banner374
24 Şubat 2014 Pazartesi 10:57
Anadilde Eğitim Haktır
 UNESCO tarafından belirlenen Dünya Anadil Günü’nün bu yılki temasında ‘eğitim’ vardı. Türkiye’de 18 dilin kaybolma tehlikesinin hatırlatıldığı günde örgüt, üyelerini anadilde eğitimi teşvik etmeye çağırdı.
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Anadil Günü, dün dünya çapında çeşitli etkinliklerle kutlandı. 2000 yılından bu yana her yıl 21 Şubat’ta kutlanan, kültürel çeşitliliğin ve çok dilliliğin desteklenmesini hedefleyen Dünya Anadil Günü’nün bu yılki teması, anadilde eğitim hakkı oldu. UNESCO, bu kapsamda üyelerini anadilde eğitimi teşvik etmeye çağırdı.
 
18 KAYIP TÜRKİYE’DE

Dünya Anadil Günü, kaybolmaya yüz tutmuş dilleri de akıllara getirdi. Tehlike Altındaki Diller Dünya Atlası’nın Mart 2013 versiyonunda, 2 bin 500’den fazla dil yer alıyor. Bunlar arasında Türkiye ve çevresinden de 18 dil bulunuyor. Bu yılki listede bir değişiklik olmadı.
 
LUBIHÇA, ROMANCA

Türkiye’de yok olma tehlikesi altında olan ya da yok olmuş diller şöyle sıralandı: Abhazca, Abazaca, Adıgece, Kapadokya Yunancası, Gagavuzca, Hertevince, Hemşince, Ladino, Kabardeyce, Lazca, Mlahsô, Pontus lehçesi, Romanca, Suret, Turoyo, Ubıhça, Batı Ermenicesi, Zazaca.

Hürriyet Eğitim
 
banner182
Son Güncelleme: 24.02.2014 10:58
Anahtar Kelimeler:
anadilde eğitim haktır
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol