banner406
banner396
13 Temmuz 2015 Pazartesi 23:27
AYM'nin Dershaneler ile ilgili kararın gerekçesi açıklandı.

Kararın gerekçesi ışığında 1 Eylül’de dershaneler kapanmayacak, dershaneler eğitim hizmeti vermeye devam edecekler. 1 Eylül’den itibaren okul olma hakkına kavuşmuş olan dershaneler mağduriyet oluşmaması için yine okul olarak devam edebilecekler. Okula dönüşmemiş dershaneler de mevcut hallerinde kalabilecekler. Gerekçeli kararın hemen yayımlanmasında da mağduriyetlerin önlenmesi amaçlandı. AYM’nin oy çokluğu ile alınan kararda şu noktalara dikkat çektiği öğrenildi:

“Anayasa’nın 13. maddesi hak ihlallerinde hangi durumlarda sınırlanacağını belirtmektedir. Bu yasa bu sınırlara uymamaktadır. Aynı şekilde 42. maddesi eğitim ve öğretim hakkının özgürce kullanımını sağlamaktadır. Yasanın bu maddeye de aykırı olduğu görülmüştür. Çalışma özgürlüğü, girişim hakkını düzenleyen 48. maddeye de aykırılık görülmektedir.

BİR DENGE YOK

Eğitim ve öğretim hakkının Anayasa garantisine alındığı demokratik bir toplumda bu karar ölçülü bir karar değildir. İdarenin yaptığı müdahale de ölçülü bir müdahale değildir. Hakkın kullanımında idarenin müdahalesini toplum yararıyla ile ilgili bir sınırının olması gerekir. Her hak bir müdahale ile karşılaşabilir. Ama buradaki zorunluluk net değildir. Bu müdahalenin kamusal yararı ile haklarına müdahale edilenlerin mağduriyetleri arasında bir denge yoktur. Eğitim hakkı temel hak olarak vardır. Yönetim buna müdahale edecekse Anayasa’nın belirlediği sınırların korunması gerekir. Topluma sağlanan yarar ile zarar arasında bir dengenin oluşmadığı doğacak mağduriyetin adiliyet içermediği görülmektedir.”
AYM Raportörü yasanın iptal isteminin reddi yönünde görüş bildirmişti. AYM uzun süredir bekleyen yasayı raportörün tersi yönünde karar vererek iptal etti.
 
CHP iptalini istemişti

Dershanelerin kapatılmasına ilişkin kanun geçen yıl TBMM’de yasalaşmıştı. CHP yasanın iptali ve yürürlüğünün durdurulması talebiyle AYM’ye başvurmuştu. Kanuna konulan geçici ek maddeye göre dershaneler 1 Eylül’e kadar ya özel okula dönüşecek ya da bu tarihten itibaren tüm faaliyetlerine son vereceklerdi. Yasa ile halen dershanelerde öğretmenlik yapanlardan bir kısmının Milli Eğitim Bakanlığı kadrosuna dahil edilerek, atamasının yapılması öngörülüyor. CHP, bu düzenlemelerin iptalini ve yürürlüklerinin durdurulmasına talep etmişti. Milli Eğitim Bakanlığı’nda görev yapan daire başkanı ve üstü personelin yabancı dil koşulu aranmaksınız yurtdışı göreve atanması ile okul müdürlerinin atanmasına ilişkin getirilen yeni prosedür konusunda da CHP’nin itirazları bulunuyordu. 
 
Maddeler

13. MADDE:Temel hak ve hürriyetler, özlerine dokunulmaksızın yalnızca Anayasanın ilgili maddelerinde belirtilen sebeplere bağlı olarak ve ancak kanunla sınırlanabilir. Bu sınırlamalar, Anayasanın sözüne ve ruhuna, demokratik toplum düzeninin ve lâik Cumhuriyetin gereklerine ve ölçülülük ilkesine aykırı olamaz. 
42. MADDE: Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz. Öğrenim hakkının kapsamı kanunla tespit edilir ve düzenlenir.
48. MADDE: Herkes, dilediği alanda çalışma ve sözleşme hürriyetlerine sahiptir. Özel teşebbüsler kurmak serbesttir. Devlet, özel teşebbüslerin millî ekonominin gereklerine ve sosyal amaçlara uygun yürümesini, güvenlik ve kararlılık içinde çalışmasını sağlayacak tedbirleri alır.

Son Güncelleme: 13.07.2015 23:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
CHP 2015-07-13 23:51:20

büyüksünüz istediğimiz chp budur....

Misafir Avatar
Remad 2015-07-14 10:45:54 @CHP

bu chp-mhp meselesi değil. o dönem ana muhalafet chp idi tabiki aym ye gitme hakkını kullanacaktı. bunu kullanmazsa zaten görevini yapmamış olurdu...

Beğenmedim! (0)
Avatar
Murat 2015-07-14 00:41:47

oyumu ilk defa chp olacak

Avatar
idareciler 2015-07-14 00:23:18

peki idareciler konusu ne oldu bir açıklama bekliyoruz

Avatar
vatandaş 2015-07-14 01:04:51

eee şimdi ne olacak? özel okula dönüp öğrenci kaydı yapan dershaneler ben dershaneye dönücem derse ne olacak? o öğrenciler açıkta mı kalacak? yoksa teog yerleştirme işlemleri sil baştan mı yapılacak?

Avatar
MEB TAŞRA YÖETİCİLERİ 2015-07-14 02:01:02

meb taşra ilçe müdürlerinin maaşlarının dondurulması hukuki değil.kesinlikle iptal edilmesi elzemdir. yazıktır, günahtır....düzeltilmesi gerekir....kul hakki yenilmemelidir...

Avatar
akansel 2015-07-14 07:30:15

evet chp halkın isteğini yerine getirmiştir ...bu yıl liseyi bitiren çoçuğuma nereden ders aldıracam diye özel öğretmen peşine düşmüştüm ..Allah arzı olsun chp ve anayasa mahkemesi kendi hırslarının esiri olan tayyip beyin egoları yüzünden milyonlar mağdur olmuştu

Avatar
Murat 2015-07-14 08:27:47

chpnin bu ulkeyie hic hayir oldu. mu

Avatar
tutusdular 2015-07-14 05:10:47

bir gecede makama yapısanlar simdi tutusdu yarın ikdidar tamamen elinizden gidince vay halinize