banner406
banner396
04 Temmuz 2014 Cuma 12:51
Anadolu Liselerinde İkili Eğitim
 MEB dün şok bir kararla İstanbul’un onbir ilçesinde Anadolu Liselerinde ikili eğitime geçme kararı aldı. Aynı uygulamaya bazı büyükşehirlerde de geçilmiş olabilir. Gerekçe: Öğrencinin fazla, kontenjanların yetersiz olması. 
Bilindiği gibi ülkemizde birkaç yıldır bütün genel liselerin Anadolu Lisesi’ne ya da meslek lisesine dönüştürülme projesi uygulanmaktaydı. Bu proje tam uygulanmadan bütün okul türleri Anadolu türü okullara dönüştürülüverdi. Hal böyle olunca İHL’lerin ve meslek liselerinin düz bölümleri de Anadolu Lisesine dönüştürülerek sınıf mevcutları otuzdört olarak belirlendi. Bu da birçok ilçede binlerce çocuğun lise hayatını tehlikeye soktu. Bulunan çözüm: Anadolu Liselerini ikili eğitime geçirmek. Bunun için de söz konusu okulların kontenjanlarını iki katına çıkarıldı. 
Kağıt üzerinde her türlü kararı alabilirsiniz ancak uygulamanın binlerce çocuğumuzu nasıl zora soktuğunu iyi hesap etmek gerekirdi. 
Yabancı dili iyi derecede öğretme, bazı dersleri yabancı dilde işleme ve en iyi üniversiteleri kazandırma, memleketin en zeki çocuklarına kaliteli eğitim verme idealiyle yola çıkan Anadolu Liselerimizde önce hazırlık sınıfları kaldırıldı, ardından yabancı dil dersi ders saatleri minumum düzeye indirildi. Haftalık ders saatleri otuzbeş/otuzyedi derken kırk saate çıkarıldı. Düz liseler kaldırılırken Anadolu Liselerinin sayısı katbekat artırılarak bu okullar adeta genel lise haline getirildi. Şimdi de ikili eğitimle Anadolu Liselerine son bir darbe indirilmiş oldu. 
Haftalık kırk saat esasıyla öğretim yapan Anadolu liselerimizde ilk dersi 07.30’da başlatıp beşer dakika teneffüs yaparak uzun teneffüsü yirmi dakika tuttuğumuzda en son ders 19.40’da bitmektedir. Kış mevsiminde bunun, öğretmen, idareci veli ve öğrenci açısından ne anlama geldiğini bilmeyenimiz var mı?
Anadolu Liseleri, büyük şehirlerde ilçe bazlı okullar değildir. Bazı okullara sekiz-on ilçeden öğrenci gelebilmektedir. Böyle olunca Anadolu Liselerini ilçe ilçe düşünmek, bir ilçedeki öğrencilerin o ilçede okula gideceğini varsaymak son derece yanlıştır. 
MEB bu kararı alırken okullar öğretmen ve idareci normunu yeni güncellemişlerdi. Bakanlık bu normları aynen onaylarsa bu sefer ikili eğitime geçen Anadolu Liselerinde ilave öğretmen ve idareci ihtiyacı nasıl karşılanacak? 
Anadolu Liselerini ikili eğitime geçirmek demek, meslek liselerine gitmesi istenen öğrencilerin Anadolu Liselerine gitmelerine ve dört yıl sonra vasıfsız bir şekilde ortada kalmalarına neden olmak demektir. 
Buradan MEB’e çağrıda bulunuyoruz: Bir karar alacağınız zaman enine boyuna düşünün ve muhtemel sonuçlarını iyi hesap edin. Ben yaptım oldu mantığıyla hareket ederseniz geniş kitleler için hayatı, işkenceye dönüştürürsünüz. İsterseniz bütün Anadolu türlerinde sınıf mevcutlarını kırka çıkarıp okulları ilçe bazlı düşünmekten vazgeçin. Kırk kişilik sınıf mevcutlarına göre yeni bir hesap kitap yapın ve milletin çocuklarını gece 21.00-22.00 arası evine ulaşma bedbahtlığından kurtarın. 
Erol Ermiş
Eğitim-Bir-Sen 
İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı
 

Son Güncelleme: 04.07.2014 12:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ali 2014-07-04 13:31:42

meb politikalarının yanlış ve doğruluğunu sorgulamadan ya savundunuz ya da cılız sesler çıkardınız.şimdi yanlışların mebalinin bir kısmı sizin sendikanın sırtındadır.bir yere birilerini yönetici yapmak için harcadığınız çabayı eğitime katkı için yapsaydınız inanın eğitim şimdi iyi yerde olurdu.biraz düşünseniz bence iyi olur.

Avatar
sorun mu 2014-07-04 14:26:55

sube müdürlüğünde danıştay kararını yok etmek için nasıl kanun çıkarmaya çalıştılarsa burda da kanun çıkarırlar olur biter

Avatar
şikayet edene bak 2014-07-04 16:57:29

4+4+4 gelirken kimse mağdur olmayacak diyen siz değimiydiniz pes