banner406
banner396
05 Mart 2014 Çarşamba 15:45
AES NORM SORUNUNA NEŞTER VURUYOR

 Son yılların tekrarlanan sorunu yine gündemde. Okul norm dengelerini kendi eliyle bozan Milli Eğitim Bakanlığı, bu sorunu katlayacak yanlış adımlar atıyor. Öğretim yılı sonunda baştan aşağı değişecek olan norm durumunu beklemeden anlık güncelleme ile öğretmenleri fazla ilan eden il ve ilçe müdürlükleri yer değiştirme talep dilekçesi alma peşine düşmüş durumda. Bu yanlışlığı durdurmak adına bakanlığa AES Genel Başkan Yardımcılarımızdan Sayın Fatih KAYA imzalı resmi bir yazı ulaştıran sendikamız öğretmenleri de bilgilendirme ihtiyacındadır:
MEB İKGM, Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Başkanlığı’na ulaştırdığımız yazı içeriğinden de anlaşılacağı gibi anlık norm hesabı yaz döneminde şaşacaktır. Norm fazlası olduğunuz gerekçesiyle yer değiştirme talepli herhangi bir dilekçeyi imzalamadan önce bu hususu göz önünde bulundurun. Şu anda sizin tercihinize açılan okullardan birine ya da bir kaçına atanmak istemiyorsanız hiçbir şekilde imza atmayın. İstemeyerek attığınız bir imzanın gereği olarak atanırsanız iptali çok zor hatta imkansızdır.

Re’sen atanma riskini göze alarak beklemeyi tercih edenlerin bir çoğu şu anda listede olmayan, açılması muhtemel kurumlara atanabilecek ya da kurumunda kalabilecektir. Re’sen atamalara itiraz da mümkündür. Dilekçeyi baskı altında imzalamış olmak talebin resmiyetini ortadan kaldırmaz. Daha düşük puanlı bir öğretmen sizin okulunuza ya da daha merkezi bir okula atandığında itirazınız “sen talep ettin” gerekçesiyle reddedilecektir. Halihazırda yer değiştirmek isteyen ve listedeki okullarda çalışmayı arzu eden öğretmenlerimiz ise dilekçelerini verebilirler. İleride yaşanması muhtemel mağduriyetler açısından konuyu ilgi ve bilginize sunuyoruz.

Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreterliği

 

Tarih: 05/03/2014

Sayı: 548- 14/2410

Konu:  Norm güncellemeleri ve yer değişikliği işlemleri

İlgi: Grup Başkanlığınızın 06.02.2014 Tarihinde İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderdiği yazı

 

T.C.

MEB

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü

Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Başkanlığı

 

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Öğretmen Atama ve Yer değiştirme Grup Başkanlığının 06.02.2014 Tarihinde İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderdiği yazıya istinaden;  İl Milli eğitim Müdürlükleri, norm fazlası öğretmenlerin yer değişikliği başvurularını almakta ve gerçekleştirmektedir. Ancak bu başvurular, içinde bulunduğumuz takvim itibariyle sakıncalıdır.

Şöyle ki; bazı iller okul dönüşümlerini tamamlamadığından norm güncellemeleri gerçek ihtiyacı ve fazlalıkları tespit mümkün değildir. Bu durum an itibari ile norm fazlası kabul edilen öğretmenleri mağdur etmektedir. Öğretim yılı sonunda norm dengesinin değişeceği, şu anda tercihe zorlanan öğretmenlerin mağdur olacağı açıktır.

Örneğin:

1-            Konya, Kulu ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü, okul dönüşümlerinin bir kısmını sene sonu itibari ile tamamlayacaktır.

2-            Kulu’ da şu an norm fazlası sınıf öğretmenlerinin sayısı 8’ dir ve 7 adet norm açılmıştır.

3-            Kulu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü sene sonunda dönüşümleri tamamladığı zaman sınıf öğretmenliği branşından tercih edilebilecek norm sayısı 30 a çıkacaktır.

4-            Zihinsel Engelliler sınıf öğretmenliği yapmış ve yargı kararı ile sınıf öğretmenliğine dönmüş, Haziran ayı itibari ile kurslarını tamamlayıp, zihinsel engelliler sınıf öğretmenliğine dönüş yapacak öğretmenleri de bu olaya dahil edersek Kulu İlçede haziran ayı sonu itibariyle sınıf öğretmenliği branşında tercih edilebilecek 40 adet norm oluşacağı tahmin edilmektedir.

 

Bu duruma istinaden norm fazlası öğretmenlerin yer değişikliğinin adil bir şekilde gerçekleşmesi için, norm güncellemesinin haziran ayı sonu itibari ile yapılması, yer değişikliklerinin de bu kapsamda ertelenmesi hususunda gereğini bilgilerinize arz ederim.

 

Fatih Kaya

Anadolu Eğitim Sendikası ESİS Genel Başkan Yard

Son Güncelleme: 05.03.2014 15:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.