banner374
05 Ekim 2014 Pazar 01:24
Sorularla Eğitim Yardımı Ödeneği
 1)Öğretim yılına hazırlık ödeneği nedir?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu öğretim yılına hazırlık ödeneğini, eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda görevli olup; fiilen öğretmenlik yapanlara her öğretim yılında bir defaya mahsus olmak üzere ve öğretim yılının başladığı ay içinde, Milli Eğitim Bakanı tarafından belirlenecek tarihte Bakanlar Kurulunca belirlenecek miktarda yapılan ödeme, olarak tanımlamıştır.

2-Kimlere Ödenir?

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu`nun ek 32`nci maddesinde eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dahil olan öğretmen unvanlı kadrolarda görevli olup, fiilen öğretmenlik yapanlara (ilköğretim ve okul müdürleriyle yardımcıları, cezaevi okullarında çalışan öğretmenler, yönetici, eğitim uzmanı ve eğitim uzman yardımcıları dahil) verilecektir.

3-Ne zaman ödenir?

Eylülün 3. haftasında ödenecektir.Bakanlık yazısında16-30 eylül demektedir.

4-Ne kadar ödenecektir?

2014-2015 eğitim-öğretim döneminde, öğretim yılına hazırlık ödeneği 850 TL olarak belirlenmiştir.

205-2016 eğitim-öğretim döneminde, öğretim yılına hazırlık ödeneği 950 TL olarak belirlenmiştir

5-.Öğretim yılına hazırlık ödeneğinden kesinti yapılır mı?

Öğretim yılına hazırlık ödeneğinden 657 sayılı Kanunda yer verilen hüküm gereğince, 2013 yılı itibariyle "binde 759" oranındaki damga vergisi hariç olmak üzere hiçbir kesinti yapılmaz.

6-30 Eylülden sonra atananlar veya göreve başlayanlar ne kadar ücret alır?

Bütçe Kanunları ile getirilen düzenlemelerle, öğretim yılının başladığı aydan sonra ve birinci dönem ders yılının sonundan önce göreve başlayanlara %75’i, birinci dönem ders yılından sonra ve ikinci dönem ders yılının sona ermesinden önce göreve başlayanlara ise %50’si oranında ödeme yapılması sağlanmıştır

7-Asker öğretmenler alabilirmi?

Alamazlar

8-Aday öğretmenler alabilirler mi?

Öğretim yılına hazırlık ödeneği, öğretmenlerin fiilen yürüttükleri görevin gereği olarak öğretim yılı boyunca ortaya çıkabilecek şahsi ders araç ve gereç ihtiyaçlarının teminine katkıda bulunmak, böylece etkin ve verimli çalışmalarına olanak sağlamak amacıyla ödendiğinden ve memurlara tanınan sosyal haklar arasında yer aldığından alabilirler

9-Tüm eğitim çalışanlarına verilmektedir mi?

Tüm eğitim çalışanlarına verilmesine dair bir çalışma bulunmamaktadır.

10-Ne amaçla verilmektedir?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun Ek 32. maddesine göre, öğretim yılına hazırlık ödeneğinin, öğretmenlerin fiilen yürüttükleri görevin gereği olarak öğretim yılı boyunca ortaya çıkabilecek ders araç ve gereçleri ile şahsi ihtiyaçlarının teminine katkıda bulunmak, böylece etkin ve verimli çalışmalarına olanak sağlamak amacıyla ödenir

11-Emekli öğretmenlere ödenir mi?

Öğretim yılına hazırlık ödeneğinin, ödeme tarihinde görevleri başında olan öğretmenlere, bu tarihten sonra emekli olsalar dahi geri alınmamasında mevzuata aykırılık bulunmamaktadır.

Konuyla ilgili bakanlığın yazısı


banner182
Son Güncelleme: 05.10.2014 01:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
cemil 2 yıl önce

neden sube müdürleri alamyor..sonucta ogretmenlikten gecmeler..sinifi degisti o kar...haksizlik bence ...

Avatar
srp krdsl 2 yıl önce

ben dogum iznindeyim bana verilir mi acaba. 24 ekimde göreve baslayacam ne zaman alirim bu parayi ??

Avatar
Hakan 2 yıl önce

depo öğretmenleri alabiliyormu

Avatar
ali kara 2 yıl önce

ağrı eleşkirt ilçesinde halaa yatmamıştır nereye şikayet edebiliriz.