banner406
banner396
04 Ağustos 2015 Salı 15:23
Açık Lise 8-9 Ağustos 3. Dönem sınav giriş yerleri açıklandı
 Açık Lise öğrencilerinin 18 yaş üstü olanlarının girme hakkı olan 3. dönem sınavları 8-9 Ağustos'ta yapılacak. Sınava girecek öğrencilerin sınav giriş yerleri aol.meb.gov.tr'den erişime açıldı. Sonuçların ise resmi sitede yayımlanan duyuruya göre 18 Eylül'de erişime açılması bekleniyor.


 08-09 Ağustos 2015 tarihlerinde yapılacak olan 3. Dönem sınavlarının sınav giriş yerleri belli olmuştur. 

Öğrencilerimiz sınav giriş belgesinde yazılı sınav merkezleri ve okullarda (salon ve sırada) girmek zorundadırlar.
Sınav giriş belgesinde bulunan açıklamaları okumanız ve uymanız yararınıza olacaktır.
Kayıt yenileme işlemi yaptırdığı halde dersini seçememiş öğrenciler ile kayıt yenileme ücretini yatırıp ders seçme işlemini gerçekleştirememiş öğrencilerin Ders Seçimi sistem tarafından yapılmıştır. Seçilen derslerden sınava gireceklerdir.

SINAV GİRİŞ YERİ İÇİN TIKLAYINIZ.
Askerlik (asker olma, askerden yeni terhis olma) cezaevi (cezaevine girmiş olma veya yeni çıkmış olma) zorunlu ikamet değişimi gibi (tayin, deprem, sel ve doğal afetlere bağlı ikamet değiştirme) ve sağlık nedenleri ile (raporlandırmak şartıyla) sınav giriş belgesinde belirtilen sınav merkezlerinde sınava giremeyecek öğrencilerimiz, il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde oluşturulan sınav yürütme kurullarına başvurarak (Ankara ve ilçelerinde oturanlar dâhil) yedek salonda sınava girmek için başvurabilirler. Geçersiz mazeret veya basit nedenlerden dolayı yapılan başvurular kabul edilemez.
Yedek salonda öğrencilerin sınava alınması sınav sorguçlarının değerlendirilmesini geciktirmesi nedeni ile geçerli mazereti olan öğrencilerimizin yedek salonda sınava girebilmek için müracaat etmeleri rica olunur.
İl ve ilçe milli eğitim müdürlülerinde oluşturulan sınav yürütme kurulları, sınavla ilgili tüm iş ve işlemlerini Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün yayımlamış olduğu sınav yönergesi doğrultusunda yapacaklardır
Yedek salon iş ve işlemleri ile ilgili olarak Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü aranmayacaktır.

 Çıkmış AÖL sorularıyla çalışarak sınavlara  bir adım önde başlayabilirsiniz.  AÖL III. Dönem sınavına girecek Açık öğretim Lise'si öğrencileri şu günlerde sınavlara geçmiş dönem çıkmış sınav soruları ile çalışın. İşte çıkmış AÖL sınav soruları ve cevapları...

AÖL ÇIKMIŞ GEÇMİŞ DÖNEMLERDE YAPILAN SINAV SORULARI VE CEVAPLARI

AÖL kayıt yenileme işlemlerinin ardından AÖL sınav giriş yerleri erişime açıldı. 8-9 Ağustos tarihlerinde ise 3. Dönem sınavları gerçekleştirilecek. Sonuçların ise resmi sitede yayımlanan duyuruya göre 18 Eylül'de erişime açılması bekleniyor.

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ DUYURUSU

Açık Öğretim Lisesi 2014/2015 eğitim öğretim yılı III. dönem sınavları giriş yerleri açıklandı... Öğrencilik durumu silik, donuk veya aktif olan öğrencilerimizden 07 Ağustos 1998 ve daha önceki doğumlu olanlar III. Dönem için kayıt yenileme işlemi yaptırdılar... 2014/2015 eğitim öğretim yılı III. dönem kayıt yenileme işlemleri 29 Haziran - 08 Temmuz 2015 tarihleri arasında yapıldı. 


AÖL ÖĞRENCİ GİRİŞ EKRANI TIKLAYINIZ

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ MEZUNİYET ŞARTLARI

Açık Öğretim Lisesi Alanlı Öğrenci Mezuniyet Şartları
(Öğrenimlerine, Genel Kültür, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Yabancı Dil, Türkçe Matematik alanında devam edenler.)
Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,
Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması, 
Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması,
Alan kredisinin 80 veya üzerinde olması (Genel Kültür alanı hariç),
Alan derslerinin tamamından en az bir defa sınava girilmiş olunması,
Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava girmiş olması, 
Açık Öğretim Lisesi Alansız Öğrenci Mezuniyet Şartları (Öğrenimlerine Alansız (Alan Yok) devam edenler
Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,
Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması, 
Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması,
Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava gitmiş olması, 

AÖL SINAVLARINA NASIL HAZIRLANABİLİRİM

Milli Eğitim Bakanlığı, Açıköğretim Okulları öğrencilerinin televizyon, radyo ve internet teknolojilerini kullanarak sınavlara hazırlanabilmesi için gerekli alt yapıyı oluşturmuştur. Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin sınavlara çalışırken yaralanabileceği kaynaklar aşağıdaki maddelerde sıralanmıştır.
Kitap Dağıtım Merkezlerinden aldığınız Açıköğretim Okulları ders kitapları (ders notları) ile hazırlanabilirsiniz. Daha önceki Açık Öğretim Lisesi 
Bazı Halk Eğitim Merkezi Müdürlükleri, Açıköğretim Okullarında okutulan bazı dersler için kurs düzenlemektedirler. Sizin için açılan bu kurslara katılarak hazırlanabilirsiniz.
Unutmayınız ki bu sınavların telafisi, örgün eğitimde olduğu gibi mümkün değildir. Bu nedenle lütfen bu sınavlara girmenizi engelleyebilecek unsurlara dikkat ediniz. Sınavda mutlaka Sınav Giriş Belgeniz ile geçerli bir kimlik belgenizi (Nüfus Cüzdanı, Ehliyet, Pasaport) yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Sınavdan en az yarım saat önce sınav yerinizde olmalısınız. Aksi takdirde bu nedenlerden dolayı sınava alınamayabilirsiniz. Bunun yanı sıra sınav esnasında da cevap kâğıdınızın çevrenizdekiler tarafından görülmediğinden emin olunuz. Sınavlarınızın optik okuyucularda değerlendirmeleri yapılırken aynı zamanda kopya analizi de yapılmaktadır.

AÖL Nedir ?

Açıköğretim Lisesi  herhangi bir nedenle öğrenimlerine devam edemeyen  kişilere, okula devam mecburiyeti olmadan, kendi kendilerine çalışarak yarıda bıraktıkları öğrenimlerini tamamlama ve bir üst okula gidebilme olanağının  sağlamaktadır. 
Bu programı başarı ile bitirenlere Lise diploması verilmektedir. Bu lise diploması ile üniversiteler tarafından yapılan YÖS sınavlarına veya ÖSYM tarafından yapılan YGS ve LYS sınavlarına katılabilir.Başarılı olmaları halinde Türkiye’de  üniversitelerde okuyabilirler.
Son Güncelleme: 04.08.2015 15:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.