeniyet değerlerimiz için destek vermeliyiz” şeklinde konuştu. 

Tek Ayakla Yürünmez

Kadınların daha çok sendika çalışmalara katılmasını isteyen Gündoğdu, şöyle konuştu: “Tek ayakla yürünmez. Kadınlarımız, sendikal örgütlenmede daha çok yer almalı; bu işe el atmalı, çalışmalı ve üye kaydetmeli. Bütün bölge toplantılarımıza katılan Genel Merkez Kadınlar Komisyonumuz teşkilatımızın durumuna vakıf oldu ve kısa sürede önemli bir tecrübe edindi. Bundan sonra kadınlarımızın illerde ve ilçelerde daha aktif olacağı bir döneme gireceğiz.”

 

Gençlerimizi Medeniyet Değerlerimiz Doğrultusunda Yetiştirmeli

Gençliğe önem verdiklerini, bunun için çalıştıklarını kaydeden Gündoğdu, “Medeniyet gençliğimiz için Genç Memur-Sen’i daha diri, daha aktif hale getirmeliyiz. Bütün illerde teşkilatlanmamızı sağladık. Gençlik, sadece onlara yurt aranan bireyler değildir. Bonzai diye son bela çıktı, gençlerimizi kaybediyoruz. Gençlerimizi yitirmemek için öğretmenin idealini artırmalı, öğrenciye değerler eğitimi vermeli ve veliyi bilinçlendirmeliyiz. Gençlerimizi medeniyet değerlerimiz doğrultusunda yetiştirmeli ve onları geleceğe hazırlamalı; insana ve insanlığa yön verecek projeler geliştirilmeli ve bunları uygulamalıyız” değerlendirmesinde bulundu.

Son Güncelleme: 21.09.2014 13:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
şakşakçı 2014-09-21 14:28:27

yalaka sendika yalama başkan.

Avatar
ali akan 2014-09-21 14:28:35

kravat iyidir. boş işler bunlar

Avatar
sayın başkan? 2014-09-21 15:16:29

şube müdürlüğü atamasındaki rezaleti düzeltin. sonra doğu türkistan'ı ve kravatı çözersiniz....

Avatar
şırnak 2014-09-21 16:04:53

ilçe sendika temsilcileri alınan bu kararlara riayet etmiyorlar.bu konuda merkezin gerekeni yapması lazım.

Avatar
ahmet yalvaç 2014-09-21 16:07:39

şırnak sendika ilçe temsilcileri alınan bu kararlara riayet etmedikleri gibi engel olmaktalar.merkezin bu konu hakkında bir şeyler yapması gerekiyor.

Avatar
asd @ali akan 2014-09-21 18:58:52

ben nasıl rahatsam tabi örf ve adetler çerçevesinde öyle olup ders anlatmalıyım bu yasaklar çağ dışıdır kravat iyidir diyen kravatın nasıl ortaya cıktıgına bak

Avatar
öğretmen 2014-09-21 19:13:07

siyasi konuları siyasilere bıraksanızda,sendikacılık yapmaya başlasanız artık,3600'ekgösterge,35 yıla kadar ikramiye işi ne olacak,bir gün gündeme getirmiyorsunuz.

Avatar
İŞ BİTİRİN 2014-09-21 19:32:47

GERÇEKTE SİVİL İRADE İSTİYORSANIZ YANDAŞI OLUP HEMEN HEMEN HERŞEYİ YAPTIRDIĞINIZ HÜKÜMETE MEVCUT YÖNETMELİĞİ DEĞİŞTİRTEREK GERÇEK MANADA İŞ YAPMIŞ OLURSUNUZ.BU ŞEKİLDE MEMURLARINIZI YÖNETMELİĞE AYKIRI TAVIRLARA SÜRÜKLEYEREK İNSANLARI ZORDA BIRAKMAYIN.SİZ BÜYÜK SENDİKASINIZ.BUNUNGEREĞİNİ YAPINIZ.AYRICA ŞUAN SADECE İMAM HATİP OTAOKULU VE LİSESİNDE BAŞINI ÖRTEBİLEN KIZLARIMIZN BAĞLI OLDUĞU YÖNETMELİĞİ DE DEĞİŞTİRİP BAŞKA LİSE VE ORTAOKULDADA KIZLARIMIZNIN İSTERSE BAŞINI ÖRTEBİLECEĞİ DÜZENLEMEYİ YAPTIRIN Kİ TARİHE GEÇİN.