banner406
banner396
20 Mart 2014 Perşembe 21:26
  Bakan Avcı: “Günümüzde İnternet, Habere Erişimin Merkezine Yerleşmeye Başlıyor”

 

Bakan Avcı, Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı ve Türkiye Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı´nın iş birliğiyle Anadolu Üniversitesi Salon 2009´da düzenlenen ‘Türk Dünyası Gazeteciler Şurası’na katıldı.

 

Bakan Avcı, yörende yaptığı konuşmada, Türk Dünyası Gazeteciler Şurası´nda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. “Gaspıralı İsmail´in Hayali Gerçek Oluyor“ sloganıyla Eskişehir’i Türk Dünyası Kültür Başkenti yapma konusunda, önemli bir etkinlik daha gerçekleştirdiklerini ifade eden Bakan Avcı, şöyle konuştu:

 

“Şura boyunca, ´Medya ve İletişim´ ana başlığı altında, küreselleşme ve bu süreçte ortaya çıkan iletişim gelişmeleri konuşulacak. Ayrıca ´Türk Dünyası Kadın Gazeteciler Zirvesi´ ve ´Türk Dünyası Gazeteciler Çalıştayı´ gerçekleştirilecek. Bu sayede, farklı ülkelerdeki basın camialarını temsil eden gazeteci arkadaşlarımızın karşılıklı olarak birbirlerini tanımaları; birbirlerinin sorunlarını, ufuklarını daha iyi anlamaları, projelerini paylaşmaları için önemli bir fırsat ve imkân doğacak. Modernleşme serüvenimizin lokomotif güçlerinden biri, yayınlandıkları dönemin ruhunu yansıtan gazeteler oldu. Dolayısıyla, gazetecilik mesleği ve gazetecilerimizle eşgüdümlü ilerleyen bir modernleşme süreci yaşadık. Türkiye´de Takvim-i Vekayi ve Tercüman-ı Ahvâl gibi süreli yayınlar, ilerleme ve gelişme serüvenimizin ana durakları oldu. Bildiğiniz gibi gazeteler, iletişim aracı olarak önemli bir misyonu daha temsil ediyorlar. Ancak gazeteler, zaman içerisinde bu misyon ve güçlerini, gücünü; radyo, televizyon ve internet gibi çeşitlenmeye başlayan medya araçlarıyla paylaşmaya başladılar. Teknolojinin sağladığı imkânlarla, özellikle bilişim teknolojisinde çok farklı uygulamalar doğdu. Cep telefonunun da bireysel ve toplumsal hayatımıza girmesiyle birlikte sosyal medya ön plana çıktı. Nitelikli haber ve bilginin yerini ilk etapta dedikodu, sansasyon ve eğlence almış gibi görünse de zaman içerisinde gelişen ve yaygınlaşan farklı platformlar aracılığıyla, uzun vade de olsa daha nitelikli bir iletişim ağı, kaliteli haber ve bilgi paylaşımı için yeni kapılar açılacaktır. Millî Eğitim Bakanlığı olarak öğrencilerimizi bu yönde eğitmek, bilgiyle donatmak ve bilinçlendirmek için medya okuryazarlığı dersini programlarımıza koyduk.“

 

“Bilgi ve Haber Anlık İletilip, Tüketiliyor“

 

Bakan Avcı, dünyanın en büyük projesi olan FATİH Projesi kapsamında kurdukları Eğitim Bilişim Ağı (EBA) Portal ile faydalı web içerikleri ve medya hizmeti sunmaya başladıklarını bildirdi.

 

Enformasyonun ve haberin çok kolay yayıldığı, çok hızlı bir biçimde tüketildiği bir çağda yaşadıklarını anlatan Bakan Avcı, şöyle devam etti:

 

“Böyle bir zamanda ilimizde gerçekleştirilen bu şura, meseleye çok yönlü bakmak açısından büyük önem taşıyor. Hem ülkemizin yerel ve ulusal basın mensuplarının, hem de dost ve kardeş ülkelerin basın camiasının katılımıyla gerçekleşen bu organizasyon, birbirimize ayna tutmak açısından önemli bir işlev görecek. Konuşmamız ve paylaşmamız gereken birçok mesele var. Birbirimizle paylaşacağımız, birbirimize önereceğimiz veya birbirimizden öğreteceğimiz çok şey olduğuna inanıyorum. Öyle bir zamandayız ki bilgi ve haber anlık tüketiliyor. Yakın zamanda, dergiler aylık ve haftalık, gazeteler günlük olarak, radyo ve televizyon ise saatlik bilgi ile haber üretirken; şimdi sosyal medyayla birlikte bilgi ve haber anlık iletilip, tüketiliyor. Eğitimden kentleşmeye, sağlıktan iletişime kadar her alanda olağanüstü bir enformasyon dolaşımı yaşıyoruz. Bu iletişimin en önemli ve gerekli ortak paydası, bir meslek etiği; var olan meslek etiğimizi var olan teknolojilere uyarlamak, içselleştirilmiş basın ilkelerini yeni teknolojiler doğrultusunda  yeniden düzenlemek ve küresel bir basın ahlakı oluşturmak. Bugün haber kaynaklarımızın, gazetelerimizin, yerel, ulusal ve küresel haberlerin büyük bir bölümünü büyük ajanslar karşılıyor. Çünkü lokal haber üretim süreçlerinde çok ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Öte yandan lokal haber üretimi çok ciddi bir potansiyeli de bünyesinde barındırıyor. Kişisel ve grupsal görüşlerin yönlendirdiği yanlı haber üretimi, haber alma ve doğru bilgilenme hakkını tehdit ediyor. Yorum ve tartışmalarımızın da nitelikli ve çok boyutlu bir yapıya kavuşamaması nedeniyle, global ölçekte ciddi bir düzey kaybı yaşanıyor. Günümüze ait medyada biçim ve içeriğe dair standartlar henüz netleşmiş değil. Dünyada habere ulaşmak için televizyon, gazete, radyo ve internet gibi araçların kullanımı üzerine yapılan araştırmalar göstermektedir ki, internet artık habere erişimin merkezine yerleşmeye başlıyor. Bu noktada, şu an gerçekleşen şura tarzındaki etkinlikler ortak aklı oluşturmak anlamında önem kazanıyor.“

 

Daha sonra etkinliğe katılanlara teşekkür plaketi verildi. Ardından Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Basın Ödülleri Töreni düzenlendi.

456
title=
title=
title=
Son Güncelleme: 20.03.2014 21:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.